Постанова від 04.11.2009 по справі 2а-14248/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2009 р. справа № 2а-14248/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кошкош О.О.

при секретарі

при секретарі Гумуржи Т.В.

за участю

представника позивача Граніної О.В.

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

ВСТАНОВИВ:

Горлівська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги мотивуючи наступним.

Відповідачем 19.08.2009 року проведений огляд помешкання за адресою: АДРЕСА_1, яким встановлено, що на першому поверсі помешкання знаходиться зала гральних автоматів, згідно пояснень відвідувачів та обслуговуючого персоналу, надавались послуги в сфері грального бізнесу. В ході проведеної перевірки та огляду в гральному залі вилучено грошових коштів на загальну суму 8651,00 грн. та опечатано гральне обладнання.

Позивач посилається на те, що до суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної ігри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.

В судовому засіданні представник позивача просила застосувати до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, надала пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Відповідач та представник відповідача у судовому засіданні вимоги не визнали та зазначили, що організація і проведення азартних ігор - це діяльність організаторів азартних ігор, що здійснюється з метою створення умов для здійснення азартних ігор та видачі виграшів (призів) учасникам азартних ігор. Організатори азартних ігор - фізичні та юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють діяльність з організації і проведення азартних ігор з метою отримання прибутку. Тобто, суб'єктом правопорушення є суб'єкти господарювання-підприємці, тому діяльність організаторів азартних ігор є підприємництвом, отже одним із різновидів господарської діяльності.

Позивачем не надано доказів в підтвердження державної реєстрації суб'єкта господарювання. Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, виданої державним реєстратором виконавчого комітету Горлівської міської ради Донецької області, станом на 30.10.2009 року відносно відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців записів про проведення реєстраційних дій не міститься.

Просили відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими і підлягають відмові в задоволені з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.08.2009 року Горлівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведений огляд приміщення за адресою: АДРЕСА_1.

Оглядом встановлено та в протоколі огляду місця події від 19.08.2009 року зазначено, що на першому поверсі помешкання знаходиться зала гральних автоматів, в якому, згідно пояснень відвідувачів, надавались послуги в сфері грального бізнесу.

Відповідно до договору оренди нежилого приміщення від 20.06.2009 року, ОСОБА_4 (Орендодавець) передає в користування ОСОБА_2 (Орендар) приміщення за адресою АДРЕСА_1, перший поверх, 232 кв.м.

Позивач на обґрунтування заявлених вимог посилається на положення ст.3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні», відповідно до якого до суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.

Суд вважає таке посилання позивача необґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст.1 Закону України від 15.05.2009 року № 1334-VI «Про заборону грального бізнесу в Україні» до організаторів азартних ігор відносяться фізичні та юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють діяльність з організації і проведення азартних ігор з метою отримання прибутку.

Організація і проведення азартних ігор -визначена як діяльність організаторів азартних ігор, що здійснюється з метою створення умов для здійснення азартних ігор та видачі виграшів (призів) учасникам азартних ігор.

З наведених положень виходить, що застосування фінансових санкцій за організацію і проведення на території України азартних ігор здійснюється саме до суб'єктів господарювання.

Відповідно до положень ст.55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є, зокрема, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Згідно з цією нормою фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства) набуває статусу суб'єкта господарювання за наявності двох умов: здійснення господарської діяльності та державна реєстрація її як підприємця.

Так, громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи. Оскільки підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, лише її здійснення дозволяє фізичній особі стати суб'єктом господарювання.

Стаття 58 Господарського кодексу України встановлює правила державної реєстрації суб'єкта господарювання. Так, державна реєстрація є однією з основних умов набуття учасниками у сфері господарювання статусу суб'єкта господарювання.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється на умовах та в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Відповідно до ст. 4 цього Закону під державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розуміється засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Процедура проведення державної реєстрації включає в себе чотири етапи: перевірку комплектності документів, які подаються для реєстрації, та повноти відомостей, що вказуються в реєстраційні картці; перевірку поданих документів на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу чи фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Датою реєстрації суб'єкта господарювання є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи - підприємця.

Як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 669376, станом на 30.10.2009 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів про проведення реєстраційних дій у відношенні ОСОБА_2 не знайдено.

Як зазначалось, державна реєстрація є необхідною умовою набуття учасниками у сфері господарювання статусу суб'єкта господарювання.

З наведеного виходить, що відсутність у відповідача статусу суб'єкта господарювання унеможливлює застосування до нього фінансових санкцій за організацію і проведення на території України азартних ігор.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем будь-яких документів на підтвердження наявності у відповідача статусу суб'єкта господарювання не подано, з огляду на це, суд вважає, що позивач не виконав вимог, встановлені ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в частині доказування обставин, на яких ґрунтуються вимоги, а тому вимоги є необґрунтованими та підлягають відмові в задоволенні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

У судовому засіданні 04 листопада 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 09 листопада 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кошкош О.О.