29.08.2017 Справа № 904/7128/17
За позовом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, м. Нікополь, Дніпропетровська область
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь, Дніпропетровська область
про стягнення 24 638,63 грн.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від позивача: Демченко М.Л., представник, довіреність № 2092 від 31.03.2017р.
від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Нікопольська міська рада Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 24 638,63 грн. - збитків за період з 01.07.2014 р. по 30.04.2017 р. та витрат по сплаті судового збору.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.07.2017 р. по справі № 904/7128/17 порушено провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 29.08.2017 р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, письмові заперечення на позов суду не надав. Про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином, доказом чого є поштове повідомлення (судова повістка) про вручення ухвали Господарського суду Дніпропетровської області (а.с. 42).
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 29.08.2017 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Між позивачем та відповідачем укладений Договір оренди земельної ділянки площею 0,0351 га (2615 кв.м.), за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2), який зареєстрований у Нікопольському районному відділі ДРФ центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.07.2008 № 040811000143. (надалі Договір оренди) Термін дії зазначеного договору оренди земельної ділянки закінчився 14.07.2011р.
За умовами п. 2.2. Договору оренди по закінченню терміну дії договору Орендар має право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про намір щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше ніж за два місяці до його закінчення.
Як вбчається з матеріалів справи, повідомлення про поновлення договору оренди у відповідності з умовами цього договору та статтею 33 Закону України "Про оренду землі" від відповідача не надходило, договір оренди (додаткову угоду) не укладено та не зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно пункту 1.4.1 Договору оренди на земельній ділянці розташована будівля кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Право власності на будівлю підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (дата формування довідки - 02.11.2016р.).
На підставі рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 25.05.2016 р. № 383 "Про створення робочої групи для обстеження земельних ділянок в місті Нікополі, що використовуються без правовстановлюючих документів", 31.05.2016р. робочою групою був здійснений вихід на місцевість та обстежено земельну ділянку, на якій знаходяться об'єкт нерухомого майна, власником якого є ОСОБА_1 та встановлено, що за вказаною адресою здійснює свою діяльність кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1".
За інформацією Нікопольської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області лист від 05.05.2017р.) орендна плата або земельний податок за користування земельною ділянкою на АДРЕСА_2 у м. Нікополі сплачувалась не повністю, чим спричинено Нікопольській міській раді збитки, у вигляді неодержаного доходу за період використання зазначеної земельної ділянки.
13.07.2016 виконавчим комітетом Нікопольської міськради прийнято рішення № 517 "Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки громадянином ОСОБА_1 на АДРЕСА_2 у м. Нікополі".
12.04.2017 року виконавчим комітетом Нікопольської міськради прийнято рішення № 183 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 13.07.2016р № 517 "Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки громадянином ОСОБА_1 на АДРЕСА_2 у м. Нікополі".
На підставі рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 18.04.2017 № 189 "Про створення робочої групи для обстеження земельних ділянок комунальної власності в місті Нікополі" робочою групою було здійснено вихід на місцевість та обстежено земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2.
В результаті обстеження встановлено, що на земельній ділянці знаходиться одноповерхова нежитлова будівля у задовільному стані, а саме: кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1". В закладі здійснюється господарська діяльність з надання послуг харчування, продажу продуктів харчування, напоїв. За інформацією продавця, який працює в кафе, дана будівля (нерухомість) є власністю гр. ОСОБА_1. Прилегла територія прибрана, чиста. Біля кафе є літній майданчик зі столами та навісами. До будівлі проведені електричні мережі.
Листами від 03.04.207р. № 1601, від 11.05.2017р. № 2366 громадянина ОСОБА_1 запрошувалось на засідання комісії, на комісії (07.04.2017р., 17.05.2017р) він не з'явився.
17.05.2017 було проведено засідання Комісії, на якій вирішено визначити Відповідачу розмір збитків за фактичне використання земельної ділянки на загальну суму 24 638,63 грн., які нараховані за період з 01.07.2014 по 30.04.2017 у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів
Так, рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 19.05.2017 року № 248 "Про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки громадянином ОСОБА_1 на АДРЕСА_2 у м. Нікополі" затверджено акт комісії від 17.05.2017р. Згідно розрахунків вказаної комісії за період: з 01.07.2014 по 31.12.2014р. сума збитків становить 0,00 грн.; з 01.01.2015 по 31.12.2015р. сума збитків становить 7 352,00 грн.; з 01.01.2016 по 31.12.2016р. сума збитків становить 12 767,31 грн.; з 01.01.2017 по 30.04.2017р. сума збитків становить 4 519,32 грн.
Вищевказаний акт Комісії затверджено, як того вимагає Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284 (згідно повідомлення про вручення лист отримано Відповідачем 26.05.2017р.).
Дане рішення, акт Комісії та розрахунок розміру збитків було направлено Відповідачу поштою, а саме: листом від 19.05.2017р. № 490/17.
У встановлені зазначеним Порядком строки ці збитки не сплачені, рішення виконкому про затвердження акту Комісії не оскаржено.
За приписами статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Згідно статті 156 Земельного кодексу України землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
За приписами частин 1 та 3 статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з пунктом 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993, зі змінами, (далі - Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відшкодуванню, згідно з п. 3 Порядку підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Розміри збитків, у т.ч. неодержані доходи землекористувачів згідно п. 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними, державними адміністраціями, виконкомами міських (міст обласного значення) рад.
Відповідно до п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.
За приписами статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до частин 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками, вини. При цьому для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, збитки відповідача становлять 24 638,63 грн., внаслідок чого суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене та з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що вимоги позивача до відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у розмірі: 24 638,63 грн. - збитків.
Судовий збір у справі покладається на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник з його вини.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (53200, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Елетрометалургів, буд. 3; код ЄДРПОУ 37338501) 24 638,63 грн. (двадцять чотири тисячі шістсот тридцять вісім грн. 63 коп.) - збитків, 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А. Рудовська
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК
України " 01" вересня 2017 р.
01.09.2017