Постанова від 21.08.2017 по справі 822/1917/17

Копія

Справа № 822/1917/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівПетричковича А.І. Касапа В.М. Шевчука О.П.

при секретарі за участі:Яворській І.Ю. представника позивача Лапчук Л.І., представника відповідача Демчук Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державного реєстратора Комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Рутковської Ганни Віталіївни до Міністерства юстиції України, про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою № 381-р від 04.07.2017 року, у якій вказує на порушення відповідачем Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і його прав, просить визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, покликаючись на ті ж докази, що вказані у позовній заяві і письмовому поясненні за №397 від 18.08.2017 ( стор. 208 - 210 справи) . Додатково позивач у судовому засіданні 15.08.2017 пояснила, що не заперечує факту внесення 12.09.2016 по заяві ОСОБА_9 змін до розділу № 366249968221 інших змін 24.01.2017 до розділу №1154094068221 на об"єкт нерухомого майна ОСОБА_10 та змін 10.02.2017 до розділу №1169208268221 на об"єкт нерухомого майна ОСОБА_11 Також, 21.08.2017 представник позивача на запитання суду не пояснила чому державним реєстратором не було сформовано ряд друкованих образів рішень про державну реєстрацію.

Представник відповідача надала письмові заперечення від 15.08.2017, які підтвердила в суді і просила відмовити в задоволенні позову (стор. 166-178 справи).

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Актом за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" від 16.05.2017 року, відповідач встановив, що державним реєстратором Рутковською Ганною Віталіївною при розгляді заяв про державну реєстрацію прав від 30.12.2016 року №№ 20454996, 20454996, 20455362, 20455610 було порушено п'ятиденний строк для державної реєстрації прав, передбачений ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стор. 49 справи).

Наказом Міністерства юстиції України від 24.05.2017 року № 1802/7 Про проведення камеральної перевірки комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" наказано провести камеральну перевірку комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" з 24.05.2017 року ( стор. 50 справи).

Комісією для проведення камеральної перевірки складено Довідку за результатами проведення камеральної перевірки комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" від 09.06.2017 року (далі - Довідка), відповідно до п.2 якої запропоновано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора комунального підприємства "Ізяславське бюро технічної інвентаризації" Рутковської Ганни Віталіївни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 6 місяців ( стор 51 - 59 справи).

Згідно з п.2 наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське бюро технічної інвентаризації" до Державного реєстру речових прав на нерухому майно", наказано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Рутковської Ганни Віталіївни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 6 місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.

За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.

У разі якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб'єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.

Пунктами 4-5 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року № 990 (далі - Порядок № 990) передбачено, що моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями; 1) порушення строків, визначених Законами; 2) проведення реєстраційних дій в неробочий час; 3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування; 4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень; 5) скасування (видалення) записів з реєстрів; 6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.

У разі виявлення на підставі акта моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.

Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону № 1952-IV за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення, зокрема, про тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав.

Відповідно до п.8 Порядку № 990, під час проведення камеральної перевірки комісія має право: 1) ознайомлюватися з електронними копіями документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії та які розміщені у реєстрах, а також з документами, створеними за допомогою програмних засобів ведення реєстрів; 2) витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах; 3) вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень.

Суд погоджується з доводами позивача про відсутність його порушень щодо проведення реєстраційних дій за заявою про внесення змін від 31.01.2017 №20768004 про внесення зміни до розділу №102962768221, так як ці зміни були проведені іншим державним реєстратором Лабчук Л.І.

Щодо інших 2-х порушень, які зафіксовані в Довідці, а саме: за заявою від 28.12.2016 року №20402320, від 29.12.2016 року № 20426365, заявами від 30.12.2016 року №№ 20454996, 20455362, 20455610, заявою від 18.01.2017 року № 20596547, заявою від 19.01.2017 року №20601812 державним реєстратором Рутковською Ганною Віталіївною не сформовано друковані образи рішень про державну реєстрацію; на підставі заяви ОСОБА_9 про внесення змін до запису Державного реєстру прав у зв'язку з реконструкцією об'єкту нерухомого майна від 12.09.2016 року № 18522183 та рішення про внесення змін від 12.09.2016 року № 31343028 до розділу № 366249968221 24.01.2017 року внесені зміни до розділу № 1154094062221, відкритого 24.01.2017 року на об'єкт нерухомого майна, належний на праві власності ОСОБА_10. Також, за цією самою заявою та на підставі вищевказаного рішення позивач 10.02.2017 року та 14.02.2017 року вніс зміни до розділу № 1169208268221, відкритого 10.02.2017 року на об'єкт нерухомого майна, належний на праві власності ОСОБА_11, суд вважає, що відповідач правильно їх встановив, що підтвердив наданими суду доказами, які позивач і її представник не змогли спростувати і фактично визнали наявність цих порушень в суді.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність свої дій і рішень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задоволенню не підлягає. Не вчинення позивачем одного з трьох зафіксованих в Довідці порушень не спростовує законність оскаржуваного наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного реєстратора Комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Рутковської Ганни Віталіївни від 04.07.2017, залишити без задоволення.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлений 23.08.2017.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.І. Петричкович В.М. Касап О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович