14037, м. Чернігів, вул. Гончарова, 4
21 квітня 2009 р. № 2а-8928/09/2570
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Грузновій О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат"
додержавної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області
провизнання протиправним та скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача
від відповідача Васильченка В.Г., наказ № 24-К від 14.04.2006 року, Негоди Н.І., довіреність від 14.04.2009 року
Прищепи Ю.О., довіреність № 01-15/719 від 17.04.2009 року
До Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат" до державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині стягнення до державного бюджету суми виручки в розмірі 1592,25 грн. та суми штрафу в розмірі 3184,50 грн., посилаючись на те, що відповідачем безпідставно віднесено до категорії «ковбасних виробів» варених та ковбаси вареної вищого ґатунку.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити. Представник відповідача позовну заяву не визнала з підстав, зазначених у наданому запереченні.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.04.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 27.04.2009 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З 24.02.2009 року по 03.03.2009 року, відповідачем було проведено перевірку дотримання позивачем порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів за період з 01.03.2008 року по 27.02.2009 року та за результатами перевірки складено акт № 006685 від 05.03.2009 року.
В ході перевірки було встановлено порушення в частині формування та застосування роздрібних цін на основні продовольчі товари.
За результатами розгляду матеріалів перевірки закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат", відповідачем було винесено рішення № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким встановлено, що закрите акціонерне товариство "Чернігівський м'ясокомбінат" сформувало та застосувало роздрібні ціни на ковбасні вироби варені з нарахуванням торговельних надбавок в розмірах від 11,3 % до 25,9 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 10 %, сметану (15,0 % жиру, фасовану у мішечках з поліетиленової плівки) з нарахуванням торговельних надбавок в розмірах від 14,9 % до 24,9 % до оптової ціни виробника проти встановлених граничних рівнів 12 % та 15 %, масло вершкове селянське фасоване з нарахуванням торговельних надбавок в розмірі 20,1 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 15 %, ковбасу варену вищого ґатунку з нарахуванням торговельних надбавок в розмірі 25,9 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 10 %, що визначено як порушення вимог розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари" із змінами внесеними розпорядженням ЧОДА №445 від 04.12.2007 року, на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" яким вилучено у позивача в доход державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в сумі 1765,58 грн., та на позивача було накладено штраф у розмірі 3531,16 грн.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року №507-XII державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ціни та ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Згідно п. 3.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України, від 03.12.2001, № 298/519 "Про затвердження Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Відповідно ч. 2 п. 1.4 даної Інструкції, порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання.
Згідно розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари" із змінами внесеними розпорядженням ЧОДА № 445 від 04.12.2007 року встановлено граничний розмір торгівельних надбавок на оптові ціни виробника (митної вартості) на ковбаси варені вищого та I ґатунку - для суб'єктів, які здійснюють торговельну діяльність у містах Чернігові, Ніжині, Прилуках-10 %, в інших населених пунктах-15 %.
Відповідно до п.5.2 розділу 5 "Ковбасне та кулінарне виробництво" національного стандарту України "Виробництво м'ясних продуктів" ДСТУ 4424:2005 ковбасними виробами є продукти, виготовлені з ковбасного форшу та піддані термічному оброблянню для готовності для вживання. Згідно примітки даного пункту ковбасні вироби розподіляються на варені, фаршировані, напівкопчені, варено-копчені, сирокопчені, сиров'ялені, ліверні, кров'яні та паштетні ковбаси: м'ясні хліби, сальтисони, сардельки, сосиски та інше.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказані факти також підтверджені роз'ясненням від 28.05.2008 року за №233, наданим на запит відповідача від 19.05.2008 року №01-15/970, Технологічним інститутом молока та м'яса Української академії аграрних наук, в якому зазначено, що варені ковбаси, ліверні ковбаси, фаршировані ковбаси, паштетні ковбаси, м'ясні хліби, сальтисони, сосиски, сардельки, кров'яні м'ясні вироби (ковбаси, м'ясні хліби, сальтисони) є ковбасними виробами вареними.
Враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що сосиски, сардельки, паштет печінковий, зельц та ковбаса ліверна є продуктами, що виготовлені з ковбасного фаршу та піддані термічному обробленню для готовності для вживання і відповідно є ковбасними виробами вареними, на які законодавчо встановлене державне регулювання цін.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем сформовані та застосовані роздрібні ціни, в тому числі на ковбасні вироби варені, з нарахуванням торговельних надбавок у розмірах від 11,3% до 25,9%, що є вищими ніж затверджені граничні розміри - 10%, чим порушено положення розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари" із змінами внесеними розпорядженням ЧОДА № 445 від 04.12.2007 року, що призвело до отримання позивачем необґрунтовано одержаної виручки від реалізації ковбасних виробів варених за період з 05.03.2008 року по 19.09.2008 року в сумі 1765,58 грн.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року №507-XII, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Враховуючи вказане, суд вважає, що відповідачем, обґрунтовано та у відповідності до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", вилучено у позивача в доход державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в сумі 1765,58 грн., та на позивача накладено штраф у розмірі 3531,16 грн.
Приписами ч.3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині застосування торговельних надбавок на ковбасні вироби є обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства та прийнятим в межах повноважень інспекції.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач достатніх беззаперечних доказів суду не надав.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат" до державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання протиправним та скасувати рішення № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині стягнення до державного бюджету суми виручки в розмірі 1592,25 грн. та суми штрафу в розмірі 3184,50 грн., задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 156 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України виготовлення постанови у повному обсязі відкласти на 27.04.2009р
Суддя Ю.О.Скалозуб