Постанова від 04.09.2017 по справі 366/2641/17

Справа 366/2641/17

Провадження № 2-а/366/118/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2017 року суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі її представника за довіреністю ОСОБА_2 до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

18 серпня 2017 року представник ОСОБА_1 за дорученням ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить визнати протиправною відмову та скасувати рішення Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 вересня 2017 року в зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» .

Обгрунтовуючи свої вимоги, представник позивача посилається на положення ст.ст.33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268, підвищуються на 25 %. Оскільки, на думку позивача, рішення Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області не відповідає чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, вона змушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.

Відповідачем по справі на адресу Іванківського районного суду Київської області було подано заперечення, в якому просять відмовити у задоволенні позову, з тих підстав, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки Законом України «Про державну службу» №889/V111 від 10.12.2015 року не передбачена можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Вишгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу» із розрахунку 90 % від суми місячного заробітку (розпорядження 130477 від 18.08.2017 року) - (а.с.16).

17 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася із заявою до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 19.06.2017 року № 06-01-58/07, виданої Іванківською районною радою.

Однак, рішенням Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №99/1-М1 від 17.08.2017 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (який набрав чинності з 01.04.2015 року) з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначалися, зокрема , відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто пенсії державним службовцям призначаються згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, який передбачав проведення перерахунків пенсій державним службовцям, виключено.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Також, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України « 28 грудня 2014 року №76-V111 текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 Постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-1V «Про внесення змін до закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою № 1013 з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У зв"язку з прийняттям вказаної постанови, пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п.5 змінений.

Разом з тим, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 р. №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини 1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що з 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата, зокрема, по посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, - відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу є протиправною.

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв»язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов»язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимог, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки всі відповідні положення є чиннними.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Іванківською районною радою №06-01-58 від 19.06.2017 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді заступника голови ради з 26.05.2017 року становить : посадовий оклад - 7100,00 грн., надбавка за ранг (8) - 100,00грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) - 355,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 5040,00 грн., премія (70%) - 4970,00 грн.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадяться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

На заперечення позовних вимог ОСОБА_1 відповідач також вказував, що крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме: виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону №3723-ХII. Вказаним рішенням Уряду регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб»єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов»язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723- ХII.

Відповідач вважає, що видача вказаних довідок є незаконними та безпідставними і у даній справі довідка видана після того, як її (тобто, форму довідки) було скасовано.

Однак, з такими твердженнями відповідача погодитися суд не може, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло на підставі нормативно-правових актів, а саме: у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і не може залежати від форми довідки, яка не є нормативним актом, але має відповідати вимогам Закону, зокрема, ст. 2 Закону України «Про оплату праці».

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області не мало правових підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01 вересня 2017 року.

Відповідно до Постанови КМУ від 21.12.2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області 03.04.2017 року припинило свою діяльність в зв'язку з об'єднанням з управлінням Пенсійного фонду України у Вишгородському районі. З 31 березня створено нове управління Вишгородське об»єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, яке є правонаступником УПФУ у Іванківському районі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то його слід віднести на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст..19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 закону України «Про державну службу», ст.ст.42,45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2,71,94, ч.4ст.122,158-163,183-2 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИЛ А :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 17.08.2017 року №99/1-М1 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01 вересня 2017 року у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов»язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01 вересня 2017 року у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Іванківською районною радою від 19.06.2017 року за № 06-01-58, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 90 %.

Судовий збір в сумі 640 гривень віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: Н.А.Тетервак