Справа № 2-а-3923/11
іменем України
01.07.2011 Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1Б, розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська на неправомірні дій управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська,-
У травні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо вилучення із складу середньомісячної заробітної плати позивача при призначенні та перерахунку пенсії 5 % винагороди за вислугу років та не включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 14 квітня 2010 року.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що з 14 квітня 2010 року вона вийшла на пенсію державного службовця іі подала до відповідача документи для призначення пенсії. Разом з тим, відповідач управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська зменшив заробітну плату позивача на 5% винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Представник відповідача подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства України.
Дослідивши матеріли справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 вийшла на пенсію державного службовця 14 квітня 2010 року. На момент призначення пенсії позивачки, стаж її роботи на державній службі склав 17 років 01 місяць 01 день. Для призначення пенсії ОСОБА_2 відповідачу були подані довідки ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська. При розрахунку розміру пенсії на момент її призначення відповідачем прийнята до розрахунку винагорода за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, замість 30%, яку позивач отримувала відповідно до Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Тобто, у разі підвищення розміру заробітної плати (посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які були встановлені і фактично отримувалися державним службовцем до виходу на пенсію) працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.
Частиною другою статті 33 вказаного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплата за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частиною 7 статті 33 передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Працюючи саме на державній службі, позивач отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 30 відсотків посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання, встановлену Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачувався позивачем із всієї суми нарахованої заробітної плати.
Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України "Про державну службу" надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплата за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років -15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Водночас, Порядком виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013 ( із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року № 1336) затверджені розміри винагороди за вислугу років. До стажу роботи цієї категорії державних службовців, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час робота в органах державної податкової служби, на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", а також на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до
податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. Вказаним порядком передбачена виплата винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання у таких розмірах: від 1 до 2 років - 5, від 2 до 5 років -10, від 5 до 10 років - 20, від 10 до 15 років - 25, від 15 до 20 років -30, від 20 до 25 років - 35, від 25 і більше років - 40.
При цьому, п. 4 вказаного Порядку чітко визначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років; спірні питання з приводу встановлення стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років розглядаються відповідними комісіями державних податкових адміністрацій вищого рівня та Державної податкової адміністрації України.
Листом №1520/06 від 22 квітня 2011 року зазначено, що комісією відмовлено ОСОБА_2 у включенні в заробітну плату спірних виплат. Зазначене рішення комісії відповідачем до суду не надано.
Відповідно до наказу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська від 01 квітня 2008 року № 35-о "Про виплату винагороди за вислугу років" винагорода за вислугу років у розмірі 30% виплачувалася позивачу щомісячно за фактично відпрацьований час та у межах встановленого фонду оплати праці.
З огляду на викладене, дії відповідача щодо самостійного визначення розміру щомісячної винагороди за вислугу років, встановленого спеціальною комісією та затвердженого керівником державного податкового органу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013, в залежності тільки від стажу державної служби, вчинені в порушення вимог частини 7 статті 33 Закону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про врахування розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, суд зважує на наступне.
Статтею 2 Закону України “Про оплату праці”передбачено, що в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи на рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсації та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами. Згідно п.п. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесено до інших компенсаційних виплат.
Згідно ст. 35 Закону України “Про державну службу”щорічна відпустка надається з виплатою допомоги на оздоровлення.
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська від 24 грудня 2010 року №121/10/05-61 до заробітної плати позивача, з урахуванням всіх складових, з яких справлялись страхові внески, збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування справлявся і з наданої допомоги на оздоровлення.
Таким чином, спірні виплати у вигляді повної суми винагороди за вислугу років, а не її частини, і повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення є складовими заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і яка являється об'єктом призначення і перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. ст. 37, 37 ? Закону України “Про державну службу”.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд, приймаючи до уваги результат вирішення справи, вважає правомірним прийняття рішення про стягнення на користь позивача судових витрати, пов'язаних зі сплатою судового збору в розмірі 3,4 грн.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11-12, 17, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська на неправомірні дій управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо вилучення із складу середньомісячної заробітної плати ОСОБА_2 при призначенні пенсії 5% винагороди за вислугу років та не включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 14 квітня 2010 року та з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_2 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 3,4 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах місячних платежів.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.
Роз'яснити сторонам, що апеляційна скарга у справах цієї категорії розглядається апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Суддя: