6.2.1
Іменем України
28 серпня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1135/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Карча В.М.,
представника позивача - Фатєєвої А.Г. (довіреність від 10.08.2017 № 37вн-17),
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, треті особи - комунальний заклад «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
07 серпня 2017 року перший заступник керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), треті особи - комунальний заклад «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, в якому просив визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області, зобов'язати відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області. Також просив стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 3200,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
Луганською місцевою прокуратурою № 2 Луганської області вивчено інформацію відділу освіти Станично-Луганеької державної адміністрації Луганської області від 25.05.2017 № 446 та відділу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 30.05.2017 № 10-12-0.10-2079/2- 17. Вивченням з'ясовано, що на земельну ділянку під Комунальним закладом «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично- Луганського району Луганської області», юридична адреса: 93630, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Тепле, вул. Миру, 45, правовстановлюючі документи відсутні. З інформації, наданої Головним управлінням Держгеокадастру в Луганській області встановлено, що земельна ділянка Теплівської ЗОШ відноситься до категорії земель «землі житлової та громадської забудови», кадастровий номер земельної ділянки не визначався, правовстановлюючі документи відсутні.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про освіту» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування уповноважені на здійснення державної політики в галузі освіти і в межах компетенції забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організації системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.
У частині 2 статті 18 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
З урахуванням викладеного земельна ділянка, якою користується Теплівська ЗОШ, має перебувати у неї на праві постійного користування.
Однак, у порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Порушення вимог земельного законодавства створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідно до рішення Станично-Луганської ради від 20.12.2013 № 32/11 «Про закріплення майна спільної власності територіальних сіл, селищ Станично-Луганського району на праві господарського та оперативного управління за балансоутримувачами» за відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації закріплено будівлю школи, гараж, які розташовані за адресою: с. Тепле, вул. Миру, 45 (Теплівська загальноосвітня школа І-ІП ступенів Станично-Луганського району Луганської області).
У п. 1.1 Статуту комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» зазначено, що Теплівська ЗОШ знаходиться у комунальній власності Станично-Луганської районної ради.
Згідно з п. 5.2 Статуту майно навчального закладу належить йому на правах власності, повного господарського відання або оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування, Статуту навчального закладу та укладених ним угод.
Навчальний заклад має земельну ділянку, де розміщуються спортивні та географічний майданчики, навчально-дослідна ділянка, зона відпочинку, господарські будівлі тощо.
Відповідачем заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не вживались, запити до Станично-Луганської районної ради щодо вирішення вказаного питання не направлялись.
Отже, саме бездіяльність відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
Представники третіх осіб в судове засідання також не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялися належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Судом установлено, що відповідач - відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, зареєстрований в якості юридичної особи.
Відповідно до пункту 1.1. Статуту комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» останній знаходиться у комунальній власності Станично-Луганської районної ради (арк. спр. 39-60).
Юридична адреса загальноосвітнього навчального закладу: Луганська область, Станично-Луганський район, с. Тепле, вул. Миру, 45 (пункт 1.2. Статуту).
Відповідно до договору від 30.12.2013 № 6 про закріплення майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Станично-Луганського району на праві оперативного управління та акта приймання-передачі від 30.12.2013 № 1 Станично-Луганською районною радою передано в оперативне управління відділу освіти, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області майно, зокрема, Теплівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області, яка розташована за адресою: с. Тепле, вул. Миру, 45: будівля школи, гараж (арк. спр. 23-35).
Комунальний заклад «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» є юридичною особою, має свій статут (арк. спр. 39-62).
Рішенням Станично-Луганської районної ради від 30.12.2013 № 32/11 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Станично-Луганського району на праві господарського та оперативного управління за балансоутримувачами» закріплено за відділом освіти, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області нерухоме майно, зокрема, будівлю школи, гараж, які розташовані за адресою: с. Тепле, вул. Миру, 45 (Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області) (арк. спр. 63-69).
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Луганською місцевою прокуратурою № 2 перевірено стан належного оформлення земельної ділянки під комунальним закладом «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області», направлено відповідні запити до відділу освіти Станично-Луганеької державної адміністрації Луганської області, Головного управління Держгеокадастру в Луганській області.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 30.05.2017 № 10-12-0.10-2079/2-17 підтверджується, що Теплівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області, яка розташована на території села Тепле Теплівської сільської ради Станично-Луганського району, правовстановлюючі документи на землю не виготовлялись, кадастровий номер не визначався (арк. спр. 36-38).
Згідно листа відділу освіти Станично-Луганської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області від 25.05.2017 № 446 правовстановлюючі документи на земельну ділянку КЗ «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» не оформлені (арк. спр. 12).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під комунальним закладом «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» було прямо передбачено розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльності щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області слід задовольнити.
Також суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
В силу положень статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Статтею 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно з частиною 1 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з вимогами, діяв, як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави через відсутність суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Отже, у даному випадку прокурор є суб'єктом владних повноважень, оскільки виступає в інтересах держави, у зв'язку з відсутністю суб'єкта владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Відповідачем у справі є відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області.
Відповідно до матеріалів справи, підставою для звернення слугувало не вчинення відділом освіти дій, щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області», що прямо передбачено розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює функції виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до пункту 2, 15 Положення про відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 16.12.2013 № 416, відділ підпорядковується райдержадміністрації та Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, а також є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки (арк. спр. 14-22).
Згідно з вищезазначеним Положенням основними завданнями відділу є, зокрема, здійснення управління навчальними закладами, що знаходяться в межах району і належать до сфери управління райдержадміністрації та координація діяльності цих навчальних закладів.
З наведеного вбачається, що відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області зареєстрований у якості юридичної особи є структурним підрозділом районної державної адміністрації, а отже є місцевим органом виконавчої влади та у даному випадку є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За частино 2 зазначеної статті, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З аналізу зазначених норм КАС України встановлено, що законодавець в даному випадку передбачив стягнення на користь суб'єкта владних повноважень судових витрат тільки пов'язаних із залученням свідків та проведення експертизи, стягнення витрат зі сплати судового збору за подання позову на користь суб'єкта владних повноважень законодавець не передбачив.
Оскільки прокурор у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави в суді, виходячи з аналізу наведених норм, суд дійшов висновку щодо відмови у стягненні з відповідача судового збору на користь прокуратури Луганської області.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, треті особи - комунальний заклад «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області.
Зобов'язати відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації (93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вулиця Центральна, будинок 17 А, код ЄДРПОУ 02141779) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу «Теплівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту с. Тепле Станично-Луганського району Луганської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 01 вересня 2017 року.
Суддя І.О. Свергун