33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"15" травня 2007 р. Справа № 7/145
За позовом позашкільного закладу «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''»
до відповідача Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
- про визнання нечинною довідки документальної перевірки та встановлення відсутності компетенції
Колегія суддів в складі: головуючого судді Маціщук А.В., судді -Грязнов В.В., Тимошенко О.М.
при секретареві с/з Сергатюк О.В.
За участю представника Гощанського санаторно-оздоровчого комплексу ''Агатівка'' Шерстобітова Ю.В./пост.дор.б/№ від 08.12.06 р./ та директора комплексу Стахова П.І.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився.
Позивач просить визнати нечинною довідку документальної перевірки відділу контрольно-ревізійної роботи та забезпечення діяльності підрозділів фінансового контролю Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, складену 27.06.06 р. за результатами документальної перевірки використання бюджетних коштів позашкільним закладом «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''», отриманих від МНС України у 2005 році на виконання програми «Оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просить також визнати відсутність компетенції Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на проведення такої перевірки, поскільки заклад «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''»не був підконтрольною установою, як це передбачено п.2 ст.8 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в України».
Відповідач Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи заперечень на позов та доказів на пропозицію суду не представив і не забезпечив явку представника у судові засідання. Про час і місце судового засідання суд повідомляв сторони в установленому порядку.
Суд вирішує спір згідно зі ст.71 ч.6, ст.128 ч.4 КАС УКраїни на основі наявних доказів.
Судом встановлено слідуюче. Позашкільним закладом «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''» /виконавцем/ та Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи /замовником/ 15.04.05 р. укладений договір № 25-3/73 про надання послуг щодо оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Умовами п.2.7 договору передбачено, що у ході виконання та при остаточному розрахунку замовник має право перевірити фактичні витрати та умови виконання договору виконавцем і провести розрахунки за фактичними витратами.
Термін дії договору визначений за п.7.1 з 20.04.05 р. по 31.12.05 р.
Умови договору виконані -протягом травня-жовтня 2005 року на рахунок виконавця Гощанського санаторно-оздоровчого комплексу ''Агатівка'' замовник Міністерство України з
питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахував 2205000 грн., а позивач реалізував 2500 путівок.
Контрольно-ревізійний відділ в Гощанському районі 05-15 грудня 2005 року виконав перевірку дотримання вимог законодавства у процесі використання бюджетних коштів, спрямованих на проведення літнього відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2005 року в позашкільному закладі «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''», і за висновками, викладеними у акті від 15.12.05 р. № 15-25/026, порушень не встановлено.
На підставі наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.06.06 р. № 354 «Про проведення документальної перевірки» працівники відділу контрольно-ревізійної роботи та забезпечення діяльності підрозділів фінансового контролю Міністерства виконали документальну перевірку використання бюджетних коштів позашкільним закладом «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''», отриманих від МНС України у 2005 році, та склали за результатами перевірки довідку, про визнання якої нечинною просить у позові позивач.
Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи є суб'єктом владних повноважень за змістом ст.3 КАС України. Повноваження Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи визначені Положеннями про Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, які затверджені Указом Президента України від 10.10.05 р. № 1430/2005 та постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.06 р. № 1539, зокрема -п.п.3-7 цих Положень.
Разом з тим, обраний позивачем спосіб захисту права і інтересів не відповідає нормам ст.16 ЦК України та нормам ст.ст17,105 КАС України. За змістом цих норм правовий акт - це письмовий документ державного чи іншого органу (посадової особи), виданий в межах його компетенції, визначеної законом, який породжує певні правові наслідки, створює юридичний стан, спрямований на регулювання суспільних відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, поширює свою чинність на певний час, територію, коло суб'єктів. Оспорювана довідка документальної перевірки не є таким актом, що може оспорюватись в господарському суді за ст.12 ГПК України і п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України. Тому предмет спору в цій частині не відповідає встановленим законом чи договором способам захисту права, відповідно -суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині
Однак суд погоджується з доводами позивача про те, що, документальна перевірка проведена Міністерством/його структурним підрозділом відділом контрольно-ревізійної роботи та забезпечення діяльності підрозділів фінансового контролю Міністерства за відсутності компетенції.
Органи виконавчої влади, уповноважені від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, виконують такі перевірки відповідно до Указу Президента України від 23.07.98 р. № 817/98 «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» (із змінами і доповненнями станом на час перевірки). Контролюючі органи мають право проводити перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності лише в межах їх компетенції. МНС України таким контролюючим органом не є.
Згідно зі статутом позашкільного закладу «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка''»цей заклад не є розпорядником бюджетних коштів, поскільки відповідно до ст.2 Бюджетного кодексу України розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету; бюджетна установа -орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади АР Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Відповідно до п.2.1 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.04 р. № 89, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.06.04 р. за № 716/9315, якщо підприємство (установа, організація) не є одержувачем бюджетних коштів, а відповідно до укладених договорів виконало власними силами для бюджетної установи (організації) або одержувача відповідні роботи (надало послуги, поставило товари), то таке підприємство (установа, організація) не включаєтьсяя до мережі відповідного розпорядника. Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс ''Агатівка'' коштів одержав не в порядку бюджетного асигнування, а на виконання договору. Поскільки у 2005 році комплекс ''Агатівка'' не був включений до мережі головного розпорядника коштів МНС України, йому не надавались бюджетні асигнування і цей заклад не є одержувачем бюджетних коштів. В санаторно-курортних закладах, які є підприємницькими структурами і в які путівки придбаваються за рахунок бюджетних коштів, можуть проводитись лише зустрічні перевірки з метою підтвердження видатків, які задекларовані в угодах або передбачені калькуляціями вартості путівок.
За наведених обставин документальна перевірка використання коштів комплексом ''Агатівка'' з перевіркою банківських операцій на розрахунковому рахунку, видатків позивача та його фінансово-господарських операцій з іншими суб'єктами господарювання /а.с10-11/, проведена відділом контрольно-ревізійної роботи та забезпечення діяльності підрозділів фінансового контролю МНС України після закінчення терміну дії договору, - виконана поза межами умов п.п.2.7, 3.1.11 договору № 25-3/73 від 15.04.05 р. і суперечить вищезазначеним нормам законодавства та компетенції МНС України.
Керуючись ст.ст.95,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов позашкільного закладу «Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс «Агатівка»'»до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи задоволити частково.
Визнати відсутність компетенції Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на проведення документальної перевірки використання бюджетних коштів позашкільним закладом “Гощанський санаторно-оздоровчий комплекс “Агатівка». Відмовити в позові в частині визнання нечинною довідки документальної перевірки.
Головуючий суддя Маціщук А. В.
Суддя В.В.Грязнов
Суддя О.М.Тимошенко