Постанова від 17.08.2017 по справі 357/7205/17

Справа № 357/7205/17

2-а/357/734/17

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Протасова О. М. ,

при секретарі - Хрішкова Н. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з цим позовом та зазначила, що звернулась до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області із заявою щодо видачі їй посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 2 групи, у зв'язку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК Серія АВ № 0769708 від 30.05.2017 р.

Однак листом №4247 від 20.06.2017р. їй було відмовлено у прийнятті документів для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відмова відповідача мотивована з посиланням на роз»яснення Департаменту соціального захисту населення Київської області державної адміністрації від 27.03.2015 року № 05-49-709 про те, що Верховною Радою України 28.12.2014 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України, на підставі якого виключено абз. 5 ч.2 ст.2 ЗУ «Про правовий режим території , що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» а саме: з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а тому на думку відповідача, позивач втратив статус особи, яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Вважала, що має право на отримання статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому просила визнати відмову неправомірною та зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи для встановлення її статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

У судове засідання сторони не прибули, подали заяви про розгляд справи в їх відсутності. Позивач позов підтримала, відповідачі надали письмові заперечення.

Відповідач - Департамент соціального захисту населення Київської ОДА послався на Закон України № 76 від 28.12.2014 р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким виключено абзац п'ятий частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради послався на лист Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА №05-49-143 від 23.01.2015 р., яким зобов'язано УСЗН не приймати документи громадян на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 з посиланням на ті ж зміни в законодавстві.

Відпровідач - Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області послався на п.10 Порядку, видачі посвідчень провадиться обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

А також, посилається на те, що експертний висновок та довідка до акту огляду МСЕК, видані позивачу, оформлені вже після 01.01.2015 р., коли такої зони посиленого радіоекологічного контролю більше не існує.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню на підставі такого.

Згідно зі ч.2 ст,71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", метою та основними завданнями закону є захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; пріоритетним є життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі статтею 9 зазначеного Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.13 цього Закону, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; на державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є посвідчення.

Згідно з п. 1,2,10 Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (з послідуючими змінами), видача посвідчень провадиться, окрім інших органів, Київською обласною державною адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Ці посвідчення видаються інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з посвідчення, довідки до акта огляду МСЕК та експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 12.04.2017 р. №3208, позивач є громадянкою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1993 роках, та отримала другу групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з впливом шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.

За таких обставин суд вважає, що відповідач - Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради діяв не відповідно до завдань, покладених на нього пунктом 5.9 Положення про управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, а саме, не забезпечив здійснення заходів щодо соціального захисту позивача. Посилання зазначеного відповідача на лист Департаменту служби соціального захисту населення Київської ОДА № 05-49-143 від 23.01.2015 р. суд до уваги не бере, оскільки, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому в цій частині вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо Департаменту соціального захисту Київської ОДА, суд виходить з того, що згідно з Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (з послідуючими змінами), видача посвідчень провадиться, окрім інших органів, Київською обласною державною адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Як вбачається з заперечення Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА щодо видачі посвідчення №05-53-1844 від 26.06.2017р., позивач не звертався з приводу прийняття документів для встановлення статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, а Департамент в свою чергу не відмовляв їй у прийнятті документів.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 9,11,86,159, 160,161,163,186,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення їй статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Зобов»язати виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О. М. Протасова