Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
< Текст >
"08" лютого 2010 р. № 2а- 40026/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Курило Л.В.,
за участі секретаря - Воронкової К.П.,
за участі : представників позивача -ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Контрольно - ревізійного управління в Харківській області до Харківського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі про зобов'язання виконати вимогу ,
Позивач - Контрольно - ревізійне управління в Харківській області - звернувся до суду з позовом до Харківського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, в якому просить суд зобов'язати відповідача виконати вимогу від 17.03.2009 року №07-21/1633, а саме: відшкодувати до спеціального фонду обласного бюджету безпідставно використані на власне утримання кошти в сумі 99338,66 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Контрольно - ревізійним управлінням в Харківській області проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі», в ході якої виявлені порушення фінансової дисципліни на загальну суму 387998,34 грн. За результатами ревізії начальнику Фонду надіслано вимогу від 17.03.2009 року №07-21/1633 щодо усунення виявлених порушень в строк до 17.04.2009 року. До теперішнього часу вимога КРУ в Харківській області відповідачем не виконана у повному обсязі.
Представники позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши думку представників позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що Контрольно - ревізійним управлінням в Харківській області проведена планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» за період з 2006 року по 2008 рр., по окремих питаннях - поточний період 2009 року, за наслідками якої 11 03 2009 року складений акт № 07-20/4. ( а.с. 13-19)
У висновках акту зазначено, що за результатами ревізії Фонду встановлено фінансових порушень на загальну суму 387998,34грн., в тому числі: недоотримано фінансових ресурсів в порушення нормативно - правових актів, які зазначені по тексту акта ревізії, на суму 338648,34грн., необґрунтовані витрати бюджетних коштів в загальній сумі 49350,0грн., зокрема недоотримано фінансових ресурсів в загальній сумі 338648,34грн., внаслідок не перерахування коштів від повернення кредитів забудовниками до відповідних бюджетів. Витрати бюджетних коштів, проведені всупереч нормативно - правовим актам, які зазначені по тексту акта ревізії, на загальну суму 49350,0грн., в тому числі внаслідок використання грошових кредитів всупереч їх призначенню, визначеному кредитною угодою - 23950,0грн. (забудовником ОСОБА_4М.) та використання коштів місцевих бюджетів Чугуївського та Печенізького районів Харківської області) всупереч укладених угод - 25400,0грн.
В ході ревізії відшкодовано коштів в загальній сумі 239309,68грн., тобто перераховані суми, які надійшли від забудовників у 2008 році, до Державного, обласного та районних бюджетів.
Крім того, ревізією встановлено факт втрат фінансових ресурсів внаслідок неефективних управлінських дій на загальну суму 149431,67грн. від незабезпечення повернення кредитів, стягнення пені, штрафів від забудовників. Також встановлені порушення Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ, а саме: п.1 ст.3, ст.11 в частині внесення недостовірних даних до бухгалтерської та фінансової звітності.
Акт був підписаний без заперечень заступником директора КП «Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі».
На підставі ст. 15 Закону України „Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні” за наслідками перевірки начальнику КП «Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» була направлена вимога від 17.03.2009 р. за № 07-21/1633 щодо усунення виявлених порушень в строк до 17.04.2009 року.
У вказаній вимозі поряд з іншим КРУ в Харківській області вимагало повернути до спеціального фонду обласного бюджету безпідставно використані на власне утримання кошти в сумі 99338,66 грн. ( а.с 7-8)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових акті індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 2 Закону України “Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні”, встановлено, що головним завданням державної контрольно - ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням державних фінансових ресурсів, який реалізується через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово -господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних актів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України “Про контрольно - ревізійну службу в Україні” контрольно -ревізійним управлінням надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Відповідно до ст. 3 Порядку проведення інспектування державною контрольно -ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 04 2006 року № 550, акт ревізії -це документ, який складається особами , що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
Порядок оскарження регулюється ст.13 Закону України “Про державну контрольно -ревізійну службу в Україні”, якою визначено, що дії або бездіяльність службових осіб державної контрольно - ревізійної служби можуть бути оскаржені в судовому або адміністративного порядку.
Судом встановлено, що вимога КРУ в Харківській області № 07-21/1633 від 17.03.2009 р. в установленому порядку оскаржена не була.
Листом від 24.03.2009 року за вих. №50 Комунальне підприємство «Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» повідомило КРУ в Харківській області, що повернути до спеціального фонду обласного бюджету кошти в сумі 99338,66 грн. не може, оскільки дані кошти зняті з рахунку фонду державною виконавчою службою Дзержинського району м. Харкова. (а.с 48)
Пунктом 1 Указу Президента України «Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» від 27.03.1998 року №222/98 з метою розширення можливостей інвестування індивідуального житлового будівництва на селі постановлено: Кабінету Міністрів України: передбачати у проектах Державного бюджету України на наступні роки виділення фондам коштів для надання пільгових довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам на селі на умовах внесення плати за користування кредитом у розмірі трьох відсотків річних.
На виконання статті 1 зазначеного Указу постановою Кабінету Міністрів України №1211 від 03.08.1998р. затверджено «Положення про порядок формування і використання коштів фондів підтримки індивідуального житлового будівництва на селі».
Відповідно до п. 4 зазначеного Положення про порядок формування і використання коштів фондів підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, Фонди є спеціалізованими кредитно-фінансовими господарськими організаціями. Фонди провадять свою діяльність на умовах повної господарської самостійності, є юридичними особами, мають самостійні баланси, рахунки в установах банків, інші необхідні реквізити.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1597 від 05.10.1998 року затверджено «Правила надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі»
Відповідно до п.37 зазначених Правил кошти, які надходять від погашення кредитів, наданих позичальникам за рахунок державного бюджету, зараховуються на відповідні реєстраційні рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, з подальшим спрямуванням на кредитування індивідуального житлового будівництва на селі.
Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 965 від 16.11.1998 року було затверджено Статут Харківського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.
Згідно п. 1.1., 1.2., 1.3 Статуту Харківського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації №965 від 16.11.1998р., Харківській обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі є комунальним підприємством і підпорядкований Харківській обласній державній адміністрації. Фонд у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації, рішеннями обласної ради, іншими нормативними актами органів державної виконавчої влади і цим статутом. Засновником фонду є Харківська обласна державна адміністрація.
Пунктом 8.3 зазначеного Статуту передбачено, що кошти, отримані від реалізації програми індивідуального будівництва на селі у вигляді повернення кредиту, у повному обсязі реінвестуються у будівництво житла на селі (реалізацію програми).
Згідно ч.1 ст. 3 Бюджетного кодексу України визначено бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2007 році є: повернення кредитів, наданих з місцевих бюджетів індивідуальним сільським забудовникам.
Також, п. 10 ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визначено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є: повернення кредитів, наданих з місцевих бюджетів індивідуальним сільським забудовникам.
Пунктом 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України визначений принцип цільового використання бюджетних коштів, а саме - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав доказів щодо виконання вимоги Контрольно- ревійзійного управління в Харківській області, а також доказів, що спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним, та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі необхідно віднести за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. п. 1 ч. 1 ст. 17, ст. ст. 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Контрольно - ревізійного управління в Харківській області до Харківського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі про зобов'язання виконати вимогу -задовольнити у повному обсязі..
Зобов'язати Харківський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі виконати вимогу від 17.03.2009 року № 07-21/1633, а саме - відшкодувати до спеціального фонду обласного бюджету кошти в сумі 99338,66 грн. < сума стягнення (цифрами) >
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 12 02 2010 року.
Суддя Курило Л.В.