Справа № 2а-8112/09/2570
12 березня 2009 р. м.Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
при секретарі Маруфенко О.С.,
за участю прокурор Демидок Д.А.,
представника позивача Пригари А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом прокурора Борзнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прохорське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
19 лютого 2009 року прокурор Борзнянського району Чернігівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області (далі - відділення Фонду) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прохорське» (далі - ТОВ «Прохорське») про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 11248 грн. та пені в розмірі 1368 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у ТОВ «Прохорське» середньооблікова кількість штатних працівників в 2007 році складала 125 осіб, а тому норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 робочих місць. Перевіркою, проведеною прокуратурою Борзнянського району Чернігівської області, встановлено, що у ТОВ «Прохорське» працювали 3 особи, яким встановлена інвалідність. Таким чином, невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 2 робочих місця.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 1442/11722.
Крім того, відповідно до частини 3 та частини 5 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Частинами 9, 10 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно підпункту 2.1. пункту 2 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 р. N 42, звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у ТОВ «Прохорське» в 2007 році становила 125 осіб та відповідно норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 особа. Середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена група інвалідності - 3 особи (ОСОБА_1 - 12 місяців, ОСОБА_2 - 7 місяців, ОСОБА_3 - 6 місяців, ОСОБА_4 - 6 місяців). Всього відпрацьовано інвалідами 31 місяць. Середньооблікова кількість інвалідів дорівнює 31 місяць : 12 місяців = 2,58, тобто 3 особи. Отже, невиконання нормативу становить 2 робочих місця.
Річний фонд оплати праці згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік на підприємстві, поданого відповідачем, складає 703 тис. грн., а середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 5624 грн. Таким чином, за два нестворених робочих місця штрафні санкції становлять 11248,17 грн.
Згідно частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до пункту 3.7 статті 3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 223 від 15.05.2007 року, у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Постановою правління Національного банку України від 21.04.2007 року № 107 встановлена з 30.04.2008 року облікова ставка у розмірі 12% річних, а тому розмір пені, розрахованої відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області, становить 1318,50 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги прокурора Борзнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прохорське» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги прокурора Борзнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прохорське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прохорське» (Чернігівська обл., Борзнянський район, с. Прохори, вул. Куйбишева, 133, р/р 260024357 в ЧОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль» МФО 353348, код 03796132) на користь відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області адміністративно-господарські санкції в сумі 11248 (одинадцять тисяч двісті сорок вісім) грн. та пеню в сумі 1368 (одна тисяча шістдесят вісім) грн. до Державного бюджету Борзнянського району на р/р 31211230700057, банк отримувача: ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22813169.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Є. Ткаченко
Дата складання та підписання повного тексту постанови -19 березня 2009 р.