33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"23" травня 2007 р. Справа № 11/189
Господарський суд Рівненської області в складі: головуючий суддя Грязнов В.В., секретар судового засідання Павлюк І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника прокурора міста Рівне в інтересах держави, в особі -Міністерства палива
та енергетики України від імені якого діє Відокремлений підрозділ «Держ-
енергонагляд у Західному регіоні»Державного підприємства «Національна
енергетична компанія «Укренерго»м.Львів
до відповідача: ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»м.Рівне
про стягнення 17 000 грн. 00 коп. штрафу
за участю представників сторін:
від позивача- Кавчук А.В., юрисконсульт (довір.№318 від 29.12.2006р.);
від відповідача- Сухомлин О.В., юрисконсульт (довір.№30 від 10.11.2006р.);
від прокурора- не з'явився.
Суддею роз'яснено сторонам статті 27, 28, 29, 49, 51 КАС України. Відводу судді не заявлено.
Суть спору: Заступник прокурора міста Рівне в інтересах держави в особі Міністерства палива та енер-гетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокрем-леного підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернулося з позовом до Закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго» про стягнення в сумі 17 000 грн. 00 коп. штрафу згідно постанови начальника інпекції Держенергонагляду в Рівненській області від 25 квітня 2006р. за №01/01-04.
Відповідач-ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» не подав суду пояснень (заперечень) з приводу заявленого позову, доказів сплати штрафу, вимог не оспорив.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду заяви без участі представника орга-ну прокуратури.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
Під час проведення обстеження енергопотачаючого підприємства Закрите акціонерне товариство «Ей-І-Ес Рівне-енерго»Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енер-гії у Рівненській області, яка є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у За-хідному регіоні»було виявлено порушення вимог нормативних актів в електроенергетиці і на підставі ст.9 Закону України “Про електроенергетику»- видано Припис №01/01-11 від 21.11.2005р. про усунення виявлених порушень із зазначенням заходів та терміну їх виконання до 01.02.2006р.(арк.справи 4-5).
По закінчення вказаного терміну, Інспекцією Держенергонагляду у Рівненській області 20.04.2006р. було проведено перервірку виконання ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» вимог Припису №01/01-11 від 21.11.2005р.
Вбачається, що всупереч вимог п.6.5 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, теп-ловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерс-тва палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованої в МінЮсті України 20.01.2005р. за №71/10351, - вимоги якої поширюються на суб'єктів електроенергетики незалежно від їх форми власності, що обстежуються -на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі. За результатами перевірки, станом на 20.04.2006р. вимоги Припису виконані не були, що стверджується Актом перевірки №01/03-04.(арк.справи 6).
В зв'язку з цим, на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику» начальником Державної інспекції Держенергонагляду в Рівненській області 25 квітня 2006р. у відношенні Відповідача було винесено Постанову №01/01-04 про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. 00 коп., які підлягали перерахуванню до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з моменту отримання постанови, яка вручена Відповідачу 27.04.2006р.(арк.справи 7-8).
На час порушення провадження у справі, кошти у встановленому порядку перераховані не були, що стверджується матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 11 ЦК України встановлено, цивільні права та обов'язки виникають з договорів та інших право-чинів, а також із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Суб'єктами господарювання, згідно ст.55 Господарського кодексу України - визнаються учасники гос-подарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукуп-ність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'-язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання, зокрема є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодек-су, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Основними напрямками діяльності Держенергонагляду є забезпечення сталого функціонування об'єд-наної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом коригу-вання діяльності у сфері електроенергетики та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенерге-тики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної та тепло-вої енергії.
Статтею 26 Закону України від 01 липня 1994 року «Про електроенергетику», передбачено, що держав-ний нагляд у сфері постачання електричної та теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державні інспектори інспекції мають право надавати споживачам обов'єязкові до виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та перевіряти їх виконання. Вказана норма регламентована Положенням про Держенергонагляд, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.21996р. №929 (із змінами та доповненнями), Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикорис-товуючих установок, теплових мереж та оформ-лення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованої у Мінюсті України 20.01.2005р. за №71/10351.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику регламентовано статтею 27 вище-вказаного Закону. Суб'єкти господарської діяльності згідно ч.3 статті 27 Закону -несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці -за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи припи-сів ... Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії - у вигляді штрафу у розмірі до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виявлений Державною інспекцією Держенергонагляду в Рівненській області під час перевірки 20.04. 2006р. факт невиконання припису від 21.11.2005р., відповідно до стст. 9, 27 Закону «Про електроенер-гетику»-є порушенням законодавства про електроенегетику, за яке передбачена майнова відповідальність.
Вимога Позивача стверджується приписом, актом перевірки його виконання, постановою, доказами її направлення і підлягає задоволенню на підставі ст.11 Цивільного кодексу України, стст. 2, 9, 27 Закону «Про електроенергетику», Положенням про Держенергонагляд, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Украї-ни від 07.08.21996р. №929 (із змінами та доповненнями), Інструкцією з організації проведення обстежень елек-тричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженою нака-зом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованого в МінЮсті України 20.01.2005р. за №71/10351.
Відповідач доказів сплати штрафу суду не подав, правомірності постанови позивача в судовому поряд-ку не оспорював.
Позов обгрунтований і підлягає задоволенню в сумі 17 000 грн. 00 коп. На відповідача покладаються витрати по сплаті державного мита (судового збору) на підставі п.3 ч.3 прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок його неправильних дій - доведення спору до суду.
Керуючись статтями 17, 60, 104, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго», яке знаходиться в м.Рівне, вул.Кн.Володимира,71 17 000грн. 00коп. штрафу в доход державного бюджету України на рахунок №31116106600002 в управлінні Державного казначейства України в Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22586331, код бюджетної класифікації 23030300 “адміністративні штрафи і стягнення», призначення платежу: “штраф згідно постанови начальника Державної інспекції Держ-енергонагляду в Рівненській області №01/01-04 від 14.11.2006р.».
3. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго», яке знаходиться в м.Рівне, вул.Кн.Володимира,71 в доход державного бюджету України 170грн. 00коп. державного мита (судового збору).
4. Видати виконавчі листи після набрання постановою суду законної сили.
5. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без поперед-нього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 31 травня 2007 року.
Суддя Грязнов В. В.