Справа № 2-а-2879/11
іменем України
15.04.2011 суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Подорець О.Б, розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська та Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання бездіяльності щодо перерахунку, встановлення та виплати недоотриманої пенсії та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська та Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання бездіяльності щодо перерахунку, встановлення та виплати недоотриманої пенсії та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 14 жовтня 1998 року.
Ухвалою суду було відкрито скорочене провадження у даній справі в межах строку звернення до адміністративного суду, в іншій частині позов було залишено без розгляду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивачу проводилися відповідно до вимог чинного законодавства України. Крім того, в запереченнях відповідача звернуто увагу суду на той факт, що позивач з 31 грудня 2003 року по теперішній час отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, відповідно до його заяви.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради надав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки вимоги чинного законодавства при виплаті компенсаційних виплат позивачу дотримуються та доплата проводиться в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Крім того, зазначили, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом також встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, і з 31 грудня 2003 року згідно його заяви отримує пенсію за віком.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам ІІ групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 4 ст. 54 зазначеного Закону, визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а для інвалідів ІІІ групи - 6 мінімальних пенсій за віком.
Вимоги позивача ґрунтуються на нормах Конституції України, що гарантують забезпечення соціальних виплат певним категоріям громадян, в тому числі й позивачу, який має правовий статус, визначений Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а його право на отримання пенсії регламентовано та захищено імперативними нормами Конституції України та Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також беручи до уваги, що відповідач у позасудовому порядку донарахування та виплату належних позивачу до сплати сум пенсії не здійснює, чим порушує права позивача на отримання таких виплат, та наявність кореспондуючого обов'язку держави щодо здійснення таких виплат, суд визнає такі дії відповідача незаконними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу додаткову пенсію в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом свого права.
Що стосується розміру основної пенсії, то оскільки позивач за заявою перейшов на пенсію за віком, то в цій частині його позов задоволенню не підлягає.
Крім того, статтею 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розмір соціальних виплат які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
В 2010 році нормативні акти Кабінету Міністрів України з приводу встановлення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам, визначеним ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не приймалися.
Таким чином, у 2010 році нарахування одноразової допомоги на оздоровлення повинно здійснюватися відповідно до ст.48 зазначеного Закону.
Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та не може бути віднесено до реалізації права визначеного ст.70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку проте, що відповідач незаконно нарахував та виплатив позивачу у 2010 році одноразову щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі меншому ніж встановлено ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому суд визнає такі дії відповідача неправомірними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік.
Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради здійснювати у подальшому виплати щорічної допомоги відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому, а тому суд немає законних підстав встановлювати на майбутнє обов'язки для будь-яких осіб вчиняти ті чи інші дії у певній формі, обсягах та у спосіб.
Щодо заявлених вимог про стягнення коштів затрачених позивачем на правову допомогу в розмірі 500 грн., то відповідно до ст.90 КАС України, понесені витрати відшкодуванню не підлягають, оскільки були витрачені за оплату правових послуг за написання адміністративної позовної заяви, а не за участь в розгляді справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.46 Конституції України, ст. 49, 50, ч.ч. 4, 5 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 6-11, 71, 99, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська в частині нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”- незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровськ здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в період з 28 червня 2010 року, виходячи з того, що розмір додаткової пенсії за віком не може бути меншим 50% мінімальної пенсії за віком у відповідний період, та виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між розрахованою та фактично виплаченою сумами.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік не в повному обсязі - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради здійснити та виплатити ОСОБА_1 одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік згідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично виплачених у цей період коштів.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
В іншій частині позову -відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню і набирає законної сили після спливу строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.
Роз'яснити сторонам, що апеляційна скарга у справах цієї категорії розглядається апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Суддя: