Ухвала від 10.08.2017 по справі 755/12122/17

Справа № 755/12122/17

Ухвала

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" серпня 2017 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва юрист 1 класу ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42017100000000104 від 26 січня 2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва юрист 1 класу ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання йому та слідчим групи у кримінальному провадженні або оперативним працівникам за його дорученням тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів щодо фінансово-господарських відносин Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) за 2016-2017 роки, а саме:

-витяги з протоколів апаратних нарад, інших виробничих нарад із керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взаємовідносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

-листування (в т.ч. електронною поштою) із ІНФОРМАЦІЯ_4 та службовими особами, радниками щодо укладення договорів із вказаними суб'єктами господарювання, додатків та доповнень до вказаних листів із проектами договорів;

-укладених договорів із додатками та доповненнями;

-платіжних документів;

-актів виконаних робіт;

-звітів;

-аналітичних матеріалів, переданих до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

-витягів з фінансового плану державного підприємства (де передбачається закупівля відповідних послуг), змін до нього;

-документів щодо службових осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », залучених до фінансово-господарських відносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зокрема щодо переддоговірної роботи;

-документів (посвідок про відрядження, витягів із журналів входу/виходу, журналів перевіряючих осіб) щодо службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які фактично відвідували Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

-документів в яких зазначені підстави для залучення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до проведення аудиту (перевірки) та надання інших послуг;

-фактів перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » питань фінансово-господарської діяльності, які вже перевірялись ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) та аудиторським підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 2014-2017 років.

-договорів укладених між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та всієї господарської документації із вказаним товариством.

Обґрунтовуючи подане клопотання сторона кримінального провадження вказує, що третім слідчим відділом управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017100000000104 за фактом заволодіння службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 грошовими коштами в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Головою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 (призначений Розпорядженням КМУ від 26.06.2015 року № 661-р) всупереч своїм повноваженням (передбачені ч. 10 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , затверджене Постановою КМУ від 08.10.2014 № 517) своїм наказом № 77-к від 03.08.2015 призначив собі радником з юридичних питань близьку подругу ОСОБА_6 , яку наділив організаційно-розпорядчими функціями та повноваженнями, прирівняними до повноважень Заступника Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Вказаними повноваженнями ОСОБА_5 наділив ОСОБА_6 на відповідних апаратних нарадах, які проводились в ІНФОРМАЦІЯ_9 . Крім того, ОСОБА_5 призначив ОСОБА_6 членом Погоджувальної ради ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка створена ОСОБА_5 та працює як колегіальний дорадчий орган, розглядає питання, які стосуються всіх аспектів діяльності державних підприємств та організацій системи ІНФОРМАЦІЯ_9 , надає рекомендації Голові за результатами засідань (наприклад, щодо заохочень чи стягнень з директорів підприємств; визначення пріоритетів фінансово-господарської діяльності). Керівники підприємств фактично звітують перед членами Погоджувальної ради, в тому числі, перед ОСОБА_6 .

ОСОБА_6 перебувала на посаді радника з юридичних питань Голови ІНФОРМАЦІЯ_3 в період з 03.08.2015 по 14.08.2016. За лобіювання ОСОБА_5 з 15.08.2016 призначена заступником директора ДО « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з корисливих мотивів залучили до фінансово-господарської діяльності підприємств системи державного матеріального резерву всупереч ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) для отримання платних послуг з проведення перевірок сумнівного характеру.

01.06.2016 відбулось засідання у ІНФОРМАЦІЯ_11 представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за участю в тому числі радника Голови ОСОБА_6 . В результаті ОСОБА_5 зобов'язав керівників державних підприємств прискорити укладання договорів із вказаним приватним товариством.

Так, 21.06.2016 року на апаратній нараді Головою ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 відповідно до п. 10 Протоколу зобов'язано керівників підприємств укласти договори із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

При цьому відповідальною службовою особою від ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 призначено ОСОБА_6 , та зобов'язано її на апаратній нараді від 18.07.2016 (відображено в протоколі) «надати актуальну інформацію щодо укладення підвідомчими підприємствами договорів з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (п. 9 протоколу), «Повідомити керівників підвідомчих підприємств про заходи дисциплінарного впливу у разі невиконання ними доручення Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо укладення договорів з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Протоколом апаратної наради від 08.08.2016 під головуванням Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 на ОСОБА_6 покладено контроль за керівниками підвідомчих державних підприємств щодо роботи із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Державні підприємства системи ІНФОРМАЦІЯ_9 за вказівок ОСОБА_5 уклали з вказаною аудиторською фірмою договори, предметом яких є послуги у сфері аудиту та консультативні послуги з питань оптимізації системи управління. Проекти договорів направлено директорам підприємств з приватної електронної адреси позаштатного радника Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 . Фактично предмет вказаних договорів - це перевірка ефективного використання державних коштів і майна, а також активів держави, що відповідно до ст. З Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є державним фінансовим аудитом.

Відповідні угоди укладено державними підприємствами системи державного резерву всупереч їхнім фінансовим планам. При цьому спеціалісти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » переважно не відвідують зазначені підприємства, роботи проводять на підставі надісланих аналітичних матеріалів, аудиторські послуги та відповідні звіти мають формальний характер.

На думку фахівців галузі, підстави для залучення стороннього підприємства до проведення вказаних аудитів відсутні, фінансовими планами державних підприємств не передбачено витрачання державних коштів на вказані послуги. Крім того, перевірки підприємств системи держрезерву проводились у вересні-грудні 2015 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , а в структурі ІНФОРМАЦІЯ_3 є окремий аудиторський підрозділ, до повноважень якого входять вказані функції.

При цьому відповідно до Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , затвердженого Постановою КМУ від 08.10.2014 № 517 Держрезерв для виконання покладених на нього завдань має право отримувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

Крім того, отримано інформацію щодо наявності ознак неправомірного сприяння фінансово-господарській діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ). Так, керівництво ІНФОРМАЦІЯ_9 активно залучає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » до нарад з державними підприємствами, у ході яких відбувається прихована реклама продукції товариства та лобіювання державних закупівель поза електронною системою публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_12 . У результаті ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » постачає окремим елеваторам системи державного резерву відповідне сільськогосподарське обладнання та хімічні речовини, імовірно, за завищеними цінами.

Протягом 2016 року підприємствами системи державного резерву перераховано на рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 389 234 грн. та на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » 1 871 152 грн.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовуючи державне або комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Вказані дії вчинені ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з корисливих мотивів. Зокрема, з метою отримання так званого «відкату» ОСОБА_6 паралельно роботі в ІНФОРМАЦІЯ_11 працевлаштувалась на 2 місяці в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та отримала винагороду в розмірі 137 121,86 грн.

Таким чином, кошти державних підприємств системи державного резерву фактично перейшли з державного сектору економіки до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а потім до радника ОСОБА_5 - ОСОБА_6 .

Відповідно до протоколу апаратної наради від 21.06.2016 під головуванням Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 , на апаратній нараді 21.06.2016 Головою ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 відповідно до п. 10 Протоколу зобов'язано керівників державних підприємств укласти договори із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », предметом яких є послуги у сфері аудиту та консультативні послуги з питань оптимізації системи управління.

Згідно до протоколу апаратної наради від 18.07.2016 під головуванням Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 , на апаратній нараді 18.07.2016 Головою ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 відповідно до п. 9 Протоколу зобов'язано ОСОБА_6 та ОСОБА_7 надати актуальну інформацію щодо укладання підвідомчими підприємствами договорів з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Крім цього, відповідно до протоколу апаратної наради від 08.08.2016 під головуванням Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 на апаратній нараді 08.08.2016 Головою ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 відповідно до п. 27 Протоколу зобов'язано керівників підвідомчих державних підприємств посилити роботу з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та у стислі терміни надати всю необхідну інформацію, контроль за виконанням поклавши на позаштатного радника Голови ІНФОРМАЦІЯ_9 - ОСОБА_6 .

Також, згідно протоколу допиту як свідка ОСОБА_8 , під час опрацювання інформації було проведено ряд заходів та встановлено державні підприємства, які за вказівкою ОСОБА_5 укладали договори про надання аудиторських послуг з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_18 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 ».

Так, відповідно до інформаційної довідки з ЄРДПОУ, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи, що між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було укладено договір, предметом якого є послуги у сфері аудиту та консультативні послуги з питань оптимізації системи управління, у слідства виникла необхідність в отриманні відповідних документів щодо фінансово-господарських відносин Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) за 2016-2017 роки, вищевказаних документів.

З огляду на викладене, з метою повного, всебічного і об'єктивного розслідування у розумні строки, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів щодо фінансово-господарських відносин Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) за 2016-2017 роки, а саме: витяги з протоколів апаратних нарад, інших виробничих нарад із керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взаємовідносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; листування (в т.ч. електронною поштою) із ІНФОРМАЦІЯ_4 та службовими особами, радниками щодо укладення договорів із вказаними суб'єктами господарювання, додатків та доповнень до вказаних листів із проектами договорів; укладених договорів із додатками та доповненнями; платіжних документів; актів виконаних робіт; звітів; аналітичних матеріалів, переданих до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; витягів з фінансового плану державного підприємства (де передбачається закупівля відповідних послуг), змін до нього; документів щодо службових осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », залучених до фінансово-господарських відносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зокрема щодо переддоговірної роботи; документів (посвідок про відрядження, витягів із журналів входу/виходу, журналів перевіряючих осіб) щодо службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які фактично відвідували Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; документів в яких зазначені підстави для залучення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до проведення аудиту (перевірки) та надання інших послуг; фактів перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » питань фінансово-господарської діяльності, які вже перевірялись ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) та аудиторським підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 2014-2017 років.

Також, договорів укладених між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та всієї господарської документації із вказаним товариством, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази під час судового розгляду. Зазначені факти неможливо довести іншим способом, ніж отриманням тимчасового доступ до речей і документів.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав зазначених в мотивувальній частині клопотання.

У відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України, клопотання розглядається без виклику осіб, у володінні яких знаходяться вищевказані документи.

Згідно ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні є потреба встановити інформацію, що знаходиться в оператора телекомунікації, про зв'язок, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання.

Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться в Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ відомостей, що містяться у ній, і відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задовольнити в частині надання тимчасового доступу до документів слідчому в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури міста Києва ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42017100000000104 від 26.01.2017, слідчим групи у кримінальному провадженні або оперативним працівникам за його дорученням.

Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись статями 110, 163-165, 309, 369-372 та 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва юрист 1 класу ОСОБА_4 - задовольнити.

Надати слідчому в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва ОСОБА_4 та слідчим групи у кримінальному провадженні або оперативним працівникам за його дорученням тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів щодо фінансово-господарських відносин Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) за 2016-2017 роки, а саме:

-витяги з протоколів апаратних нарад, інших виробничих нарад із керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взаємовідносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

-листування (в т.ч. електронною поштою) із ІНФОРМАЦІЯ_4 та службовими особами, радниками щодо укладення договорів із вказаними суб'єктами господарювання, додатків та доповнень до вказаних листів із проектами договорів;

-укладених договорів із додатками та доповненнями;

-платіжних документів;

-актів виконаних робіт;

-звітів;

-аналітичних матеріалів, переданих до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

-витягів з фінансового плану державного підприємства (де передбачається закупівля відповідних послуг), змін до нього;

-документів щодо службових осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », залучених до фінансово-господарських відносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зокрема щодо переддоговірної роботи;

-документів (посвідок про відрядження, витягів із журналів входу/виходу, журналів перевіряючих осіб) щодо службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які фактично відвідували Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

-документів в яких зазначені підстави для залучення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до проведення аудиту (перевірки) та надання інших послуг;

-фактів перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » питань фінансово-господарської діяльності, які вже перевірялись ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) та аудиторським підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 2014-2017 років.

-договорів укладених між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та всієї господарської документації із вказаним товариством.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1