вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
27.10.09Справа №2а-10634/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Єлжовій Н.М., за участю
представника відповідача - Плетньової Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі
Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортна колона-4"
про стягнення
Суть спору: Красноперекопський міжрайонний прокурор, , діючий в інтересах держави в особі Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортна колона-4" (далі відповідач) заборгованості в сумі 13311,34 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несплачена сума узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки.
Ухвалами суду від 09.09.2009 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання, яке відбулось 27.10.2009 року, прокурор не з'явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вважав, що заборгованість відповідача перед Красноперекопською ОДПІ в АРК є меншою ніж заявлено в адміністративну позові, оскільки в 2009 році відповідачем заборгованість було частково погашено.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст. 128 КАС України розглядати справу за відсутності прокурора та представника позивача, на підставі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Красноперекопська ОДПІ в АРК є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”№ 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Красноперекопська ОДПІ в АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Автотранспортна колона-4" є юридичною особою, ідентифікаційний код 24866193, державну реєстрацію якого проведено Красноперекопською районною державною адміністрацією 10.06.1997 року, що підтверджується довідкою ГУ статистики в АР Крим (а.с.16) та перереєстровано Красноперекопською міською радою 05.09.2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (а.с.15), є платником податків, згідно довідки про взяття на облік платника податків Красноперекопської ОДПІ в АРК № 474 від 04.02.2000 року.
Судом встановлено, що ТОВ "Автотранспортна колона-4" є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у Красноперекопській ОДПІ в АРК , відповідно до договору оренди земельної ділянки загальною площею 3,7148 га, у тому числі: 0,5466 - капітальна, 0,3,0675 га - проїзди, проходи, майданчики, 0,1007 га - зелені насадження, укладеного між відповідачем та Красноперекопською міською радою 29.10.2007 року (а.с.27).
Таким чином, відповідач є орендарем земельної ділянки, платником орендної плати за землі комунальної власності, та зобов'язаний у строки, встановлені законодавством України «Про плату за землю» подавати до Красноперекопської ОДПІ в АРК податкову звітність та вчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 -ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю”від 03.07.1992 року № 2535 -ХІІ використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідно до п. 9 договору оренди землі від 29.10.2007 року орендна плата повинна вноситися орендарем щомісячно у грошовій формі.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Судом встановлено, що ТОВ "Автотранспортна колона-4" до Красноперекопської ОДПІ було надано податкову декларацію з орендної плати за земельну ділянку вх. № 671 від 27.01.2009 року із зазначенням суми податкового зобов'язання - 4960,17 гривень, яка належить сплаті щомісяця протягом року.
Згідно абзацу «а» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.
Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений «Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 та «Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року.
Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати до бюджету плати за землю ТОВ "Автотранспортна колона-4" (код ЄДРПОУ 24866193) від 28.04.09 року № 558/15-03/24866193, в якому вказано, що 28.04.09 року проводилася невиїзна документальна перевірка ТОВ "Автотранспортна колона-4", в результаті якої встановлена несвоєчасна сплата орендної плати за земельну ділянку за січень 2009 року, кількість днів затримки - 38 днів, в результаті чого за відповідачем виникла заборгованість у сумі 992,03 гривень, в результаті чого було порушено п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
Зазначений акт перевірки був вручений керівнику ТОВ "Автотранспортна колона-4" Плетньовій Т.А. та підписаний представником платника податків без заперечень.
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 30 квітня 2009 року № 0001051503/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 28.04.09 року № 558/15-03/24866193 встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на ПП ТОВ "Автотранспортна колона-4" було накладено штраф у розмірі 992,03 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було відправлено на адресу ТОВ "Автотранспортна колона-4" та отримано ним 18.05.2009 року, що підтверджується підписом на повідомлені про поштове відправлення.
Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати до бюджету плати за землю ТОВ "Автотранспортна колона-4" (код ЄДРПОУ 24866193) від 21.07.09 року № 903/15-03/24866193, в якому вказано, що 21.07.09 року проводилася невиїзна документальна перевірка ТОВ "Автотранспортна колона-4", в результаті якої встановлена несвоєчасна сплата орендної плати за земельну ділянку за лютий, березень 2009 року, в результаті чого було порушено п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
Зазначений акт перевірки був вручений керівнику ТОВ "Автотранспортна колона-4" Плетньовій Т.А. та підписаний представником платника податків без заперечень.
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 24 липня 2009 року № 0001891503/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 21.07.09 року № 903/15-03/24866193 встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на ПП ТОВ "Автотранспортна колона-4" було накладено штраф у розмірі 1958,94 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було вручено керівнику ТОВ "Автотранспортна колона-4" Плетньовій Т.А. 24.07.2009 року, що підтверджується її підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 24 липня 2009 року № 0001891503/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 21.07.09 року № 903/15-03/24866193 встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на ПП ТОВ "Автотранспортна колона-4" було накладено штраф у розмірі 11,57 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було вручено керівнику ТОВ "Автотранспортна колона-4" Плетньовій Т.А. 24.07.2009 року, що підтверджується її підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем не погашена сума штрафних санкцій з орендної плати за землю по податковим повідомленням рішенням від 24 липня 2009 року № 0001891503/0 у сумі 1958,94, від 24 липня 2009 року № 0001881503/0 у сумі 11,57 гривень та по рішенню № 0001051503/0 від 30 квітня 2009 року у сумі 992,03 гривень.
Відповідно до п.п. 16.1.1. п.16.1 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пунктом п.1.4 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що пеня -це плата у вигляді процентів, нарахованих на сум у податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
У відповідності до п. 16.1.2. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату податку з орендної плати за земельну ділянку за січень - червень 2009 року в розмірі 262,04 гривень, яка станом на день розгляду справи є непогашеною.
Згідно відомостей особового рахунку станом на 17.08.2009 року, тобто станом на день подачі позову у позивача рахувалася заборгованість з орендної плати за землю, фінансовим санкціям та пені в розмірі 13311,34 гривень, у тому числі:
- з орендної плати в розмірі - 10086,76 гривень (частково за квітень 2009 року в розмірі 166,42 гривень, так як погашалася пеня, а також за травень-червень 2009 року в розмірі 9920,34 гривень),
- з фінансових санкцій в розмірі - 2962,54 гривень (992,03 гривень + 11,57 гривень, 971,53 гривень + 987,41 гривень),
- з пені в розмірі 262,04 гривень.
В судовому засіданні, представником відповідача були надані платіжні доручення № 457 від 17.09.2009 року та № 449 від 27.08.2009 року з призначенням платежу - орендна плата за землю за квітень - червень 2009 року, на загальну суму 14000 гривень, які підтверджують сплату суми податкового зобов'язання за квітень - червень 2009 року у повному обсязі.
Таким чином станом на день розгляду справи відповідачем не сплачена заборгованість з фінансових санкцій та пені в розмірі 3224,58 гривень, тому позовні в цій частині підлягають задоволенню.
Оскільки відповідачем погашена заборгованість з орендної плати за землю за період січень-червень2009 року, тобто той період, який був зазначений у позові, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги довідку позивача станом на 27 жовтня 2009 року про суму заборгованості в розмірі 11112,84 гривень, оскільки відповідно до особового рахунку до цієї суми увійшли податкові періоди, що не були предметом позову, а саме додатково за липень-серпень 2009 року.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Судом 27 жовтня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 02 листопада 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортна колона-4" заборгованість зі сплати орендної плати у розмірі 3224,58 гривень (на р/р 33215812700020 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, Держбюджет м. Красноперекопськ АР Крим, код платежу 13050201, ОКПО 34740735).
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя Трещова О.Р.