Ухвала від 04.09.2017 по справі 561/316/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дідик А.В.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

УХВАЛА

іменем України

"04" вересня 2017 р. Справа № 561/316/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від "08" червня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати призначити йому пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до вимог ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон), починаючи з 02 січня 2017 року.

В обґрунтування позову, позивач посилався на те, що відповідач протиправно відмовив у призначені пенсії з тих підстав, що період роботи у зоні відчуження не підтверджено довідкою за формою № 122.

Постановою Зарічненського районного суду Рівненської області від 08.06.2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 12 травня 2017 року № 1336/06 про відмову у призначені ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.

Зобов'язано Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 (вісім) років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01 травня 2017 року. Допущено негайне виконання судового рішення в межах суми стягення за один місяць.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що абз. 7 п. п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС засвідчують наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Оскільки довідка ф. 122, первинні документи, підтверджуючі факт роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 14.09.1987 по 23.09.1987 та з 28.09. по 06.10.1987 р., позивачем не надані, підстави для призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років згідно ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих факт роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження ,- відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача. дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (категорії 2) виданим Рівненською обласною державною адміністрацією 25 січня 1993 року (перереєстрованого).

Згідно відповіді Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 12 травня 2017 року № 1336/06 о позивач звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону. Проте, відповідач відмовив у призначені пенсії з підстав непідтвердження первинними документами факту роботи позивача у зоні відчуження у період, який зазначений у довідках.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що єдиним документом, що підтверджує статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», а тому позов є обґрунтованим.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Згідно ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження 1987 році не менше 14 календарних днів пенсія надається із зменшенням пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 8 років.

Із довідки, виданої будівельно-монтажним підприємством Поліссяводбуд ПМК -173 вбачається, що позивач був відряджений у розпорядження цього підприємства у період з 14 по 23 вересня та з 28 вересня по 06 жовтня 1987 року і знаходився у зоні відчуження, аналогічна інформація міститься у довідці ПрАТ Володимирецької ПМК № 173 від 07 жовтня 2016 року.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.

Відповідно до п. п. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 для призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

Позивачем для підтвердження його особливого статусу надано належно завірені довідки будівельно-монтажним підприємством Поліссяводбуд ПМК -173 від 09.10.1992 р. та ПрАТ Володимирецької ПМК від 07 жовтня 2016 року№ 173, які підтверджують його участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у контурний період часу, у конкретних населених пунктах, віднесених до території радіоактивного забруднення.

Зазначені довідки та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року є саме тими документами, які подаються пенсійному органу для призначення пенсії.

Колегією суддів при дослідженні зазначених довідок не встановлено ознак недостовірності вказаних документів щодо інших встановлених судом обставин справи, а тому їх належить розглядати як належні та допустимі докази у справі.

Таким чином, доводи відповідача, що позивач повинен підтвердити участь у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження довідкою ф.122 є помилковими, оскільки згідно п.7 Порядку до заяви про призначення пенсії надається вказана довідка або інші первинні документи, якими є саме довідки, що були надані позивачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Як вірно встановлено судом першої інстанції позивачу Рівненською обласною державною адміністрацією видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначена обставина не оспорюється відповідачем та підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 виданого Рівненською облдержадміністрацією 25.01.1993 року.

Статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС надає позивачу право користування пільгами встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, оскільки документи які знаходяться в справі підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відмова пенсійного органу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю довідки форми № 122 та первинних документів є протиправною, оскільки факт відсутності на підприємстві, де працював позивач, первинних документів, не дає підстав позбавити позивача права, передбаченого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, колегія суддів вважає безпідставними покликання відповідача на недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, оскільки основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), що видане на ім'я ОСОБА_1 , яке, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастроф», підтверджує статус позивача як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає позивачеві право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відтак, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від "08" червня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1

АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Л.Українки, 3,смт.Зарічне,Рівненська область,34000

4-третій особі: - ,