Постанова від 19.10.2009 по справі 2а-5696/09/9/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.10.09Справа №2а-5696/09/9/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головне Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим

до Військовий комісаріат АР Крим

про стягнення заборгованості в сумі 12609,48 грн

за участю представників:

позивача - не з'явився ;

відповідача - нез'явився

Обставини справи: ГУ ПФУ в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Військового комісаріату АР Крим заборгованості в сумі 12609,48 грн. шкоди, заподіяної шляхом надання недостовірних відомостей посадовими особами відповідача за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач проти позову заперечував по підставам, що викладені у запереченнях від 21.07.2009.

Ухвалою суду від 17.08.2009 провадження у справі було зупинено для звернення до департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо можливості досудового врегулювання спору до 19.10.2009.

До назначеного часу документи, щодо досудового врегулювання спору сторонами суду не надано.

Ухвалою від 19.10.2009 провадження по справі поновлено.

До часу судового засідання сторони надали суду заяви про проведення судового засідання в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).

Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року N 3591-IV, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Згідно абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 року N 393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 року N 151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованою у Мін'юсті України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, що зареєстрований у Мін'юсті України 11.01.2008 за N9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.

30.01.2008 військовий комісаріат АР Крим отримав роз'яснення департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо порядку проведення перерахунку.

На виконання вказаного, відповідачем були надані довідки про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за особливі умови служби.

Згідно наданих до матеріалів справи встановлено, що подібні довідки були видані від 19.02.2008 №050663 Слинкину Ф.М. з надбавкою у сумі 106,00 грн. (а.с.5), від 25.02.2008 №100916 Бонюк М.М. з надбавкою у сумі 103,00 грн. (а.с.9), від 27.02.2008 №115588 Александров Ю.М. з надбавкою у сумі 145,50 грн. (а.с.13), від 14.03.2008 №106727 Жарову В.М. з надбавкою у сумі 105,00 грн. (а.с.17), від 20.02.2008 №064085 Ольховському Г.Ф. з набдавкою у сумі 162,75 грн. (а.с.21), від 19.02.2008 №050903 Савченко М.М. з надбавкою у сумі 161,25 грн. (а.с.25), від 19.02.2008 №062709 Изендеєву П.І. з надбавкою у сумі 76,00 грн. (а.с.29), від 22.02.2008 №091255 Скакуну В.І. з надбавкою у сумі 114,00 грн. (а.с.33), від 22.02.2008 №090568 Камінському Ю.Г. з надбавкою у сумі 97,00 грн. (а.с.37), від 22.02.2008 №087501 Грозану П.В. з надбавкою у сумі 178,50 грн. (а.с.40), від 27.02.2008 Сичьову І.Г. з надбавкою у розмірі 159,00 грн. (а.с.44), від 27.02.2008 №107586 Горбунову В.В. з надбавкою у сумі 107,50 грн. (а.с.48), від 22.02.2008 №090737 Погребцю В.Ф. з надбавкою у сумі 54,80 грн.(а.с.52), від 21.02.2008 №082542 Вдовенко В.Ф. з надбавкою у сумі 86,00 грн. (а.с.56), від 20.02.2008 №072447 Шищицу Л.О. з надбавкою у сумі 54,80 грн. (а.с.60).

На підставі вказаних довідок позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказані особи отримали пенсії у підвищеному розмірі з урахуванням вказаних надбавок.

12 грудня 2008 року відповідач знову подав до позивача довідки по вказаним особам, але без урахування надбавок за особливі умови служби, а щодо Вдовенка, Погребця та Шищиця зі зменшенням надбавки на 50%. Як вбачається з матеріалів справи вказані довідки мають тій же номер и дату, що довідки, відповідно до яких вже були проведені платежі.

В результаті різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати, встановила:

Слинкин Ф.М. - 956,40 грн.; Бонюк М.М. - 877,56 грн., Жаров В.М. - 856,80 грн., Ольховський Г.Ф. - 1328,04 грн., Савченко М.М. - 1935,00 грн., Изендеєв П.І. - 820,80 грн., Скакун В.І. - 930,24 грн., Каменський Ю.Г. - 651,84 грн., Грозан П.В. - 1585,05 грн., Сичов С.І. - 763,20 грн., Погребець В.Ф. - 259,68 грн., Вдовенко В.Ф. - 464,40 грн., Шищиц Л.О. - 269,64 грн. Усього 12609,48 грн.

Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було відсутнє посилання за що саме виплачується надбавка за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, льотно-випробувальний склад, тощо, та в якому розмірі.

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був лишений можливості встановити які конкретно військовослужбовці отримували надбавки за особливі умови служби.

Як видно з Постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у Додатку 5 наведений зразок Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, де графи 1 - 5 заповнюються органами, що призначають пенсії, 6 - 7 - уповноваженим структурним підрозділом. У вказаних списках повинно бути зазначено:

Таким чином дійсно вбачається відсутність у графі 5 «Розмір грошового забезпечення з якого обчислено пенсію» розкриття змісту грошового забезпечення та наявність у його складі надбавки за особливі умови служби.

Разом з тим суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» Міноборони України призначено до 1 січня 2007 року передати органам Пенсійного фонду України пенсійні справи, виплатні та інші документи, необхідні для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу та іншим.

За пп.1 розділу 2 Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженим вказаною постановою, органам Міністерства оборони України необхідно було:

провести інвентаризацію пенсійних справ та виплатних документів на підставі контрольно-інвентаризаційних відомостей на момент передачі, які складаються в двох примірниках (один примірник передається органам Пенсійного фонду України),

за актом приймання-передачі передати пенсійні справи та виплатні документи до органів Пенсійного фонду України.

З наведеного вбачається, що хоча в відповідача й були відсутні пенсійні справи та у Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, відсутнє розкриття змісту грошового утримання, це не надає йому право видавати довідки зі змістом, що не відповідає дійсності. У разі відсутності відомостей щодо наявності, або відсутності прав деяких фізичних осіб на отримання відповідних надбавок у складі грошового забезпечення, відповідач повинен був звернутися за отриманням відповідних даних до позивача, в якого зберігалась пенсійна справа. Але ж цього виконано не було.

Посилання відповідача на роз'яснення Департаменту фінансів Міноборони України від 26.05.2008 №248/6/С/618-Д, щодо обчислення грошового забезпечення тільки в половинному розмірі суд не застосовує до уваги, оскільки вказане роз'яснення не надало можливості відповідачу здійснювати у лютому 2008 нарахування надбавок що не існували.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Таким чином обов'язок відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.

На підставі викладеного суд надходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (95493 м.Сімферополь, вул.Київська, 152) на користь Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим (95000, м.Сімферополь, вул.К.Лібкнехта, 3) суму заподіяної шкоди у розмірі 12609,48 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Цикуренко А.С.