Справа № 2а-8119/09/2570
14 квітня 2009 р. Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Кашпур О.В.
при секретарі - Косолаповій М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «Ланагропрод» до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -
19.02.2009 року позивач звернувся з позовом до Бахмацької міжрайонноїдержавної податкової інспекції і просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення № 0000042310/0, № 0000052310/0 від 20.01.2009 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що в формулюванні порядку розрахунку суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, встановленому нормами Закону України "Про податок на додану вартість" в п.п.7.7.2. словосполучення "у попередньому податковому періоді", застосовується у множині - "у попередніх податкових періодах". Вищенаведене свідчить, що посадовою особою в акті перевірки зроблено хибний висновок щодо відсутності права у позивача на відшкодування сум ПДВ, сплачених ним постачальникам у попередніх податкових періодах (липень, серпень 2008р.)Крім того, відповідач не дав можливості подати заперечення до акту перевірки, чим порушив Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. № 327, та зареєстровано в Мін'юсті України 25.08.2005р. № 925/11205
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача не визнали позовні вимоги, пояснили, що позивач не скористався своєчасно своїм правом на відшкодування ПДВ в наступному місяці, а це серпень, вересень 2008р., заявивши їх в жовтні 2008р., хоча залишки від'ємного значення фактично були сплачені постачальникам товарів у попередніх звітних періодах -липні та серпні 2008р. Згідно Порядку оформлення результатів невиїзних документальних передумовою для подання платником податків заперечень до акту перевірки є відмітка в акті перевірки про його незгоду з її висновками, що є підставою для надання йому трьохденного строку для подання заперечень, а позивач підписав акт перевірки без відміток про незгоду.
Заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що Бахмацькою МДПІ проведена позапланову виїзну перевірку Фермерського господарства «Ланагропрод» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 143 254,00 грн. за жовтень 2008 р. на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалась в період з травня 2008 року по вересень 2008 р..
За результатами перевірки складено акт перевірки 45/23/32803447 від 20 січня 2009 року., яким було встановлено порушення п.п. 7.7.1,7.7.2, 7.7.3, 7.7.4 п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.5.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.1997р. № 166, а саме фермерським господарством «Ланагропрод» занижено суму бюджетного відшкодування за серпень 2008р. на 31 075,00 грн., за вересень 2008 на суму 111 170,00 грн.; порушення п.п. 7.7.1,7.7.2,7.7.3, 7.7.4, пункту 7.7.статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.5.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.1997р. № 166, а саме фермерським господарством «Ланагропрод» завищено суму бюджетного відшкодування за жовтень 2008р. на суму 143254,00 грн.; порушення п.п.6.2.6 п.6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» були занижені обсяги реалізації, що оподатковуються за нульовою ставкою на 585,00 грн.
На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052310/0 від 20.01.2009 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2008р. на 143254,00грн.та податкове повідомлення-рішення № 0000042310/0 від 20.01.2009 року, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2008р. на суму 31075грн., за вересень 2008р.- на 111170,00грн., а всього на суму 142245,00грн.
В акті перевірки зазначено, що фермерське господарство добровільно відмовилось від отримання бюджетного відшкодування ПДВ у серпні 2008 року, занизивши суму бюджетного відшкодування на 31075 грн., та заявивши зазначену суму ПДВ до відшкодування з бюджету на банківський рахунок господарства у податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 р.. а також добровільно відмовилось від отримання бюджетного відшкодування ПДВ у вересні 2008 року, занизивши суму бюджетного відшкодування на 111170 грн., та заявивши зазначену суму ПДВ до відшкодування з бюджету на банківський рахунок господарства у податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 р...
Згідно пп. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п. 7.7.2. ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" із змінами внесеними Законом України від 28.12.2007 р. №107-VI та від 03.06.2008 р. №309-VI якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп. 7.7.4 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно діючого законодавства, за підсумками періоду (першого), в якому виникло від'ємне значення, платник податку бюджетного відшкодування не одержує. Суму такого від'ємного значення може бути враховано в цьому ж (першому) періоді тільки у зменшення суми податкового боргу щодо ПДВ, що виник у попередніх податкових періодах (у тому числі розстроченого чи відстроченого). За відсутності такого боргу сума від'ємного значення потрапляє до податкового кредиту наступного (другого) звітного періоду (пп. 7.7.1 Закону про ПДВ).
За підсумками наступного (другого) звітного періоду знову виникає від'ємне значення, то в цьому випадку платник набуває права на бюджетне відшкодування. Причому відшкодуванню підлягає не вся сума від'ємного значення попередніх періодах, а лише та її частина, що дорівнює сумі податку, фактично сплаченій одержувачами товарів (послуг) своїм постачальникам у попередніх податкових періодах. Решта від'ємного значення попередніх податкових періодів, що не потрапила під бюджетне відшкодування за підсумками звітного податкового періоду, включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2 Закону про ПДВ).
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено граничні строки для подання заяв на повернення надміру сплачених або невідшкодованих податків та зборів (обов'язкових платежів). Згідно з пп. 15.3.1 цього Закону зазначені заяви подаються не пізніше 1095-го дня, наступного за днем здійснення такої переплати чи набуття права на таке відшкодування.
Враховуючи вищенаведене, у позивача виникає право на бюджетне відшкодування сум ПДВ у разі сплати постачальникам товарів (послуг). Тобто весь сплачений ПДВ постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах, підлягає відшкодуванню з бюджету.
Суд вважає, що позивачем було дотримано всіх вимог Закону України «Про податок на додану вартість» і правомірно заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 року., а тому позовні вимоги про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень відповідача № 0000042310/0, № 0000052310/0 від 20.01.2009 року з підстав, наведених позивачем у позовній заяві, підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України,
Позов задовольнити.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000042310/0, № 0000052310/0 від 20.01.2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: О.В.Кашпур
Постанову виготовлено в повному обсязі 21.04.2009р.