Україна
09 листопада 2009 р. справа № 2а-16135/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кошкош О.О.
при секретарі
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Ярової С.Е.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначає, що у 2006 році позивач вступив у спадщину, у березні подав до відповідача декларацію про доходи, на підставі якої здійснений перерахунок прибутку та визначена сума податкового зобов'язання в розмірі 4215,12 грн.
Станом на 05.08.2009 року позивачем сплачено 4320 грн., однак відповідачем на суму боргу нараховані штрафні санкції в розмірі 1820,49 грн. та пеня в розмірі 504,45 грн.
В судовому засіданні позивач просив визнати недійсним рішення відповідача про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1820,49 грн. та пені в розмірі 504,45 грн, скасувати нарахування пені та штрафних санкцій та вважати суму податкового зобов'язання у розмірі 4215,12 грн. такою, що погашена у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала та зазначила, що 23.03.2007 року позивачем подана декларація про доходи одержані з 01 січня по 31 грудня 2006 року від громадянина ОСОБА_3, у вигляді нерухомого майна.
Відповідачем на підставі поданої декларації 12.04.2007 року проведено перерахунок податку з доходів фізичних осіб і листом з повідомленням вислано податкове повідомлення форми «Ф» №0000181740/0/4176/Л/17-0-113, в якому сума податкового зобов'язання становить 4215,12 грн. Повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось до Краснолиманського відділення СОДПІ з підписом про отримання 14.04.2007 року. Узгоджену суму податкового зобов'язання у сумі 4215,12 грн. позивач повинен був сплатити до 15.05.2007 року. Згідно наданих позивачем квитанцій про сплату податку з доходів фізичних осіб в період 14.04.2007 до 15.05.2007 року було сплачено лише 200,00 грн., залишок вищевказаної суми податкового зобов'язання платник податку сплачував щомісяця з 19.06.2007 по 04.03.2009 роки. В зв'язку із не сплатою ОСОБА_1 в термін до 15.05.2007 року всієї суми податкового зобов'язання податковий орган нарахував суму пені у розмірі 504,45 грн. та суму штрафних санкцій у розмірі 1820,49 грн. на суму податкового боргу.
Просила відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 подав до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області декларацію про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2006 року, відповідно до якої позивачем одержано від ОСОБА_3 прибуток у сумі 32424,02 грн.
Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області на підставі поданої декларації проведено перерахунок податку з доходів фізичних осіб та визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, що підлягає сплаті, у розмірі 4215,12 грн.
Податковим повідомленням Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області від 12.04.2007 року № 0000181740/0/4176/Л/17-0-13 визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 4215,12 грн. з визначенням граничного строку сплати - тридцяти денний термін від дати отримання податкового повідомлення.
Податкове повідомлення від 12.04.2007 року № 0000181740/0/4176/Л/17-0-13 належним чином вручене позивачу 14.04.2007 року, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення наявному у матеріалах справи.
Закон України від 21.12.2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Так, відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Як встановлено у судовому засіданні, позивачем нарахована сума податкового зобов'язання у встановлені строки не сплачена в повному обсязі та згідно наданих відповідачу квитанцій про сплату податку з доходів фізичних осіб в період 14.04.2007 року до 15.05.2007 року сплачено 200,00 грн., залишок суми податкового зобов'язання позивач сплачував щомісяця з 19.06.2007 року по 04.03.2009 року, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника ОСОБА_1, що наявна в матеріалах справи.
Підставою для визначення сум штрафу став підпункт 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб.
Визначаючи правомірність нарахування позивачем штрафу за неподання податкових декларацій, слід взяти до уваги положення підпункту 17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» який передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Враховуючи, що матеріалами справи доводиться допущення позивачем затримки граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, застосування податковим органом до відповідача штрафних санкцій є правомірним.
Підставою для визначення сум пені стала ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до положень якої після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
В зв'язку із не сплатою позивачем всієї суми податкового зобов'язання відповідач правомірно нарахував суму штрафних санкцій та пені на суму податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області з метою погашення несплаченої суми податкового зобов'язання на адресу позивача виставлялись податкові повідомлення 3391/0002631740/9746/Л, 3392/0002641740/9717/Л, 3390/0002621740/9715/Л, 3652/0002771740/10386/Л, 4138/0000681740/13437/Л, 4139/0000901740/13438/Л, 2068/0007861740/10142/Л, 2877/0025611740/13582/Л, 3008/0027611740/14595/Л, 14917/0031691740/3189/Л,88/0000011740/4278/Л, розрахунки штрафних санкцій до яких наявні в матеріалах справи.
Виставлені відповідачем податкові повідомлення були належним чином вручені позивачу та не оскаржені, відомості про скасування або визнання їх недійсними у судовому порядку в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача не відповідають вимогам Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому відсутні будь які підстави для задоволення адміністративного позову.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що спірні рішення прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Так, позивач не надав суду доказів протиправності спірних рішень, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_1 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
У судовому засіданні 09 листопада 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 14 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кошкош О.О.