10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"04" вересня 2017 р. Справа № 806/466/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Мацького Є.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "24" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправною відмову у звільненні від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу житла, яке придбане вперше, з подальшим повернення сплаченого такого збору в сумі 6794,11грн. та зобов'язання звернутися з поданням до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про повернення таких коштів.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2017року встановлено обставини щодо протиправної відмови Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, викладеної в листі від 08.02.2017року в частині щодо повернення ОСОБА_3 сплачених коштів в сумі 6794,11грн. у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та прийнято рішення про доведення до відома Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обставин, викладених в вказаній ухвалі для вжиття заходів реагування та недопущення вказаних порушень в подальшій роботі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким у задоволенні позову відмовити. На підтвердження доводів апеляційної скарги Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначає, що позивач при зверненні із заявою про повернення сплачених коштів не надав доказів придбання ним житла вперше, або перебування на квартирному обліку.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом першої інстанції встановлено, що за договором купівлі - продажу від 13.12.2016року позивачем придбано квартиру АДРЕСА_1 вперше. При нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу житла був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не підлягав сплаті, а сплачений такий збір в сумі 6794,11грн.
Листом від 15.03.2017року Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області підтвердило сплату Позивачем вказаних коштів та їх зарахування до загального фонду державного бюджету на рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", кодом класифікації доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна".
03.02.2017року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області з заявою про повернення помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 6794,11грн. У своїй заяві позивач вказав, що має пільги та звільняється від сплати такого збору оскільки придбав житло вперше (а.с. 12).
Колегією суддів встановлено, що до вказаної заяви позивачем не було надано жодних документів на підтвердження обставин, викладених позивачем.
Листом від 08.02.2017року в поверненні таких коштів позивачу було роз'яснено, що повернення таких коштів можливе лише за умови надання доказів помилкової сплати таких коштів до Пенсійного фонду України.
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено наказ Міністерства фінансів України 03.09.2013 N 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за N 1650/24182 (далі по тексту рішення іменовано - Порядок №787).
Пункти 3 та 5 названого Порядку №787 передбачають, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" від 16 лютого 2011 р. N 106 та додатку до неї саме органи Пенсійного фонду України контролюють справляння надходжень до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна".
Відтак, органи Пенсійного фонду України є уповноваженими органами на внесення подання до органу державного Казначейства на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна".
Відповідно до вимог статей 1-4 Закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР N 400/97-ВР фізичні особи, які придбавають нерухоме майно повинні сплати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі одного відсотка вартості нерухомого майна зазначеного в договорі купівлі-продажу.
За приписами пункту 9 ст.1 названого Закону N 400/97-ВР громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше, звільняються від сплати цього збору.
З наведеного слідує, що право на отримання вказаної пільги надається у вигляді звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування або на повернення такого зайво сплаченого збору за умови наявності у громадянина доказів, що такий громадянин перебуває у черзі на одержання житла або придбаває житло вперше.
Відповідно до частини 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала суду - це ухвала, якою суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону і причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою профілактичного впливу судів на правопорушення.
Окрема ухвала має бути обґрунтованою і вмотивованою. Вона може бути винесена тільки на підставі матеріалів, досліджених у суді, та має містити вказівку на дійсні причини й умови, які сприяли вчиненню злочину або іншого правопорушення. Обставини, які належать до причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, підлягають всебічному, повному та об'єктивному дослідженню в судовому засіданні.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що позивач при зверненні до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області з заявою про повернення помилково сплачених коштів, позивач не надав відповідачеві доказів наявності у нього зазначеної пільги (перебування у черзі на одержання житла або придбання житла вперше).
За таких обставин, Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області правомірно роз'яснено позивачу, що повернення таких коштів можливе лише за умови надання доказів помилкової сплати таких коштів до Пенсійного фонду України.
Враховуючи обумовлене, колегія суддів не вбачає порушень закону при розгляді зазначеної заяви позивача, яке могло б бути підставою для винесення окремої ухвали, оскільки останній не надав відповідачеві відповідних доказів перебування у черзі на одержання житла або придбання житла вперше.
З огляду на зазначене, апеляційна скарга підлягає до задоволення, а окрема ухвала до скасування.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "24" квітня 2017 р. скасувати.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: А.Ю.Бучик
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
4-третій особі: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області - Новий Бульвар,5,м.Житомир,10008,