10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
іменем України
"04" вересня 2017 р. Справа № 295/4222/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "10" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
В квітня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача зарахувати службу в органах внутрішніх справ на посаді слідчого (1 рік 8 місяців 4 дні) та службу в лавах Збройних Сил (2 роки 10 днів) до стажу роботи, який надає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, перерахувати щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% від заробітної плати судді, без обмежень граничним розміром, починаючи з 13 жовтня 2016 року.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 10 травня 2017 року позов ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області по нарахуванню ОСОБА_3 довічного грошового утримання у розмірі 88% від заробітної плати працюючого судді.
Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області зарахувати ОСОБА_3 службу в органах внутрішніх справ на посаді слідчого (1 рік 8 місяців 4 дні) та службу в лавах Збройних Сил (2 роки 10 днів) до стажу роботи, який надає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання та здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% від заробітної плати судді, без обмежень граничним розміром, починаючи з 13 жовтня 2016 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн.
Не погодившись з постановою, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в позовних вимогах позивачу.
В апеляційній скарзі покликається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема й на те, що висновки суду не відповідають вимогам Конституції України.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання з 13 жовтня 2016 року згідно положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
У липні 2016 року ОСОБА_3 подав заяву про відставку. Постановою Верховної Ради України від 22 вересня 2016 року № 1600-УІІІ "Про звільнення суддів" постановлено звільнити його з посади судді господарського суду Житомирської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
У лютому 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із проханням повідомити йому про встановлений Пенсійним фондом відсотковий розмір суддівської винагороди при розрахунку довічного грошового утримання.
Листом від 21 лютого 2017 року Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що довічне грошове утримання призначене йому у розмірі 88 %.
Не погодившись з даною позицією управління та вважаючи його дії протиправними позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції, перевіряючи дії суб'єкта владних повноважень щодо призначення розміру довічного грошового утримання суді дійшов висновку, що позивач має право на призначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90 % грошового утримання судді.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини 1 статті 109 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років має право подати заяву про відставку. Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус судців" судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Постановою Верховної Ради України від 22 вересня 2016 року № 1600-УІІІ "Про звільнення суддів" постановлено звільнити ОСОБА_3 з посади судді господарського суду Житомирської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, зараховується також час роботи на посадах прокурорів і слідчих та інших посадах, передбачених законодавством, за умови наявності у зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Як регламентує п.11 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (редакція від 07 липня 2010 р.), судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом. Позивач вийшов у відставку в період дії зазначеного Закону.
Крім того, відповідно до п. 25 Прикінцевих та перехідних положень нового Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 № 1402-УІІІ, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання обчислюється відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не більше 90 відсотків.
Пункт 34 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 02.06.2016 № 1402-УІІІ також передбачає, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Встановлено, що ОСОБА_3 на момент набрання законної сили Законом України "Про судоустрій та статус суддів" працював на посаді судді, отже за ним зберігається визначення стажу роботи на посаді судді згідно ч.4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів".
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 10.07.1995 року № 584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" до стажу роботи, що дає право судді на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, зараховується період проходження строкової військової служби.
Судом встановлено, що на день звільнення стаж роботи позивача, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, становить 27 років 10 місяців та 16 днів, зокрема: судді, заступника голови суду, голови господарського суду Житомирської області (24 роки 2 місяці 2 дні), служба в органах внутрішніх справ на посаді слідчого (1 рік 8 місяців 4 дні), служба в лавах Збройних Сил (2 роки 10 днів).
З урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року частина 3 статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року № 245З-VI підлягає застосуванню в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ, тобто у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року № 192-УІП, а саме: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання".
Крім того, листом від 27.02.2017 року Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не заперечуючи про наявність відповідного стажу на посаді слідчого та служби в лавах Збройних Сил, при розрахунку стажу судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, послався на положення ст. 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 02.06.2016 № 1402-УІІІ (врахував лише чистий стаж на посаді судді), не застосував положення п. 34 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 02.06.2016 № 1402-УІІІ, п.11 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (редакція від 07.07.2010 р.), Рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року, чим порушив права позивача.
На підставі аналізу вказаних законодавчих положень та обставин справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що стаж роботи позивача 27 років 10 місяців дає право на призначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% грошового утримання судді.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "10" травня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003
- ,