справа № 2а-2322/09/0770
рядок статзвіту -6.14
код - 01
11 год. 55 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Андрійцьо В.Д.
при секретарі судового засідання - Повханич Г. П.
за участі:
представників позивачів -Тацюн С.Ю. (посвідчення № 121), Лугош В.В. (дов. № 01/09-ЗК від 09.01.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Закарпатського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Тересвянський деревообробний комбінат" про стягнення штрафу на користь держави в сумі 5000 грн., -
Позивач - Прокурор міста Ужгорода в інтересах держави в особі Закарпатського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства "Тересвянський деревообробний комбінат" про стягнення штрафу на користь держави в сумі 5 000 грн.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги з обставин викладених у позовній заяві підтримали і просили суд задовольнити позов, стягнувши з відповідача штраф в сумі 5 000 грн.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неприбуття суду не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням органу поштового зв'язку.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Прокуратура міста Ужгорода звернулася за захистом інтересів держави в особі Закарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка відповідно до Указу Президента України від 12.06.1195 року № 446 “Про державну комісію з цінних паперів та фондового ринку” є центральним органом державної виконавчої влади, підпорядкованим Президентові України.
Закарпатське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є складовою частиною Комісії і діє на підставі затвердженого у встановленому порядку Положення від 16 серпня 1999 року, наділене правом юридичної особи (п. 17 Положення) та здійснює державну політику у сфері діяльності на ринку цінних паперів в області.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів та фондового ринку”, державне регулювання ринку цінних паперів, тобто здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері, покладається на державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, до системи якої входять її територіальні органи. При виявленні порушень законодавства про цінні папери, статтею 11 вказаного Закону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку надано право накладати на порушників -юридичних осіб стягнення у вигляді штрафу. Ч. 3 цієї ж статті встановлено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно ст. 39 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством. У відповідності до ст. 40 цього ж Закону, регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному варіанті).
Відповідно до п. 8 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку надано право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів та фондового ринку”, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів та фондового ринку”, відповідальність настає за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.
15 жовтня 2008 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Геричем В.П. виявлено факт порушення вимог п. 1 глави 7 розділу 5 "Положення про порядок розкриття інформації емітентами цінних паперів", пов'язане з неподанням Закритим акціонерним товариством "Тересвянський деревообробний комбінат" до територіального управління Комісії у визначений строк до 01 червня року наступного за звітним річної інформації за 2007 рік, про що був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 251/08-ЗК (а. с. 11).
Так, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України "про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" закритому акціонерному товариству "Тересвянський деревообробний комбінат" надіслано обов'язкове для виконання Розпорядження від 07 серпня 2008 року № 59/08-ЗК про усунення порушення законодавства про цінні папери, згідно якого відповідач повинен був у термін до 01 жовтня 2008 року подати до територіального управління річну інформацію за 2007 рік та до 10 жовтня 2008 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Станом на 10 жовтня 2008 року відповідачем вказане розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери не виконано, а саме - не подано до Комісії річну інформацію за 2007 рік у визначений у розпорядженні термін. Для підписання вищевказаного Акта представник Закритого акціонерного товариства "Тересвянський деревообробний комбінат" не з'явився.
Постановою уповноваженої особи Комісії від 28 жовтня 2008 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 07 листопада 2008 року на 10 год. 10 хв. за адресою м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 14 (а.с. 10). Дана постанова направлена відповідачу 29 жовтня 2009 року рекомендованим листом (а.с. 9)
Відповідно до п. 7.1. Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій , затверджених Наказом Комісії від 09.01.1997 року № 2 у редакції рішення комісії від 13.02.2001. року № 27, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягається до відповідальності. Повноваження особи представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчується довіреністю.
У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справу може бути розглянуто лише у разі, якщо є дані про своєчасне її повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від юридичної особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки керівник чи представник Закритого акціонерного товариства “Тересвянський деревообробний комбінат” 07 листопада 2008 року не з'явився для розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, хоча належним чином був повідомленим про дату, час, місце розгляду даної справи (а.с. 9), справа була розглянута за відсутності представника Закритого акціонерного товариства “Тересвянський деревообробний комбінат”.
За вказане порушення Закарпатським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 247/08-ЗК від 07 листопада 2008 року про накладення штрафу на суму 5 000 грн. (а.с. 8), який підлягає обов'язковій сплаті.
Дана постанова була направлена відповідачу 10 листопада 2008 року (а.с. 7), яка у встановлений строк та у встановленому порядку Закритим акціонерним товариством “Тересвянський деревообробний комбінат” не виконана.
У відповідності до ч. 2 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів та фондового ринку” рішення державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Відповідачем постанова № 247/08-ЗК від 07.11.2008 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в судовому порядку не оскаржувалося.
Підставою представництва органами прокуратури інтересів в суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Оскільки штрафна санкція не сплачена, а не надходження, або несвоєчасне надходження штрафних санкцій до державного бюджету, порушує інтереси держави, відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що тягне за собою загрозу стабільності соціальної та економічної політики держави.
Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовні вимоги Прокурора м. Ужгорода в інтересах держави в особі Закарпатського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задоволити повністю.
2. Присудити до стягнення з відповідача - Закритого акціонерного товариства “Тересвянський деревообробний комбінат” (90564, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Тересва, вул. Заводська, буд. 1 р/р 29025004001004, Коопінвестбанк м. Тячів МФО 312431, код ЄДРПОУ 00274051) на користь Закарпатського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 14) штраф в сумі 5 000 (п'ять тисяч) грн. 00 коп., яку слід перерахувати на р/р 31118106500002, код 23030300, сим. 106, в Управлінні Державного казначейства у Закарпатській області, МФО 812016, ідентифікаційний код 22108040.
Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Андрійцьо В.Д.
Повний текст постанови складено та підписано 16.10.2009 року
Суддя Андрійцьо В.Д.