Ухвала від 04.09.2017 по справі 817/1433/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"04" вересня 2017 р. Справа № 817/1433/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Бучик А.Ю.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" березня 2017 р. у справі за позовом Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області звернулася з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості в сумі 151 010,61 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.03.2017року стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (НОМЕР_1) податковий борг перед бюджетом в сумі 151 010,61 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема вказує на обставини щодо не визнання в повному обсязі відповідачем нарахованих зобов'язань в сумі 151 010,61 грн., а саме: земельного податку з фізичних осіб у сумі 10 039,45 грн., в тому числі: штрафних санкцій у сумі 3 156,96 грн., пені що обслуговується по особовому рахунку 6 882,49 грн., наявних на підставі податкового повідомлення-рішення №0000021300 від 15.04.2016 року на суму штрафних санкцій 3 156,96 грн., що винесеного за результатами розгляду акту № 03/17-2192010592 від 15.04.2016 року про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету. Пені що наявна по особовому рахунку 6 882,49 грн., до п.п.129.1.1 п.129.1ст 129 Податкового кодексу України та орендної плати з фізичних осіб у сумі 140 971,16 грн.. в тому числі: штрафні санкції 44 846,92 грн., пеня що обслуговується по особовому рахунку 96 124,24 грн., наявних на підставі податкового повідомлення-рішення №0000011300 від 11.04.2016 року на суму штрафних санкцій 44 846,92 грн., що винесене за результатами розгляду акту № 02/17-2192010592 від 11.04.2016 року про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету. Пені що обслуговується по особовому рахунку 96 124,24 грн., до п.п.129.1.1 п.129.1ст 129 Податкового кодексу України. На думку відповідача підставою нарахування пені та штрафних санкцій стала постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 04.09.2015 року по справі №817/2182/15, де орган ДФС стягував заборгованість в сумі 371 165,35 грн., з яких 314 336,44грн., - заборгованість з орендної плати та 22 828,31 грн.,- земельний податок з фізичних осіб, які стягнуті з відповідача. Вважає, що притягнення до відповідальності та стягнення штрафних санкцій є неприпустимими, оскільки за одне й те саме порушення та стягнення пені за один й той самий період двічі є неприпустимими, адже чинне законодавство не допускає притягнення юридичної відповідальності за одне й те саме порушення двічі.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними у справі доказами , що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (а.с.4-5), свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.6), ОСОБА_3 13.08.2004 року зареєстрований органом державної реєстрації та включений до Єдиного держаного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Сарненській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управлінні ДФС у Рівненській області.

Станом на 12.09.2016 року існує заборгованість перед бюджетом, а зокрема:

1) по земельному податку, яка виникла на підставі:

- податкового повідомлення-рішення №0000021300 від 15.04.2016 року на суму штрафних санкцій 3 156,96 грн., що винесене за результатами розгляду акту № 03/17-2192010592 від 15.04.2016 року про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем у судовому порядку не оскаржене.

-пені, яка обліковується по особовому рахунку 6 882,49 грн., відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1ст 129 Податкового кодексу України.;

2) по орендній платі з фізичних осіб у сумі 140 971,16 грн., виникла на підставі:

- податкового повідомлення-рішення №0000011300 від 11.04.2016 року на суму штрафних санкцій 44 846,92 грн., що винесене за результатами розгляду акту № 02/17-2192010592 від 11.04.2016 року про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем у судовому порядку не оскаржене.

-пені, яка обліковується по особовому рахунку 96 124,24 грн., до п.п.129.1.1 п.129.1ст 129 Податкового кодексу України.

З метою погашення податкового боргу Сарненською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області для ОСОБА_3 сформовано та надіслано податкову вимогу форми "Ф" №13-06/23-03 від 16.01.2015 року.

Обставини щодо наявності названого узгодженого та не сплаченого у встановлені строки податкового зобов'язання підтверджуються: довідкою про суму податкового боргу станом на 12.09.2016 року (а.с.7), картками особового рахунку платника (а.с.8-9), розрахунком виникнення податкового боргу (а.с.10), листом про наявність заборгованості (а.с.11), фіскальним чеком та повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.12), податкового повідомлення-рішення №0000021300 від 15.04.2016 року (а.с.13), акту про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету №03/17-2192010592 (а.с.14), розрахунок штрафної санкції (а.с.15), податкового повідомлення-рішення №0000011300 від 11.04.2016 року (а.с.16), актом про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету №02/17-2192010592 (а.с.17), розрахунком штрафної санкції (а.с.18), листом направленням документів відповідачу (а.с.19), повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.20), податкової вимоги форми "Ф" №13-06/23-03 від 16.01.2015 року, поштовим повідомлення про вручення (а.с.21), письмовими поясненнями позивача.

Стосовно боргу за переліченими податковими повідомленнями-рішеннями, то відповідно до ст. 54 Податкового Кодексу України, відповідач наділений повноваженнями щодо визначення за податковим повідомленням - рішенням грошових зобов'язань для платника.

Відповідно до п.56.3. ст. 56 ПК України при незгоді платника податків із грошовим зобов'язанням, визначеним за рішенням контролюючого органу, платник податків вправі оскаржити вказане податкове повідомлення- рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується (п.56.3. ст. 56 ПК України).

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Згідно з підпунктами 56.17.1, 56.17.5 п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.

Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження (п.56.15 ст.56 ПК України).

Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 N 985, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 30 грудня 2010 р. за N 1440/18735 (далі по тексту - Порядок №985)

Колегією суддів встановлено, що названі податкові повідомлення - рішення на підставі, яких виник борг надіслані відповідачу, в установленому законом порядку не оскаржені, а відтак обумовлені податкові повідомлення- рішення є чинними, грошове зобов'язання визначене в них є узгодженим відповідно до положень ст. 54, п.56.3, п.п. 56.17.1, 56.17.5 п.56.17 п. 56.17 ст.56 Податкового Кодексу України, строк оплати за такими зобов'язаннями настав.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Приписами пп. 14.1.175 п. 14.1 цієї ж статті визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.16.1.4. ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції органів доходів і зборів, до яких, зокрема, відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, своєчасністю подання податкової звітності, здійснення контролю за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі, організовує роботу та здійснює контроль за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку, здійснює інші функції, визначені цим Кодексом та законами України.

Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 126.1 ст.126 у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу.

Відповідно до п.129.1.ст.129 при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пунктом 129.1.2. ст.129 при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно п.129.4.ст.129 на суми грошового зобов'язання, визначених п.129.1.1 та 129.1.2 п.129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Приведені в апеляційній скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Враховуючи викладене, оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги його висновків не спростовують, такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому підстав для скасування цього судового рішення колегія суддів не вбачає

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" березня 2017 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: А.Ю.Бучик

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Широка,18,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34503

3- відповідачу/відповідачам: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1

4-третій особі: - ,