вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
06.11.09Справа №2а-9856/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді
Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О. розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Ланіко"
до Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК
про визнання протиправним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
позивача - Рощин Є.В., паспорт ЕС 504598 виданий Сакським МРВ ГУ МВС України в Криму 09.12.1997; Баканова А.А., довіреність від 20.10.2009;
відповідача - Нечепоренко А.В., довіреність від 11.06.2008 №611/10-29;
Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення про невідповідність проекту землеустрію з відведення земельних ділянок, про визнання протиправним та скасування рішення про непогодження проекту землеустрію з відведення в оренду земельних ділянок, що викладені у висновку про узгодження проекту землеустрію від 14.08.2009 №2698-з/11, та спонукання відповідача погодити проект землеустрію та підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про надання земельної ділянки в оренду.
Відповідач проти позову заперечував.
29.10.2009 позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, у який просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим про непогодження проекту землеустрію з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га ТОВ «Ланіко» для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне та території Молочненьської сільської Ради Сакського району, розробленого приватним підприємством «Фінєєс», у зв'язку з порушенням ст.ст.124, 134 п.1 розділу Х Земельного кодексу України та ст.6 Закону України «Про оренду землі», яке викладене у Розділі 5 Висновку республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від 14.08.2009 №2698-з/11;
спонукати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим погодити проект землеустрою з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га ТОВ «Ланіко» для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне на території Молочненської сільської Ради Сакського району;
спонукати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради Міністрів АР Крим проект постанови про надання в оренду ТОВ «Ланіко» земельної ділянки площею 2,0029 га (у тому числі 1,4029 га та площею 0,6 га) із земель запасу південне с.Молочн Молочненської сільської Ради Сакського району для будівництва бази відпочинку та пляжу.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
11.10.2004 на підставі доручення Сакської райдержадміністрації від 07.10.2004 проведено обстеження та складений акт вибору та обстеження земельної ділянки для проектування бази відпочинку та пляжу товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» на території Молочненської сільської Ради Сакського району АР Крим. За актом вказано, що загальна площа земельних ділянок 2.6 га, у томі числі: ділянка №1 - площею 2,0 га пасовища, ділянка «2 площею 0,6 га - відкрита земля без рослинного покрову (пісків).Земельні ділянки розташовані: ділянка №1 - південне с.Молочне на відстані 450 м від урізу води, ділянка №2 - на узбережжі Чорного моря на відстані 100 м у північно-західному напрямку від пляжу пансіонату «Береговий» на землях запасу за межами населених пунктів на території Молочнінської селищної Ради.
Рішенням від 20.12.2004 №205 20 сесія Молочненської селищної Ради 4 скликання погодила товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» місто розташування бази відпочинку та пляжу на земельних ділянках загальною площею 2,0029 га у тому числі 1,4029 га пасовища, 0,6 га відкрити землі без рослинного покрову (піску), що знаходяться на землях запасу за межами населених пунктів на півдні від с.Молочне на території Молочненської селищної Ради.
Розпорядженням Сакської районної державної адміністрації від 10.12.2004 №1148-р погоджено місто розташування бази відпочинку та пляжу на території Молочненської селищної Ради товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко».
Постановою Верховної Ради АР Крим від 21.02.2007 №363-5/07 «Про погодження матеріалів міста розташування об'єктів» за п. 1.7. погоджені матеріали міста розташування об'єктів товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» - для будівництва бази відпочинку на землях запасу за межами населених пунктів Молочненської сільської Ради (2,0029 га) (Сакський район).
Постановою Ради міністрів АР Крим від 20.01.2009 №32 погоджено місто розташування бази відпочинку та пляжу товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» на умовах оренди.
01.10.2008 позивачем отриманий висновок Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції №11/2270.
Сакською районною санепідстанцією наданий висновок №203.
18.03.2009 позивачем отриманий позитивний висновок №2101 від Республіканського комітету з охорони культурної спадщини.
Проект відводу земельної ділянки узгоджений висновком від 24.04.2009 №04-13 Управлінням екологічної інспекції Западно-Кримського регіону.
13.08.2009 позитивних висновок наданих республіканським комітетом з водогосподарському будівництву та орошаємо му землеробству №01-10/408.
Проект землеустрію з відводу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» для будівництва бази відпочинку та пляжу на півдні с.Молочне на території Молочненської селищної Ради Сакського району АР Крим розроблений ЧП «Финєєс» та наданий для проведення земельної експертизи до республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим.
Висновком від 14.08.2009 №2698-з/11 відповідач відмовив позивачу в узгодженні проекту по підставам порушення ст.ст.124, 134, п.1 розділу Х ЗКУ, ст.6 Закону України «Про оренду землі», оскільки проектом передбачений відвід в оренду земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів (аукціонів).
Адміністративне судочинство, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, спрямоване на захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного Кодексу України (далі -ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Право оренди земельної ділянки -це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).
Згідно до ст.124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок, врегульований ст.151 ЗК України, за якою встановлено, що погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України. Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської Ради, місцевої державної адміністрації.
Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.
Земельним кодексом України в пункті «ґ» частини першої статті 7, у редакції що діяла на момент звернення позивача до Верховної Ради АР Крим, було передбачено, що до повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин на території республіки належить: підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади.
Пунктом 9 ст.151 Земельного кодексу України, у редакції що діяла на момент звернення позивача до Верховної Ради АР Крим, було передбачено, що якщо погодження місця розташування об'єкта провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим сільська, селищна, міська рада готує свій висновок і подає матеріали на погодження до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Постановою Верховної Ради АР Крим від 17.07.2002 №174-3/02 затверджено Положення про тимчасовий порядок рішення в Верховної Раді АР Крим питань, пов'язаних з вилученням та наданням земельних ділянок. Відповідно до розділу 3 вказаного Положення Узгодження за поданням сільських, селищних і міських рад матеріалів місця розташування об'єктів у випадках, коли узгодження місця розташування об'єкту здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, і розгляд питань, пов'язаних з підготовкою висновків відносно вилучення (викупу) і надання земельних ділянок із земель державної власності, які проводяться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, здійснюються наступним чином:
матеріали місця розташування об'єктів представляються у Верховну Раду Автономної Республіки Крим сільськими, селищними і міськими радами з додатком висновків з даного питання;
до ухвалення відповідного рішення Верховною Радою Автономної Республіки Крим про узгодження матеріалів місця розташування об'єктів Постійна комісія Верховної Ради Автономної Республіки Крим з місцевої самоврядності і адміністративно-територіальних питань дає відповідний висновок;
після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою Автономної Республіки Крим з даного питання матеріали повертаються сільській, селищній або міській раді для подальшого вирішення питання відповідно до чинного законодавства.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» від 28.12.2007 №107-VI, що набрав чинність з 01.01.2008 були внесені зміни до ч.1 ст.124 ЗК України, за яким набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Пунктом 4 Розділу Х «Перехідні положення» ЗК України було передбачено, що матеріали погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) земель, щодо яких на момент введення в дію цього Кодексу не прийнято відповідних рішень, підлягають розгляду відповідно до цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи рішення про погодження міста розташування об'єктів було прийнято Верховною Радою АР Крим - 21 лютого 2007 року, ще до набрання чинності відповідними змінами до Земельного кодексу України.
Згідно абзацу третьому п.1 розділу Х Земельного кодексу України уразі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Таким чином, суд надходить висновку, що до наявності в позивача права отримання в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціонів).
За правилами п.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень:
має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України (далі - законом);
зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Отже суд робить висновок що під час відмови позивачу у погодженні проекту землеустрію з від поводу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» Республіканський комітет АР Крим по земельних ресурсах діяв не на підставі закону, а тому його висновок від 14.08.2009 №2698-з/11 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
У п.3 ст.2 КАС України закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн. Одним з наведених критеріїв є принцип вчинення дій у межах повноважень суб'єкта владних повноважень. "У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. Під встановленими законом повноваженнями прийнято розуміти як ті, на наявність яких прямо вказує закон - так звані "прямі повноваження", так і повноваження, які прямо законом не передбачені, але безпосередньо випливають із положень закону і є необхідними для реалізації суб'єктом владних повноважень своїх функцій (завдань) - так звані "похідні повноваження".
Згідно із ч.9 ст.118 та ч.6 ст.123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Постановою Верховної Ради АР Крим від 14.07.2009 №389 затверджено Положення про Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим, відповідно до п.9 ч.4 Рескомзем у відповідності з покладеними на нього завданнями погоджує проекти землеустрою відносно відведення земельних ділянок.
В результаті наведеного суд робить висновок, що погодження проекту землеустрію є правом суб'єкта владних повноважень, а не його обов'язком у зв'язку з чим відмовляє позивачу у задоволені позову в частині спонукання відповідача погодити проект землеустрою з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га ТОВ «Ланіко» для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу.
За разом суд вказує, що згідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Спосіб захисту, обраний судом, не обов'язково має збігатися з тим, що запропонував позивач у позовних вимогах. Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Таким чином суд надходить висновку про необхідність повного захисту інтересів позивача шляхом зобов'язання Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим розглянути питання про погодження проекту землеустрію з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне на території Молочненської сільської Ради Сакського району товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко».
Відповідно до Розділу V Регламенту Ради міністрів АР Крим, затвердженого постановою Ради міністрів АР Крим від 23.09.1998 №295, рішення Ради міністрів АР Крим, що мають нормативно-правовій характер, оформлюються постановами, проекти постанов Ради міністрів АР Крим, вносяться членами Ради міністрів АР Крим та керівниками органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, що не є членами Ради міністрів.
Не надання Республіканським комітетом по земельних ресурсах проекту постанови до Ради міністрів АР Крим для прийняття відповідного рішення про погодження місця розташування або про відмову, також є порушенням встановленої процедури.
Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім вимогам, встановленим п.3 ст.2 КАС України (пункт 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 6 березня 2008 року N 2).
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
На підставі викладеного суд надходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Постанова складена та підписана 11.11.2009.
Керуючись ст.ст. 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувативисновок Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від 14.08.2009 №2698-з/11 про непогодження товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» проекту землеустрою з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне на території Молочненської сільської Ради Сакського району.
Спонукати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим розглянути питання про погодження проекту землеустрію з відведення в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне на території Молочненської сільської Ради Сакського району товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко».
3. Спонукати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Ланіко» в оренду земельних ділянок площею 2,0029 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку та пляжу південне села Молочне на території Молочненської сільської Ради Сакського району.
4. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ланіко» (96552 АР Крим, Сакський район, с.Молочне, вул.Шкільна, 2-б) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 гривня 70 копійок.
5. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.