29 серпня 2017 року Справа № 911/2527/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Бакуліної С.В. (доповідач),
суддів :Ходаківської І.П., Поляк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиПершого заступника прокурора Київської області
на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 25.05.2017
у справі№ 911/2527/16
Господарського суду Київської області
за позовомЗаступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області
до1. Ірпінської міської ради; 2. Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області; 3. Ірпінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18 Ірпінської міської ради Київської області; 4. Приватного підприємства "Автосенс-Біличі"; 5. Виконавчого комітету Ірпінської міської ради
провизнання недійсним рішення ради, договору оренди та зобов'язання повернути майно
в судовому засіданні взяли участь представники :
від прокуратури: від відповідачів:Зарудян Н.О. (прокурор відділу Генеральної прокуратури України посвідчення № 047542 від 10.08.2017) 1. не з'явились 2. не з'явились 3. не з'явились 4. не з'явились 5. не з'явились
Рішенням Господарського суду Київської області (суддя Карпечкін Т.П.) від 23.11.2016, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Зубець Л.П., судді: Алданова С.О., Мартюк А.І.) від 25.05.2017, у справі №911/2527/16 у задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі Перший заступник прокурора Київської області просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 23.11.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.05.2017 та прийняти нове рішення, яким позовну заяву заступника керівника Києво- Святошинської місцевої прокуратури задовольнити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ч.4 ст.61, ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту", ст.9 Закону України "Про загальну середню освіту", ст.20 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", ч.2 ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч.2 ст.5 Закону України "Про приватизацію державного майна", ст.ст.4, 4-3, 12, 33-35, 43, 83-85 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).
Відзивів на касаційну скаргу не надійшло.
Відповідачі не скористались правом на участь в засіданні суду касаційної інстанції.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні та постанові, Вищий господарський суд України дійшов до висновку, що касаційна скарга не належить до задоволення з огляду на таке.
Заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Ірпінської міської ради, Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області (далі Управління освіти і науки), Ірпінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18 Ірпінської міської ради Київської області (далі Ірпінська загальноосвітня школа №18), Приватного підприємства "Автосенс-Біличі" (далі ПП "Автосенс-Біличі"), Виконавчого комітету Ірпінської міської ради про:
- визнання недійсним пункту 7.16. протоколу засідання конкурсної комісії по розгляду питань про надання в оренду комунального майна №3/2014 від 22.09.2014;
- визнання недійсним договору оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Ірпеня №17/1-2014 від 01.12.2014, укладеного між Управлінням освіти і науки, Ірпінською загальноосвітньою школою №18 та ПП "Автосенс-Біличі";
- зобов'язання ПП "Автосенс-Біличі" звільнити та повернути частину нежитлового приміщення, переданого в оренду згідно спірного договору на підставі акта прийому-передачі приміщення б/н від 01.12.2014.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на обставини, відповідно до яких приміщення, яке передано в оренду є будівлею навчального закладу та може передаватись в оренду виключно для діяльності, пов'язаної з навчальним процесом, проте використовується ПП "Автосенс-Біличі" з метою здійснення комерційної діяльності - під автоклас.
Судами встановлене таке.
Відповідно до Порядку проведення конкурсу на право укладення договору оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Ірпеня, затвердженого рішенням сесії №1881-50-V від 11.07.2008 (в новій редакції), враховуючи висновок постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, енергетики, зв'язку та побутового обслуговування населення, рішення Ірпінської міської ради від 13.09.2013 №3424-47-VІ "Про оренду комунального майна територіальної громади м. Ірпінь", відповідно до п.5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Ірпінською міською радою було прийнято рішення №4152-60-VI від 06.11.2014 "Про затвердження протоколу від 22.09.14 №3/2014 засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна", яким, зокрема, вирішено:
- затвердити протокол засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна від 22.09.2014 №3/2014;
- балансоутримувачам протягом п'яти днів після набрання чинності зазначеним рішенням укласти договори оренди.
Згідно з пунктом 7.16. протоколу засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна №3/2014 від 22.09.2014, до порядку денного засідання було включено питання про конкурсний відбір на право укладання договору оренди комунального майна за адресою: м. Ірпінь, смт. Коцюбинське, вул. Пономарьова, 6/4, площею 72,0 кв.м.
За результатами проведення засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна було вирішено надати право ПП "Автосенс-Біличі" на укладення договору оренди частини приміщення Ірпінської загальноосвітньої школи №18, загальною площею 72,0 кв.м, розташованого на вул. Пономарьова, 6/4 в смт. Коцюбинське Київської області, під автоклас.
01.12.2014 між Управлінням освіти і науки (як балансоутримувачем), Ірпінською загальноосвітньою школою №18 (як орендодавцем) та ПП "Автосенс-Біличі" (як орендарем), було укладено договір оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Ірпеня №17/1-2014 (далі - договір оренди), за умовами пунктів 1.1. та 1.2. якого орендодавець передає, а орендар приймає в погодинне платне користування комунальне майно - нежитлове приміщення площею 72,0кв.м, розміщене за адресою: Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Пономарьова, 6/4, будівлі Ірпінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18 Ірпінської міської ради Київської області, що перебуває на балансі Управління освіти Ірпінської міської ради, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку від 29.08.2014 і становить за незалежною оцінкою 462462,00грн (без ПДВ). Майно передається в оренду під автоклас.
Згідно з пунктами 5.1.-5.3. договору оренди орендар, зокрема, зобов'язався: використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов договору; своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату; забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню.
В пункті 10.1. договору оренди передбачено, що він укладений строком на 2 роки 11 місяців та діє з 01.12.2014 до 31.10.2017 включно.
На виконання умов договору оренди Управління освіти і науки та Ірпінська загальноосвітня школа №18 передали, а ПП "Автосенс-Біличі" прийняло об'єкт оренди, про що було складено і підписано відповідний Акт приймання-передачі приміщення від 01.12.2014.
З урахуванням встановлених господарськими судами попередніх інстанцій обставин справи, Вищий господарський суд України, переглядаючи у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції у цій справі, виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.18 Закону України "Про освіту" навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
Ч.5 ст.63 зазначеного Закону встановлено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Законом України "Про загальну середню освіту" визначені правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні, ча.3 ст.9 якого передбачено, що загальноосвітні навчальні заклади можуть створювати навчально-виховні комплекси у складі навчальних закладів різних типів і рівнів акредитації для задоволення допрофесійних і професійних запитів громадян, а також навчально-виховні об'єднання з дошкільними та позашкільними навчальними закладами для задоволення освітніх і культурно-освітніх потреб. Загальноосвітні навчальні заклади для задоволення допрофесійних, професійних запитів та культурно-освітніх потреб громадян можуть входити до складу освітніх округів, спілок, інших об'єднань, у тому числі за участі навчальних закладів системи дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної та вищої освіти різних типів і рівнів акредитації, закладів культури, фізичної культури та спорту, підприємств і громадських організацій.
Згідно з частиною 1 статті 17 цього Закону виховання учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється в процесі урочної, позаурочної та позашкільної роботи з ними. Цілі виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах визначаються на основі принципів, закладених у Конституції України, законах та інших нормативно-правових актах України.
Поняття навчально-виховного процесу визначено у Положенні про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 за №563, як система організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (уроки, лекції, лабораторні заняття, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття з трудового, професійного навчання і професійної орієнтації, виробнича практика, робота у трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо).
В Статуті Ірпінської загальноосвітньої школи №18 зазначено, що головна мета школи - задоволення потреб громадян, суспільства і держави у загальній середній освіті. Головним завданням школи, серед іншого, є створення умов для здобуття кожним учнем повноцінної загальноосвітньої підготовки на рівні, не нижчому від державних стандартів; оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство. Школа є юридичною особою, має печатку, штамп, бланки зі своєю назвою, ідентифікаційний номер, рахунок в установі банку. Засновником школи є Ірпінська міська рада Київської області (п.п.1.2, 1.3, 1.5 Статуту школи).
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що між Ірпінською загальноосвітньою школою №18 та ПП "Автосенс-Біличі" було укладено угоду про співпрацю від 04.01.2015, метою якої є спільна діяльність з організації учбових семінарів з вивчення Правил дорожнього руху для учнів школи. Сторонами угоди досягнуто домовленості про те, що ПП "Автосенс-Біличі" зобов'язався безоплатно проводити учбові семінари з вивчення Правил дорожнього руху для учнів школи, а школа - надавати в оренду приміщення для проведення учбових семінарів. На підтвердження виконання угоди від 04.01.2015 надано погоджений сторонами План проведення семінарів.
Крім того, як встановлено судами, ПП "Автосенс-Біличі" було видано сертифікат про державну акредитацію закладу серії ДДАІ №002468 від 31.10.2013, а згідно з наявної у справі довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України до видів діяльності за КВЕД-2010 віднесено надання професійно-технічної освіти.
Згідно з пп.2 п.8 Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 №796 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2015 №305), навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності, можуть надаватись послуги, а саме, надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.
Судами під час розгляду справи встановлено, а прокурором не спростовано, що: - Ірпінська загальноосвітня школа №18 відповідно до проектної потужності розрахована на 1176 дітей, тоді як в 2015-2016 навчальних роках у ній фактично навчалось 975 учнів; - за спірним договором оренди ПП "Автосенс-Біличі" в оренду передано окремі тимчасово вільні приміщення і площі, які не використовувались у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності школи, з метою здійснення діяльності автокласу; - прокурором не наведено доводів та не надано належних і допустимих доказів, які б свідчили про те, що така діяльність погіршує соціально-побутові умови осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.
При цьому, судами не взяті до уваги доводи прокурора про порушення ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ст.ст.3, 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" з огляду на те, що хоча Ірпінська загальноосвітня школа №18 є комунальним закладом освіти і відповідно до статті 18 Закону України "Про освіту" має статус державного навчального закладу, проте не відноситься до закладів загальнодержавного значення і не фінансується з державного бюджету, а надання приміщення Ірпінської загальноосвітньої школи №18 в орендне користування не пов'язане з його відчуженням, про що йдеться у вищезгаданих правових нормах.
Таким чином судами достеменно встановлено, що: приміщення Ірпінської загальноосвітньої школи №18, які передані в оренду ПП "Автосенс-Біличі", є тимчасово вільні; передання приміщень в оренду не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі; Ірпінська загальноосвітня школа №18 спільно діє з ПП "Автосенс-Біличі" в частині організації учбових семінарів з вивчення Правил дорожнього руху для учнів школи, що підтверджує участь підприємства в навчальній діяльності, а доводи касаційної скарги стосовно того, що ПП "Автосенс-Біличі" діє з метою отримання прибутку самі по собі цієї участі не спростовують.
Відповідно до частин першої - третьої, п'ятої статті 203 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Як передбачено ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Викладене свідчить, що судами першої та апеляційної інстанції, виходячи з приписів чинного законодавства та встановлених обставин у даній справі, було вірно визначено, що в даному випадку не знайшли свого підтвердження доводи позивача про наявність обставин, з якими законодавець пов'язує недійсність правочину - договору оренди №17/1-2014 від 01.12.2014, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.
Відповідно до положення ст.1 ГПК України, ст.15 ЦК України право на звернення до суду мають лише ті особи, які доведуть факт порушення або оспорювання відповідачем своїх прав і охоронюваних законом інтересів у зв'язку з укладенням договору оренди землі, тобто доведуть право вимоги до свого процесуального опонента.
Незважаючи на те, що в контексті цих норми для звернення до господарського суду за судовим захистом з відповідним позовом достатньо лише суб'єктивного уявлення особи про те, що її право або інтерес підлягає захисту, зокрема, способом визнання договору оренди недійсним, якщо в результаті розгляду справи виявиться, що порушення права або легітимного інтересу відсутнє, суд повинен відмовити в позові.
Прокурором не наведено, а судами, відповідно, не встановлено, які обставини засвідчують факт порушення відповідачами інтересів держави або суспільства укладенням договору оренди, кому саме заважає або завдає шкоди оспорюваний правочин.
Судами також зазначено про врахування посилань прокурора на правову позицію, викладену у постановах Вищого господарського суду України, проте, зазначено, що рішення у зазначених справах прийнято залежно від установлених судами попередніх інстанцій фактичних обставин кожної справи, які відрізняються від обставин у справі, що розглядається, виходячи із наданих доказів.
Оскільки вимога прокурора про зобов'язання ПП "Автосенс-Біличі" звільнити та повернути балансоутримувачу орендоване приміщення є похідною від вимоги про визнання недійсним договору оренди, суди першої та апеляційної інстанції, виходячи із встановлених обставин справи, дійшли до правомірного висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Стосовно вимоги позивача про визнання недійсним пункту 7.16. протоколу засідання конкурсної комісії по розгляду питань про надання в оренду комунального майна №3/2014 від 22.09.2014, судами було встановлено, що в розумінні приписів ст.21 ЦК України та ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сам по собі протокол засідання комісії по розгляду питань про надання в оренду комунального майна, без його подальшого затвердження відповідним рішенням державного органу не є актом та не породжує жодних правових наслідків, проте, рішення Ірпінської міської ради від 06.11.2014 №4152-60-VI "Про затвердження протоколу від 22.09.14 №3/2014 засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна", яке і є актом у розумінні ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", позивачем не оскаржено, а відтак суди дійшли вірного висновку, що вимога про визнання недійсним вказаного пункту протоколу не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, касаційний суд вважає, що висновки судів першої та апеляційної інстанції про відмову в позові ґрунтуються на встановлених обставинах і оцінених судами доказах та узгоджуються з приписами чинного законодавства, а доводи касаційної скарги фактично зводяться до необхідності переоцінки цих доказів та обставин, що відповідно до приписів ст.ст.1115, 1117 ГПК України не відноситься до повноважень суду касаційної інстанції.
Наведене свідчить, що під час прийняття постанови у справі, якою рішення залишено без змін, суд апеляційної інстанцій не припустився порушень або неправильного застосування норм чинного матеріального та процесуального законодавства, а, отже, підстави для скасування або зміни постанови та задоволення вимог касаційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст.1119, ст.11111 ГПК України, Вищий господарський суд України ,-
Касаційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.05.2017 у справі № 911/2527/16 залишити без змін.
Головуючий-суддя С.Бакуліна
Судді І.Ходаківська
О. Поляк