30 серпня 2017 року Житомир справа № 806/1672/17
категорія 10.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Попової О. Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" про стягнення коштів,-
встановив:
Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" на свою користь суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 14934,88 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми №10-ПІ, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу працюючих у Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" за 2016 рік складала 13 осіб. Вказує, що відповідач від числа середньооблікової кількості штатних працівників, що складає 13 осіб, повинен був працевлаштувати 1 особу з інвалідністю - штатного працівника. За твердженнями позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" не виконало норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю-штатних працівників облікового складу за 2016 рік, передбачений статтею 19 Закону України "Про основи соціальної інвалідів в Україні" у кількості одного робочого місця, внаслідок чого відповідачу нараховано адміністративно-господарські санкції на загальну суму 14934,88 грн.
Зазначає, що у зв'язку із порушенням підприємством граничних термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 20 19 Закону України "Про основи соціальної інвалідів в Україні", відповідачу також була нарахована пеня у розмірі 338,72 грн.
Враховуючи вищевикладене, просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 14934,88 грн.
Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача до суду прибув, подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Зважаючи на неявку сторін та враховуючи положення ст. 41, ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" є юридичною особою - працедавцем, який, відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зобов'язаний створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.
У лютому 2017 року відповідач подав до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік (за формою № 10-ПІ), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2016 року становила 13 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - одна особа, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", - 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 29192 грн. (а.с. 8).
Відповідно до щомісячних звітів середньоблікова кількість штатних працівників становить з січня по березень 2 особи, з квітня по липень - 7 осіб, в серпні 8 осіб, в вересні - 9 осіб, з жовтня по грудень - 34 особи. Підприємством з вересня 2016 року за договором цивільно-правового характеру, а з жовтня прийнято на роботу працівника, якому відповідно до законодавства встановлено інвалідність (а.с. 65-76).
22 травня 2017 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" позивачем було направлено претензію №41/17 за невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2016 році від 22.05.2017 вих. №04-67/649, відповідно до якої відповідач зобов'язаний сплатити на користь Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в сумі 14794,72 грн. (а.с. 11).
Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, підприємству у зв'язку із несплатою нарахованої йому суми адміністративно-господарських санкцій в сумі 14596,16 грн. в строки, визначені законодавством, нараховано пеню в сумі 338, 72 грн. (а.с. 10).
Таким чином, загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" перед Житомирським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів складає 14934,88 грн.
У зв'язку з тим, що відповідачем сума адміністративно-господарської санкції не сплачено, позивач звернувся до суду про її стягнення разом з пенею.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 (далі Закон № 875-XII), Законом України "Про зайнятість населення".
Частинами першою, другої статті 17 Закону № 875-XII встановлено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Приписами частини третьої статті 17 Закону № 875-XII визначено, що відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я інвалідів.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 18 Закону № 875-XII, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В силу приписів статті 18 Закону № 875-XII на відповідача, як працедавця, покладено обов'язок створити робочі місця і умови для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Приписами частини першої, другої статті 19 Закону № 875-XII, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно з частинами першою та другою статті 20 Закону № 875-XII, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Суд не погоджується з твердженням позивача, що відпрацьований період 4 повних місяці особою з інвалідністю не може бути зарахований до середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Твердження позивача, щодо помилки позивача при заповненні звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів ф. №10-ПІ не підтверджуються нормами чинного законодавства.
Суд звертає увагу, що підприємства не зобов'язано планувати стратегію розвитку, і як наслідок прогнозувати ймовірну чисельність штату працівників. У зв"язку з чим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" з початку року не мало змоги передбачити збільшення чисельності штату працівників, а тому не працевлаштовувало особу з інвалідністю.
Позивач не обґрунтував суду жодного факту щодо наявності підстав стягувати з Товариства з обмеженою відповідальністю "Б.С.К. Україна" адміністративно-господарські санкції та пеню.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Підсумовуючи зазначене, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача складу правопорушення, за вчинення якого Законом № 875-XII передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 41, 71, 86, 122, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Г. Попова