Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 листопада 2009 р. Справа № 2а-13621/09/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Козаченко А.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Президента України Ющенка В.А., Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Прокуратури Донецької області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратурі м.Макіївки, Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратури Кіровського району м.Макіївки, Кіровського районного відділу Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Державного казначейства України про «захист права на життя, визнання порушень та усунення порушень прав, гарантованих ст.ст.2,6,13 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, відшкодування моральної шкоди»,
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Президента України Ющенка В.А., Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Прокуратури Донецької області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратурі м.Макіївки, Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратури Кіровського району м.Макіївки, Кіровського районного відділу Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Державного казначейства України про «захист права на життя, визнання порушень та усунення порушень прав, гарантованих ст.ст.2,6,13 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, відшкодування моральної шкоди».
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, котрий здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ч.2 ст.4 КАС України зазначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Суддя, вивчивши позов та додані документи, приходить до висновку, що за цим адміністративним позовом, фактично позивач незгодний з діями відповідачів стосовно прийняття процесуального рішення - відмови у порушенні кримінальної справи за фактом замаху на його вбивство, а також дій та бездіяльності стосовно проведення досудового слідства та розслідування цих подій.
Порядок здійснення досудового слідства, оскарження до суду рішень, дій та бездіяльності посадових осіб в межах розслідування кримінальної справи, а також оскарження рішень про відмову у порушенні кримінальної справи регламентується Кримінально-процесуальним кодексом України (глави 22, 23, 25, 26 КПК України).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, у відкритті провадження в адміністративній справі позивачу необхідно відмовити, тому що оскарження дій посадових осіб стосовно відмови у порушенні кримінальної справи, а також дій та бездіяльності у межах розслідування кримінальної справи, належить розглядати в порядку кримінального судочинства, що відноситься до компетенції судів загальної юрисдикції.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 3, 4, 17, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Ющенка В.А., Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Прокуратури Донецької області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратурі м.Макіївки, Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Прокуратури Кіровського району м.Макіївки, Кіровського районного відділу Макіївського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Державного казначейства України про «захист права на життя, визнання порушень та усунення порушень прав, гарантованих ст.ст.2,6,13 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, відшкодування моральної шкоди».
Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд таких справ віднесено кримінального судочинства у межах компетенції судів загальної юрисдикції.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати ОСОБА_1.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.