Постанова від 10.05.2011 по справі 2-а-3543/11

Справа № 2-а-3543/11

ПОСТАНОВА

іменем України

10.05.2011 суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Щербина-Почтовик І.В., розглянувши одноособово в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради про неправомірні дії, щодо перерахунку виплати щорічної допомоги на оздоровлення та зобов'язання здійснити перерахунок виплати щорічної допомоги на оздоровлення, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради, в якому просив визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та здійснити щорічну доплату на оздоровлення передбачену ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за 2007-2011 роки, та зобов'язати відповідача у подальшому виплачувати щорічну допомогу на оздоровлення згідно із ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Ухвалою суду було відкрито скорочене провадження у даній справі в межах строку звернення до адміністративного суду, в іншій частині позов було залишено без розгляду.

Відповідач надав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки вимоги чинного законодавства при виплаті компенсаційних виплат позивачу дотримуються та доплата проводиться в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Крім того, зазначили, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Судом встановлено, що позивач є громадянином який евакуйований із зони відчуження у 1986 році, та віднесений до 1 категорії осіб, є інвалідом ІІІ групи за захворюванням пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС та є особою, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і відповідно на нього поширюється дія статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до частини четвертої статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”щорічна допомога на оздоровлення виплачується особам евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Статтею 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розмір соціальних виплат які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

В 2010 році нормативні акти Кабінету Міністрів України з приводу встановлення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам, визначеним ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не приймалися.

Таким чином, у 2010 році нарахування одноразової допомоги на оздоровлення повинно здійснюватися відповідно до ст.48 зазначеного Закону.

Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та не може бути віднесено до реалізації права визначеного ст.70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку проте, що відповідач незаконно нарахував та виплатив позивачу у 2010 році одноразову щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі меншому ніж встановлено ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому суд визнає такі дії відповідача неправомірними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік.

Вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити позивачу одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині виплатити щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, оскільки відповідачем, ще не порушено право виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, а тому у суда не має підстав захисту не порушено права.

Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснювати у подальшому виплати щорічної допомоги відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому, а тому суд немає законних підстав встановлювати на майбутнє обов'язки для будь-яких осіб вчиняти ті чи інші дії у певній формі, обсягах та у спосіб.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-11, 71, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік не в повному обсязі - неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради здійснити та виплатити ОСОБА_1 одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік згідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично виплачених у цей період коштів.

В іншій частині позову -відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню і набирає законної сили після спливу строку на її оскарження.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.

Роз'яснити сторонам, що апеляційна скарга у справах цієї категорії розглядається апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Суддя: