Постанова від 04.09.2017 по справі 569/17262/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Першко О.О.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" вересня 2017 р. Справа № 569/17262/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Бучик А.Ю.

Мацького Є.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "02" лютого 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у видачі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця з урахуванням підвищення заробітної плати з 01 грудня 2015 року; зобов'язати відповідача видати йому довідку про розмір заробітної плати працюючого державного службовця по посаді, яка прирівнюється до посади позивача, з якої обчислений розмір його пенсії, з урахуванням підвищення заробітної плати з 01 грудня 2015 року.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 02 лютого 2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права - задоволено.

Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі довідки ОСОБА_3 про заробітну плату працюючого державного службовця з урахуванням підвищення заробітної плати з 01 грудня 2015 року відповідно до постанови №1013 Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року .

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 довідку про розмір заробітної плати працюючого державного службовця по посаді, яка прирівнюється до посади ОСОБА_3, з якої обчислений розмір його пенсії, з урахуванням підвищення заробітної плати з 01 грудня 2015 року відповідно до постанови №1013 Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області з 27 грудня 2000 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача складає 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.

Позивач працював на посаді інспектора Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області. Постановою Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10 вересня 2014 року № 442 Державна інспекція з контролю за цінами та її територіальні підрозділи були ліквідовані без визначення правонаступника, тому 13 жовтня 2016 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації із заявою про видачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям встановленого зразка, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №865 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року, яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, згідно якої збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з 01 грудня 2015 року.

Відповідач листом від 25 жовтня 2016 року № 11-Д-336 відмовив позивачу у видачі довідки посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, за яким був вилучений пункт 4 цієї постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою правління ПФУ від 04.07.2016 року №15-2 також було внесено зміни до постанови Правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1, якою було затверджено форму довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, шляхом виключення абзаців третього та четвертого пункту першого, якими було передбачено форму довідки для перерахунку пенсії державного службовця.

Як визначено в статті ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Однак, з 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно п. 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Форма вказаної довідки виключена згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2. Відповідно до пункту 3 постанови правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 вона набирає чинності з дня її офіційного опублікування, яке мало місце 02 вересня 2016 року.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що станом на день звернення позивача 13.10.2016 року форма довідки не була виключена, а тому відповідачем порушене його право.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, оскільки, станом на день звернення до відповідача із заявою, форма довідки була не чинною, а тому у відповідача були відсутні повноваження видати довідку невстановленої форми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідачем у справі є Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації яке є держаним органом, а не органом місцевого самоврядування. Крім того, предмет позову поки, що жодним чином не стосується перерахунку пенсії позивача, а лише містить вимоги про зобов'язання видачі довідки, що входить до повноважень відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Отже вказаний спір по підсудності підлягає розгляду Рівненським окружним адміністративним судом.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової.

Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "02" лютого 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: А.Ю.Бучик

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33028

3- відповідачу/відповідачам: Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації вул.Словацького, 1,м.Рівне,33000

- ,