Рішення від 28.08.2017 по справі 916/1361/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" серпня 2017 р. Справа № 916/1361/17

Позивач: Сільськогосподарський виробничий кооператив „Дружба народів”

Відповідач: Державне підприємство „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області

про визнання недійсними торгів

Суддя РОГА Н.В.

Представники:

Від позивача:. ОСОБА_1 - довіреність № 22 від 02.02.2017 р.

Від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність № ААА0000410 від 03.01.2017 р.

Від третьої особи : не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Сільськогосподарський виробничий кооператив ( далі- СВК) „Дружба народів” звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” (далі - ДП „Одеський інститут землеустрою”) про визнання недійсними торгів від 24.05.2017р., проведених ДП „Одеський інститут землеустрою” у формі аукціону за № 7763 по лоту за номером 14918.

Представник позивача позовні вимоги підтримує, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 10.07.2017р. залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області. Зазначену третю особу про дату, час та місце проведення судового засідання було повідомлено належним чином, але, представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив, письмових пояснень щодо позову та витребуваних судом документів до суду не надав.

За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, суд встановив:

Позивач у справі зазначив, що 27 січня 2017 р. між Подільською районною державною адміністрацією Одеської області (Власник) та СВК „Дружба народів” (Землекористувач) був укладений Договір № 196 про відшкодування втрат бюджету Станіславської сільської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування, згідно п.1.1. якого Землекористувач, що фактично користується (користувався) земельною ділянкою сільськогосподарського призначення (рілля) площею 31,9 га, розташованою на території Станіславської сільської ради ( за межами населеного пункту) без правовстановлюючих документів за період від 01.01.2017 р. до 31.12.2017 р., зобов'язується сплатити на розрахунковий рахунок УДК у Подільському районі № 33210812700310 ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 37984302, код бюджетної класифікації платежу 13050200 кошти у сумі 35 696 грн. 10 коп. за фактичне землекористування від 01.01.2017 р. до 31.12.2017 р., із розрахунку - 1 119 грн. за 1 га.

24 травня 2017 р. ДП „Одеський інститут землеустрою” у приміщенні інженерно-лабораторного корпусу за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 34 (актова зала) були проведені земельні торги у формі аукціону з продажу прав оренди земельних ділянок, на які було виставлено, зокрема, лот №1357 (загальноукраїнський: лот №14918 аукціону №7763) право оренди терміном на 7 років земельної ділянки кадастровий номер 5122986400:01:002:0371, загальною площею 64, 3908 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, Станіславська сільська рада (за межами населеного пункту).

Позивач у справі - СВК „Дружба народів” вважає, що торги, що відбулися 24.05.2017 р. та були проведені ДП „Одеський інститут землеустрою” у формі аукціону за № 7763 по лоту за № 14918 мають бути визнані судом недійсними. В обґрунтування позову позивач зазначає, що передача в оренду земельних ділянок , що перебувають у державній або комунальній власності , здійснюється за результатами проведення земельних торгів. В силу приписів ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України орган місцевого самоврядування - власник земельної ділянки є організатором земельних торгів, таё відповідно до ч. 4 ст. 136 цього Кодексу, забезпечує підготовку лотів до земельних торгів, в тому числі визначення виконавця, дати та місяця проведення земельних торгів. Підготовка до проведення та порядок проведення земельних торгів, встановлення результатів торгів, оприлюднення результатів земельних торгів регламентовано ст. ст. 137, 138, 139 Земельного кодексу України.

Позивач зазначає, що відповідно до ч.ч. 4,5 ст. 137 Земельного кодексу України при розміщенні оголошення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, воно має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот. Розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень. Але, за даними позивача, відомості щодо детальної інформації про лот за№14918 аукціону за №7763 на офіційному сайті „ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ” http://torgy.land/gov.ua булла і по дату подачі позову є недоступною , що протирічить вимогам діючого законодавства, та у зв'язку з чим позивач не мав можливості належним чином ознайомитися з необхідними матеріалами про лот , відповідною технічною документацією та умовами надання в оренду земельної ділянки кадастровий номер 5122986400:01:002:0371 , загальною площею 64, 3908 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, Станіславська сільська рада (за межами населеного пункту).

Позивач також вважає, що обраний ним спосіб захисту порушеного права є належним та спів розмірним, адже, у даному випадку способом захисту є відновлення становища, що існувало на момент порушення права, а саме: визнання недійсними торгів.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що з урахуванням положень ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, п.п. 4,7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності”, земельна ділянка кадастровий номер 5122986400:01:002:0371, загальною площею 64, 3908 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, Станіславська сільська рада (за межами населеного пункту) відноситься до земель державної власності, а розпорядником земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Одеської області є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

На виконання положень ч.1 ст. 134, ч. 2 , ч. 5 ст. 135 Земельного кодексу України 30.03.2017 р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Організатор) та ДП „Одеський інститут землеустрою” (Виконавець) був укладений договір на підготовку лотів та проведення земельних торгів № 10, згідно умов якого (п.2.2.6 та п.3.1.3. Технічного завдання, що є додатком № 2 до договору) Виконавець зобов'язався розмістити оголошення про проведення земельних торгів не пізніше ніж за 35 календарних днів до дня проведення земельних торгів на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин (Держгеокадастру). На виконання ч.ч. 3, 6 ст. 137 Земельного кодексу України та умов договору ДП „Одеський інститут землеустрою” 10.04.2017 р. підготував та направив для розміщення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру листи з додатками до територіального органу Держгеокадастру, зокрема, за лотом № 1357 (загальноукраїнський: лот № 14918 аукціону № 7763). За таких обставин, відповідач вважає, що він розмістив оголошення про проведення земельних торгів у повній відповідності до норм законодавства та умов договору № 10 від 30.03.2017 р.

Відповідач зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 137 Земельного кодексу України розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень. ДП „Одеський інститут землеустрою” було перевірено наявність оголошень про проведення земельних торгів на сайті та вони неодноразово відкривалися для огляду під час звернення осіб, які бажали взяти участь у торгах.

Відповідач також звернув увагу суду на те, що позивачем до позовної заяви було надано роздруківку з сайту Держгеокадастру - оголошення про проведення земельних торгів щодо лоту № 14918 аукціону № 7763, що додатково свідчить про те, що оголошення було розміщено та доступ до нього є вільним.

Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до приписів ч.ч. 3 ,4 ст. ст. 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів.

05 квітня 2017 р. Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було видано наказ № 15-3055/13-17-СГ „Про проведення земельних торгів у формі аукціону”, яким зокрема, визначено перелік земельних ділянок (додаток 1), що виставляються на торги для передачі їх у користування на умовах оренди, встановлено строк оренди земельних ділянок, переданих у користування за результатами земельних торгів (7 років), встановлено стартовий розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками, які виставляються на торги (8% від нормативної грошової оцінки) та значення кроку торгів (додаток 2). Крім того, встановлено умови проведення земельних торгів, визначені проектом договору оренди землі (додаток 3), та строки проведення земельних торгів. За зазначеним наказом земельні торги за лотом №1357 (продаж права оренди на земельну ділянку кадастровий номер 5122986400:01:002:0371, загальною площею 64, 3908 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, Станіславська сільська рада (за межами населеного пункту) мали бути проведені 24.05.2017 р. Відповідно до ч. 6 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення. За приписами ч. 7 зазначеної статті особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів: а) заяву про участь у земельних торгах; б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа. Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах; в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків). Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

Виконавцю земельних торгів подали заявки про участь у земельних торгах три учасника, надали відповідні додатки та отримали вхідний квіток, інформаційну картку на лот, картку учасника із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів.

24 травня 2017 р. ДП „Одеський інститут землеустрою” у приміщенні інженерно-лабораторного корпусу за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 34 (актова зала) були проведені земельні торги у формі аукціону з продажу прав оренди земельних ділянок, на які було виставлено 23 лота. За результатами проведених земельних торгів за лотом № 1357 був визначений переможець - учасник № 11, який запропонував найвищу ціну за лот - 131 990 грн. У процесі проведення торгів ДП „Одеський інститут землеустрою” вело протокол з зазначенням інформації, передбаченої ч. 22 ст. 137 Земельного кодексу України, який був підписаний переможцем земельних торгів за лотом № 1357. Відповідно до положень ч. 24 ст. 137 Земельного кодексу України у день проведення торгів між переможцем (учасником 311) та організатором торгів (Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області) за лотом № 1357 був укладений договір оренди землі строком на 7 років.

Відповідач також зазначив, що згідно ч.1 ст.138 Земельного кодексу України земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до положень ст. 139 цього ж Кодексу організатор земельних торгів у п'ятиденний строк після проведення торгів розмістив на офіційному веб-сайті Держгеокадастру відеозапис торгів та повідомлення про їх результати за кожним лотом.

Таким чином, відповідач вважає, що земельні торги, що відбулися 24.05.2017 р. були проведені у повній відповідності до законодавства, що регулює відносини по передачі в оренду земельних ділянок державної власності.

Розглянув матеріали справи, на підставі норм чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку :

Відповідно до ст.ст.15 ,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення , невизнання або оспорювання , кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Отже, підставою для звернення до суду є саме порушення або оспорювання прав і охоронюваних законом інтересів юридичної особи.

Як вбачається з тексту позовної заяви, в обґрунтування позову у частині порушення своїх прав СВК „Дружба народів” посилається на те, що кооператив є фактичним землекористувачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення (рілля) , загальною площею 39,9 га, розташованої на території Станіславської сільської ради (за межами населеного пункту), що підтверджується Договором № 196 про відшкодування втрат бюджету Станіславської сільської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування, укладеним між Подільською районною державною адміністрацією Одеської області (Власник) та СВК „Дружба народів” (Землекористувач) 27 січня 2017 р.

Але, чинне законодавство України не передбачає такого правомірного виду користування земельними ділянками як „фактичне користування”. Крім того, з зазначеного Договору взагалі не вбачається, якою саме земельною ділянкою фактично користується СВК „Дружба народів” (не визначено меж земельної ділянки, її кадастрового номеру), у зв'язку з чим відсутня можливість її ідентифікації та визначення можливого зв'язку із земельною ділянкою, що була виставлена на земельні торги, що відбулися 24.05.2017 р.

За таких обставин, з матеріалів справи не вбачається порушення прав позивача як законного користувача земельної ділянки, що була виставлена на земельні торги за лотом № 1357 (продаж права оренди на земельну ділянку кадастровий номер 5122986400:01:002:0371, загальною площею 64, 3908 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, Станіславська сільська рада (за межами населеного пункту).

Що стосується посилання позивача на порушення процедури проведення торгів, а саме: положень ст. 137 Земельного кодексу України у частині розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, щодо лоту за № 14918 аукціону за № 7763, у зв'язку з чим позивач не мав можливості взяти участь у торгах, то, як вбачається з матеріалів справи, ДП „Одеський інститут землеустрою”, на виконання умов договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів № 10 від 30.03.2017 р., було підготовлено та направлено для розміщення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру листи з додатками до територіального органу Держгеокадастру, зокрема, за лотом № 1357 (загальноукраїнський: лот № 14918 аукціону № 7763). Розміщення такої інформації також підтверджується наданою самим позивачем до матеріалів справи роздруківкою з сайту Держгеокадастру - оголошення про проведення земельних торгів щодо лоту № 14918 аукціону № 7763, що додатково свідчить про те, що оголошення було розміщено та доступ до нього є вільним.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. У відповідності до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.

З матеріалів справи не вбачається порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, та позивачем до матеріалів справи не надано належних та допустимих доказів порушення процедури проведення ДП „Одеський інститут землеустрою” земельних торгів у формі аукціону за № 7763 по лоту за № 14818 , що відбулися 24.05.2017 р.

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Дружба народів” - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 04 вересня 2017 р.

СУДДЯ РОГА Н.В.