31 серпня 2017 року Житомир справа № 279/1378/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Попової О. Г., суддів: Романченка Є.Ю., Черноліхова С.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо нездійснення повідомлення ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку його пенсії;
- зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити повідомлення ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку його пенсії в порядку, визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45;
- на підставі частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 внесено зміни до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників установ виконання покарань, але за розміром більшим, то таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Не направлення відповідачем ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про підстави перерахунку пенсії, на думку позивача, порушує його право на перерахунок пенсії.
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 08.06.2017 адміністративну справу № 279/1378/17 за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, - передано на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Позивач у судове засідання не прибув, на адресу суду направив заяву, у якій просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача - Пенсійного фонду України у судове засідання не прибув, хоча про дату час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. У матеріалах справи містяться письмові заперечення проти позову, за змістом яких відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнято постанови, яка б передбачала порядок, умови та розмір перерахунку пенсії.
У судове засідання прибув представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду у Житомирській області та просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, проте листом від 10.02.2017 №177/Ю-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу про те, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення осіб, звільнених зі служби кримінально-виконавчої системи немає, оскільки ОСОБА_1 є пенсіонером по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Також, позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою щодо здійснення інформування ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про наявність підстав для перерахунку пенсії.
Листом від 28.03.2017 №3431/Ю-11 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомив ОСОБА_1 про те, що не має підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на сьогоднішній день не визначено умов, порядку та розміру перерахунку пенсії.
Крім того, позивач звернувся до Державної пенітенціарної служби України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії.
Комісія з ліквідації Державної пенітенціарної служби України листом від 20.02.2017 №4-436-ТЛ/2-17 повідомила ОСОБА_1 про те, що пенітенціарною службою надіслано лист до Пенсійного фонду України про необхідність інформування територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії відповідної категорії осіб.
Розглянувши запит позивача, Міністерство юстиції України листом від 02.03.2017 №7689/Ю-2616/16 повідомило позивача про те, що з 1 січня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" підвищено посадові оклади окремих категорій осіб Державної Кримінально-виконавчої служби України та відповідно до діючого на даний час Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, до Пенсійного фонду України надіслано лист про необхідність інформування територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій відповідній категорії осіб.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно зі частиною третьою статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (зі змінами та доповненнями) закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 вказаного Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Згідно зі пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу да деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань. Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2017 року.
При цьому, указана постанова не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що наказом управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Житомирській області від 01.09.1999 № 24о/с звільнено майора внутрішньої служби ОСОБА_1, начальника відділу нагляду і безпеки України установи ЯЮ-309/71, у відставку за пунктом 65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
У період проходження позивачем служби в Державному Департаменті України з питань виконання покарань України, останній був у тимчасовому підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до положень Указу Президента України від 31 липня 1998 року N 827/98.
Отже, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, і підставою для перерахунку його пенсії є постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала законної сили 02.12.2015.
Так, відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Державна пенітенціарна служба України зобов'язана у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
На підставі частини 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У відповідності до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З'ясовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Пенсійним фондом України направлено до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області лист від 28.03.2017 № 9493/02-2.3 про необхідність підготувати та надати ліквідаційним комісія списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку.
Зважаючи на те, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, суд дійшов переконання про недопущення відповідачем протиправних дій щодо не здійснення повідомлення ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку його пенсії, як працівника установи виконання покарань.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Г. Попова
Судді: Є.Ю. Романченко
ОСОБА_3