Справа № 360/1471/17
23 серпня 2017 року Бородянський районний суд
Київської області в складі : головуючого - судді Міланіч А.М.,
при секретарі - Хоменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації Бородянської районної державної адміністрації Київської області, третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання неправомірним рішення державного реєстратора та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2017 року позивачка звернулась до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що їй, як дружині померлого громадянина з числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою, на підставі розпорядження № 84 Київської ОДА від 06 березня 2013 року було виділено квартиру АДРЕСА_1.
Вказану квартиру вона /позивачка/ приватизувала та отримала свідоцтво про право власності на житло № 4642 від 26 лютого 2014 року.
Після отримання вказаного свідоцтва ОСОБА_1 звернулась для реєстрації права власності до реєстраційної служби Бородянського РУЮ Київської області і 12 березня 2014 року державним реєстратором Горенком І.А. було проведено реєстрацію її /позивачки/ права власності на вказану квартиру.
Коли вона /позивачка/ звернулась до приватного нотаріуса з метою оформлення договору дарування зазначеної квартири, то нотаріусом було встановлено, що дана квартира значиться зареєстрованою також за попереднім власником - Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА, і порадив звернутись до Реєстраційної служби для усунення помилки в реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Після звернення до Реєстраційної служби Бородянського РУЮ, з»ясувалося, що державним реєстратором Горенком І.А., при проведенні реєстрації її /позивачки/ права власності на зазначену квартиру, замість внесення до Державного реєстру прав відповідної інформації про перехід права власності та зміну власника квартири, було відкрито новий розділ та проведено реєстрацію права власності позивачки на дану квартиру, в результаті чого на даний час за однією квартирою обліковується два власника.
Оскільки через зазначену помилку вона /ОСОБА_1 не може вільно розпорядитись вказаною квартирою, у зв»язку з чим порушуються її права, як власника цієї квартири, крім того на даний час Реєстраційна служба Бородянського РУЮ ліквідована і всі архівні справи передані на зберігання до Відділу реєстрації Бородянської РДА, та без відповідного рішення суду внести зміни до Державного реєстру чи закриття помилково відкритого розділу неможливо, то просила визнати дії державного реєстратора реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області щодо відкриття 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за нею /ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2, нового розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно, протиправними, зобов'язати реєстраційну службу Бородянської районної державної адміністрації закрити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно розділ, який був відкритий 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за нею /ОСОБА_1 на вказану квартиру, та внести відповідну інформацію про перехід права власності та зміну власника на дану квартиру.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та викладене підтвердила.
Відповідач - Відділ реєстрації Бородянської РДА Київської області, та третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, своїх представників в судове засідання не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачці, як дружині померлого громадянина з числа ліквідаторів, віднесених до категорії 1, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою, на підставі розпорядження Київської ОДА № 84 від 06 березня 2013 року, було виділено квартиру АДРЕСА_1 /а.с.5,7, 11-13/.
Вказану квартиру вона /позивачка/ приватизувала та отримала свідоцтво про право власності на житло № 4642 від 26 лютого 2014 року /а.с. 8/.
Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, 12 березня 2014 року державним реєстратором Горенком І.А. було проведено реєстрацію права власності позивачки на вказану квартиру з відкриттям у Державному реєстрі прав нового розділу, в результаті чого на даний час за вказаною квартирою обліковується два власника - попередній власник Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА та, відповідно, ОСОБА_1 /а.с.9-10/.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у редакції від 01 січня 2014 року) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону, Державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи.
Згідно з частиною першою статті 11 названого Закону, Державний реєстр прав складається з розділів, які відкриваються на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього. Кожний розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, які містять відомості про: нерухоме майно; право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права; інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав; обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих прав. Порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону, у Державному реєстрі прав на кожний об'єкт нерухомого
майна, право власності на який заявлено вперше, за рішенням державного реєстратора відкривається відповідний розділ та реєстраційна справа.
Відповідно до п. 17,31 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1141 (у редакції від 11 лютого 2014 року), розділ Державного реєстру прав відкривається державним реєстратором на кожний окремий об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше. Під час проведення державної реєстрації переходу права власності, інших речових прав на нерухоме майно або обтяжень таких прав державний реєстратор замість існуючих відомостей, що містяться у відкритому розділі або спеціальному розділі Державного реєстру прав, вносить нові відомості, визначені у пунктах 21-24 цього Порядку.
З аналізу вказаних норм суд дійшов висновку, що новий розділ в Державному реєстрі прав за рішенням державного реєстратора відкривається на кожний окремий об»єкт нерухомого майна у випадках, коли право власності на такий об»єкт нерухомості заявлено вперше, а у випадку переходу права власності на об»єкт нерухомості від одного власника до іншого, під час проведення державної реєстрації, державний реєстратор повинен замість вже існуючих відомостей щодо об»єкту нерухомості, які містяться у відкритому розділі Державного реєстру прав, внести нові відомості, зокрема, щодо суб»єкта права власності, форми власності, підстави для виникнення права власності, підстави для внесення запису про право власності та суб'єкта цього права.
Враховуючи викладене, оскільки право власності на зазначену квартиру перейшло до ОСОБА_1 від попереднього власника - Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА на підставі свідоцтва про право власності на житло № 4642, виданого 26 лютого 2014 року Бородянською селищною радою Київської області, згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно у Державному реєстрі прав вже було відкрито розділ на даний об»єкт нерухомого майна, де власником значився Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА, то суд вважає, що державний реєстратор, здійснюючи державну реєстрацію права власності позивачки на дану квартиру, протиправно відкрив новий розділ на цей об»єкт нерухомості, замість внесення відповідної інформації про перехід права власності та зміну власника на вказану квартиру до вже відкритого розділу в Державному реєстрі прав.
За таких обставин, так як через допущену державним реєстратором помилку порушуються права позивачки, як власника вказаної квартири, вона не може вільно розпорядитися даною квартирою, то суд вважає за необхідне, задовольняючи в цій частині позовні вимоги, визнати дії державного реєстратора реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області щодо відкриття 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2, нового розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно, протиправними.
Відповідно до п.1,2 Постанови КМУ від 21 січня 2015 р. № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», Державну реєстраційну службу було ліквідовано та покладено на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби, що ліквідується, в частині реалізації державної політики у вказаній сфері. Відповідно до ст. 6, п.1 ч.1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», організаційну систему державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори). До повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: забезпечення проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав.
З огляду на зазначене, оскільки реєстраційна служба Бородянського РУЮ ліквідована і всі архівні справи були передані на зберігання до Відділу реєстрації Бородянської РДА, то суд вбачає за необхідне, задовольняючи і в цій частині позовні вимоги, зобов'язати реєстраційну службу Бородянської районної державної адміністрації закрити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно розділ, який був відкритий 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2, та внести відповідну інформацію про перехід права власності та зміну власника на вказану квартиру.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1141, Постановою КМУ від 21 січня 2015 р. № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», ст. 94,159-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до відділу реєстрації Бородянської районної державної адміністрації Київської області, третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання неправомірним рішення державного реєстратора та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії державного реєстратора реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області щодо відкриття 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2, нового розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно, протиправними.
Зобов'язати реєстраційну службу Бородянської районної державної адміністрації закрити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно розділ, який був відкритий 12 березня 2014 року, при реєстрації права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2, та внести відповідну інформацію про перехід права власності та зміну власника на вказану квартиру.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддяА.Міланіч