Постанова від 16.11.2009 по справі 2а-15957/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2009 р. справа № 2а-15957/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Мичак О.С.

за участю представників позивача Аріфуліна Р.З.

розглянувши у судовому засіданні у м. Донецьку адміністративну справу за позовом

Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 170 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про стягнення суми боргу, мотивуючи вимоги тим, що ОСОБА_3 є суб'єктом підприємницької діяльності та знаходиться на податковому обліку в Совєтському відділенні Макіївської ОДПІ.

Податковим органом була проведена позапланова виїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства, про що складено акт № 3864/17/НОМЕР_1 від 23.06.2008 року, яким встановлені порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в частині ненадання до ДПІ податкового розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2005 року. На підставі зазначеного акту прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.07. 2008 року № 0000121710/0 яким до СПД ОСОБА_3. застосовані штрафні санкції на загальну суму 170 грн.

Станом на 14.09.2009р. заборгованість за штрафними санкціями зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідачем сплачена не була, тому позивач просив суд стягнути з відповідача 170 грн. в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час судового засідання був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними у матеріалах справи доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач ОСОБА_2 ОДПІ є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Відповідач ОСОБА_3 є суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою, який здійснює свою діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію. Відповідач перебуває на обліку в Советському відділенні Макіївської ОДПІ, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.

Судом встановлено, що податковим органом була проведена позапланова виїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства про що складено акт № 3864/17/НОМЕР_1 від 23.06.2008 року, яким встановлені порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в частині ненадання до ДПІ податкового розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2005 року.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою КМУ від 01.03.1999 року № 303, суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2. (абз. 1 п. 4 Порядку)

Суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду відповідно до таблиць 1.4 - 1.6 додатка 1 і визначених за місцем перебування платників збору на податковому обліку коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.1, 2.2 додатка 2. (абз. 2 п. 4 Порядку)

Згідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду.

Згідно п.п. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Отже, суд приходить до висновку, про те, що позивач правомірно застосував до відповідача штрафу у розмірі 170,00 грн.

Крім того, наявність податкового боргу у вигляді штрафу зі збору за забруднення навколишнього середовища підтверджується розрахунком суми боргу. Наявність боргу підтверджує, також зворотній бік облікової картки.

Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме, відповідачу були направлені податкові вимоги.

Перелічені заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.

Зазначені дії відповідача суперечать вимогам ст. 67 Конституції України, згідно якої кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

За правилами пп. 1.3 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування" №1251-12 від 25 червня 1991 року обов'язок юридичної особи, щодо сплати податків, припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав. Заходи, прийняті податковим органом, щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення , строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п.3.1 ст.3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнуті за рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. 4 Закону України „ Про державну податкову службу в Україні" Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться ОСОБА_2 ОДПІ. Згідно зі ст.2 вказаного Закону одним з основних завдань державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету податків і зборів.

Несплата податків порушує основні принципи існуючого суспільного ладу, спричиняє шкоду економічним інтересам держави, в особі відповідача, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету.

З урахуванням викладених обставин, суд стягує з відповідача вказаний податковий борг у сумі 170 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 170 грн. - задовольнити.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 на користь держави штрафні санкцій зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 16 листопада 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Галатіна О.О.