печерський районний суд міста києва
Справа № 757/35670/17-к
23 червня 2017 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Печерського районного суду міста Києва клопотаннястаршого слідчого другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів,
Старший слідчий другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області ОСОБА_3 звернулась до Печерського районного суду міста Києва з клопотанням, погодженим з прокурором другого відділууправління процесуального керівництвау кримінальних провадженняхслідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 та просив надати тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення оригіналів (здійснення їх виїмки), що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Обгрунтовуючи вказане клопотання слідчий вказує, що слідчим управлінням прокуратури Київської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017110000000378 за фактом зловживання владою та своїм службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Встановлено, що Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.06.2015 № 5143-74-VI затверджено проект землеустрою та надано в оренду терміном на 5 років комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » земельну ділянку площею 0,4597 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0106 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 .
Також, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.06.2015 № 5057-74-VI надано в оренду строком на 5 років комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » земельну ділянку площею 0,3454 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0105 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку у АДРЕСА_2 .
На підставі вказаних рішень, 20.07.2015 між ІНФОРМАЦІЯ_3 та комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договори оренди земельних ділянок площею 0,4597 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0106 та площею 0,3454 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0105 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку у АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 .
В подальшому, між комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » лише через місяць, а саме 28.07.2015 укладено договори суборенди вищезазначених земельних ділянок.
У свою чергу, 04.02.2016 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір про спільну діяльність у будівництві багатоквартирного житлового будинку у АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 15.04.2016 за № 0078-04-2016 видано містобудівні умови та обмеження забудови зазначених земельних ділянок загальною площею 0,8051 га, відповідно до яких на земельній ділянці планується 9-ти поверхових житловий будинок з вбудованими приміщеннями, загальною площею забудови 1027 м?.
Вищезазначені рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято та договори оренди, суборенди земельних ділянок укладено з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Крім цього, статтею 84 ЗК України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Встановлено, що на час відведення в оренду КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » спірної земельної ділянки на останній розміщувалось нерухоме майно, що підтверджується матеріалами інвентарної справи № 3530. Проте, у проекті землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки відсутні будь-які відомості щодо знаходження на ній будівель та споруд.
Проте, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 лише 23.11.2015 надано дозвіл КЖЕП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на списання основних засобів, а саме: гаражу - загальною площею 156, 1 м?, будівлі шахово-шахматного клубу - загальною площею 143,4 м?, будівлі редакції газети «Ірпінський вісник» - загальною площею 118,8 м?, будівлі ІНФОРМАЦІЯ_7 - загальною площею 68,3 м?.
Зазначені будівлі раніше розміщувались на земельних ділянках, які на даний час перебувають в суборенді ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 відведено в оренду земельні ділянки у АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, загальна площа забудови якого складає 1027 м?, у той час, як на земельних ділянках знаходились об'єкти нерухомого майна комунальної власності.
Вказане також підтверджується інформацією ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2016.
Згідно із вимогами ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
При цьому, у ч. 2 вказаної статті визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Водночас у частині 3 даної статті зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно ло вимог ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, у тому числі у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам.
Договори оренди вищезазначених земельних ділянок між ІНФОРМАЦІЯ_3 та комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено 20.07.2015. А договори суборенди між вказаним комунальним підприємством та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » укладено лише 28.07.2015.
Наведене вище свідчить про те, що комунальне підприємство не мало наміру використовувати спірну земельну ділянку за цільовим призначенням, а мало намір лише передати її в користування конкретній приватній юридичній особі.
А отже, в даному випадку, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » набуло у користування земельні ділянки в обхід процедури аукціону, за «схемою» із використанням комунального підприємства, якому чинним законодавством надано можливість отримувати в оренду землі без процедури торгів, тобто усупереч вимогам ст. 134 Земельного кодексу України, що переконливо засвідчує порушення при цьому публічного порядку.
З огляду на викладене, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи владою та своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби та вимогам ст. 19 Конституції України, ст. ст. 84, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, з метою одержання третіми особами неправомірної вигоди у вигляді отримання права користування земельними ділянками загальною площею 0,8051 га для подальшої їх забудови багатоквартирними житловими будинками, прийняли незаконні рішення про відведення в оренду вказаних земельних ділянок по АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 в обхід процедури аукціону. При цьому, на цих ділянках знаходились об'єкти нерухомого майна комунальної власності.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у витребуванні рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 : №5057-74-VI від 25.06.2015 «Про надання КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №5143-74-VI від 25.06.2015 «Про затвердження КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №107-4-VII від 23.11.2015 «Про надання дозволу Ірпінському КЖЕП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на списання основних засобів»; №5247-75-VI від 13.07.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на передачу в суборенду земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №5248-75-VI від 13.07.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на передачу в суборенду земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »;4616-66- V I від 29.01.2015 «Про припинення права постійного користування землею площею 0,3454га (державний акт серія II-КВ №001642, зареєстрований за №52 від 07.06.1999) КПЕМЗО « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Ірпінської міської ради в АДРЕСА_2 »;4622-66- V I від 29.01.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 » ;та всі без виключення додатків до вказаних рішень та документів, на підставі яких їх прийнято, також протоколів та порядків денних рішень зазначених сесій, Положення про порядок списання комунального майна.
Вказані документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
У судовому засіданні слідчий зазначив, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які знаходять в ІНФОРМАЦІЯ_10 мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в якому мають обґрунтувати можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161,162 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. 107, 160, 162, 163, 164, 166, 309, 376, 562 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотаннястаршого слідчого другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, задовольнити частково.
Надати старшому слідчому другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи, прокурорам групи прокурів у кримінальному провадженні № 42017110000000378 та оперативним працівникам за дорученням прокурора другого відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 , дозвіл на тимчасові доступ, з можливістю вилучення копій рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 : №5057-74-VI від 25.06.2015 «Про надання КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №5143-74-VI від 25.06.2015 «Про затвердження КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №107-4-VII від 23.11.2015 «Про надання дозволу Ірпінському КЖЕП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на списання основних засобів»; №5247-75-VI від 13.07.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на передачу в суборенду земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; №5248-75-VI від 13.07.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на передачу в суборенду земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 »; 4616-66- V I від 29.01.2015 «Про припинення права постійного користування землею площею 0,3454га (державний акт серія II-КВ №001642, зареєстрований за №52 від 07.06.1999) КПЕМЗО « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Ірпінської міської ради в АДРЕСА_2 »; 4622-66- V I від 29.01.2015 «Про надання дозволу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в орендне користування для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 » ; та всі без виключення додатків до вказаних рішень та документів, на підставі яких їх прийнято, також протоколів та порядків денних рішень зазначених сесій, Положення про порядок списання комунального майна, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Визначити строк діїухвалитривалістю один місяць, якийобраховувати з дня постановленняухвалислідчимсуддею.
У разіневиконанняухвали про тимчасовий доступ до документівслідчийсуддя, суд за клопотаннямстороникримінальногопровадження, якійнадано право на доступ до речей і документівна підставіухвалимає право постановитиухвалу про дозвіл на проведенняобшукузгідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилученнязазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Ухвала виготовлена в двох примірниках:
Прим.1- справа 757/35670/17-к
Прим.2-слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя