ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
з питань заміни сторони виконавчого провадження
28 серпня 2017 року справа № 813/2561/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Новак Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 813/2561/13-а від 07.05.2013, виданого за постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.05.2013 у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 8 582,72 грн,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 813/2561/13-а від 07.05.2013, виданого за постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.05.2013 у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 8 582,72 грн. Заявник просить замінити стягувача у вищезгаданому виконавчому провадженні з управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області на Самбірську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Львівській області.
В обґрунтування заяви зазначило, що з 11.08.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи", яким врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Сторони явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Відповідності до вимог частини 2 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог частини 1 статті 41 КАС України.
Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/2561/13-а від 07 травня 2013 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області задоволено повністю.
Постанова сторонами в апеляційному порядку не оскаржена і набрала законної сили.
07 травня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 813/2561/13-а, в якому стягувачем визначено управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області.
На підставі вищезгаданого виконавчого листа постановою державного виконавця від 15 червня 2017 року відкрито виконавче провадження № 54141619.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області (код ЄДРПОУ 37893509) перейменовано на Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області (код ЄДРПОУ 37893509).
Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов до висновку, що вказана заява не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до частини 4 статті 8 Закону № 2464-VI (в редакції Закону № 406-VII) порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 № 406-VII (далі - Закон № 406-VII) врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду до органів доходів і зборів України. Закон № 404-VII набрав чинності 11.08.2013.
Однак, згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 406-VII передбачено, що заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" від 04.07.2013 № 404-VII (далі - Закон № 404-VII) у зв'язку з проведенням адміністративної реформи. Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Згідно з пунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції Закону № 404-VII) адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону № 406-VII встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності Законом № 406-VII процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Отже, Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області (управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області) є органом, який відповідно до Закону № 406-VII закінчує процедуру по стягненню єдиного внеску з фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 в рамках даної адміністративної справи.
При цьому, посилання заявника на те, що відповідно до Закону № 406-VII передано функції з контролю за сплатою єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від органів Пенсійного фонду України до органів Міністерства доходів і зборів України, не приймаються судом до уваги, оскільки зміна механізму адміністрування єдиного внеску не вказує про правонаступництво органів доходів і зборів.
Підстави для заміни сторони виконавчого провадження встановлені ст. 264 КАС України, згідно ч. 1 якої - у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
При цьому, заміна сторони виконавчого провадження відбувається у разі вибуття однієї з сторін (стягувача або боржника), зокрема, внаслідок смерті або реорганізації. Заміна сторони полягає у вступі на її місце правонаступника (спадкоємця). Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Так, підставою правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК).
Аналогічна норма передбачена положеннями Закону України "Про виконавче провадження", згідно ч. 5. ст. 15 якого - у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Таким чином, з урахуванням наведеного, обов'язковою умовою для заміни сторони виконавчого провадження є вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.
Згідно з частинами 1, 2 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Оскільки, в Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області) зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом № 406-VII, відтак воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні № 54141619 з примусового виконання виконавчого листа № 813/2561/13-а, виданого 07.05.2013 Львівським окружним адміністративним судом.
За наведених вище обставин, суд вважає, що заява Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 167, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив :
У задоволенні зави Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 813/2561/13-а від 07.05.2013, виданого за постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.05.2013 у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.М. Брильовський