22.08.2017 Справа № 904/6816/17
За позовом Кам'янської міської ради , м. Кам'янське, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "ЕКОЛОГІЯ-ДНІПРО 2000", м. Дніпро
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Золотарьова Я.С.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача: ОСОБА_1 - представник (дов. № 32 від 01.10.2016)
Кам'янська міська рада звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "ЕКОЛОГІЯ-ДНІПРО 2000" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення (а.с.47-49) внести зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору оренди земельної ділянки від 08.10.2012 №12422, виклавши їх в наступній редакції: “п. 2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 17.03.2017 становить 154 082 613,40 грн.”; “п. 4.1 Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 5 392 891,47 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VIІ “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста" та рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” зі змінами”.
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати та тим, що відповідач був обізнаний про зміну нормативно грошової оцінки земельних ділянок та відповідно до цього і про необхідність переукладання договору, однак, з відповідною заявою до позивача не звернувся.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2017 порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 10.07.2017.
В межах строків встановлених ст. 69 ГПК України, розгляд справи було відкладено з 10.07.2017 на 07.08.2017.
07.08.2017 відповідач подав до суду заперечення на позов, в яких зазначив, що він, як орендар, сплачував орендну плату відповідно до умов договору оренди земельної ділянки №12422 від 08.10.2012 у розмірі, що на час звернення позивача до суду становив 3 349 905,41 грн./рік з урахуванням індексації орендної плати. При цьому річна сума не є меншою ніж розмір земельного податку, встановлений Податковим кодексом України. Відповідач вважає, що підстави для перегляду розміру орендної плати, передбачені п.п. 4.3.,.4.4., 9.2.3. договору відсутні. Також, відповідач вважає, що позивачем не було дотримано порядку досудового врегулювання спору, а тому цей позов є передчасним. Просив суд у задоволенні позову відмовити.
В межах строків встановлених ст. 69 ГПК України, в судовому засіданні було оголошено перерву з 07.08.2017 до 14.08.17.
10.08.2017 позивач подав до суду письмові пояснення у справі, в яких зазначив про те, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, станом на 17.03.2017 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 154 082 613,40 грн. Згідно з розрахунком позивача, розмір орендної плати дорівнює 5 392 891,47 грн./рік. Проте, з 08.10.2012 та по теперішній час до договору оренди земельної ділянки не було внесено відповідних змін, що призводить до ненадходження до міського бюджету відповідних платежів. Просив суд позов задовольнити.
10.08.2017 представник відповідача подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення пов'язаної з нею справи №208/3924/17, яка розглядається Заводським районним судом м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області. Клопотання обґрунтовано тим, що підставою для внесення змін до п. 4.1. договору, є рішення Рішення Кам'янської міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста. Оскільки вказане рішення оскаржується ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" у справі №208/3924/17, відповідач просить суд зупинити провадження у цій справі до вирішення справи №208/3924/17.
В межах строків встановлених ст. 69 ГПК України, розгляд справи було відкладено з 14.08.2017 на 22.08.2017.
22.08.2017 представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог у повному обсязі. Подав через канцелярію суду додаткові пояснення до заперечень на позов, в яких зазначив, що у заяві по уточнення позовних вимог (а.с. 48-49) позивач при обчисленні розміру орендної плати застосовує ставку у розмірі 12% (землі які використовуються для розміщення об'єктів торгівлі) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідач вказує, що оскільки він орендує землі з цільовим призначенням - землі промисловості, то у такому випадку застосування до нього ставки у розмірі 12% є безпідставним. Також, відповідач зазначає про відсутність підстав для внесення змін до договору оренди, оскільки відповідач неухильно дотримується умов договору оренди, не порушує їх. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в призначене судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомив.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (пункт 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
За клопотанням відповідача та відповідно до ч.6 ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України, здійснювався запис судових засідань 14.08.2017 та 22.08.2017 у справі № 904/6816/17 за допомогою технічних засобів (носій CD-R №1008271МС15625).
Згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 22.08.2017 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, господарський суд,
08.10.2012 між Дніпродзержинською міською радою (назву якої змінено на Кам'янську міську раду) (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим підприємством "ЕКОЛОГІЯ-ДНІПРО 2000" (відповідач, орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки №12422 (а.с. 9-11).
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: східна околиця м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.05.2012 457-23/VІ (п. 1.2 договору).
Згідно з п. 2.1 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 58,8620 га для розміщення „Шламонакопичувача Дніпровського меткомбінату”.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки від 26.09.2012 становить 58 856 820,14 грн.
Договір укладається строком до 29.05.2022 (п. 3.1 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1235993,22 грн./на рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 25.06.2012 №475-24/VI ”Про плату за землю”, а з 01.01.2014 - у розмірі 1765704,60 грн./на рік без ПДВ.
Пунктом 4.3 договору встановлено, що орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки визначені Податковим кодексом України. Розмір орендної плати підлягає перерахуванню при зміні функціонального або цільового використання земельної ділянки.
Згідно п. 4.4 договору, розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
08.10.2012 сторонами було складено та підписано акт прийому-передачі земельної ділянки, відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку загальною площею 58,8620 га (а.с. 13).
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.03.2017, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 154 082 613,40 грн.(а.с. 14).
Позивач, посилаючись на законодавчу зміну розміру орендної плати та зволікання відповідача щодо переукладання договору оренди земельної ділянки, просить суд внести зміни в п. 2.2 та п 4.1 договору оренди земельної ділянки, що і є причиною виникнення цього спору.
Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступного.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір річної орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу для інших категорій земель (крім земель сільськогосподарського призначення) не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковий кодексом України. (ст. 288.5 Податкового кодексу України).
12.07.2013 Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 12.07.2013 року №842-38/V1 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”.
Зазначеним рішенням було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв. м в розмірі 199,64 грн. та введено в дію з 01.01.2014.
30.09.2016 Кам'янською міською радою було прийнято рішення 349-10/VП «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/УІ зі змінами». Пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013 №842-3 8-УІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 26.12.2014 №1168-58/УІ) викласти у наступній редакції: 3,5 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів).
Рішенням Кам'янської міської ради № 621-14/VII від 24.02.2017 "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» зі змінами" (а.с. 40), міська рада вирішила пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.09.2016 №349-10/VII) викласти у наступній редакції:
« 2. Річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.04.2017 та в подальшому до внесення змін до цього рішення, становить:
а) 3 відсотка - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких не перевищує 10 га (десять гектарів);
б) 3,5 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);
в) 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об'єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом та для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.».
Рішенням Кам'янської міської ради № 725-17/VII від 23.06.2017р. «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», міська рада вирішила затвердити Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста (далі - Положення).
Пунктом 5 Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, розмір орендної плати за земельні ділянки, встановлюється у відсотку від нормативної грошової оцінки відповідно до таблиці:
п. 5.1 Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 3%;
п. 5.2. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1, 5.3. - 3,5%;
п. 5.3 Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об'єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12%.
Пунктом 3.1. рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» встановлено, що землекористувачі зобов'язані одержати у відділі Держземагентства у м. Дніпродзержинську витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
Проте відповідач не звернувся до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для переукладання спірного договору оренди земельної ділянки.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою сторонами суду не надано.
Наведене вище, спростовує посилання відповідача на недотримання позивачем досудового порядку врегулювання спору.
Згідно доданого позивачем до позову витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, станом на 17.03.2017 становить 154 082 613,40 грн.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком позивача (а.с. 51) позивачем було застосовано ставку у розмірі 3,5%, що відповідає умовам договору оренди, та цільовому призначенню земельної ділянки.
Доводи відповідача стосовно того, що відповідачем було застосовано у своєму розрахунку ставку у розмірі 12%, суд вважає безпідставними, оскільки, це було спричинено допущеною позивачем технічною помилкою у тексті заяви про уточнення позовних вимог, натомість згідно доданого до цієї заяви розрахунку (а.с. 51) позивачем було вірно визначено ставку 3,5%.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволення у повному обсязі.
Щодо клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до вирішення справи № 208/3928/17, суд зазначає таке:
Відповідно до ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках: призначення господарським судом судової експертизи; надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів; заміни однієї з сторін її правонаступником.
В обґрунтування поданого клопотання про зупинення провадження у справі, відповідач подав до суду копію ухвали Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17.07.2017 про відкриття провадження у справі № 208/3924/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про визнання нечинним пункту 1 Рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста.
Слід зазначити, що відповідач не є стороною у справі № 208/3928/17.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено презумпцію правомірності актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування через вказівку, що такі акти з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.
Зупинення провадження у даній справі до закінчення розгляду справи № 208/3928/17, має наслідком затягування судового процесу і призведе до порушення права на справедливий суд, встановленого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зупинення провадження у справі є правом, а не обов'язком суду.
На підставі викладеного, суд вважає, що заявлене відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі є такими, що затягує розгляд справи, що порушує права та законні інтереси позивача, а тому відмовляє у його задоволенні.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600 грн. стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 22, 44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору оренди земельної ділянки від 08.10.2012 №12422, укладеного між Кам'янською міською радою Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан ОСОБА_2, 2, код 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим підприємством "ЕКОЛОГІЯ-ДНІПРО 2000" (40005, м. Дніпро, вул.. Обручева, 17, код 30012497), виклавши їх в наступній редакції:
“п. 2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 17.03.2017 становить 154 082 613,40 грн.”;
“п. 4.1 Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 5 392 891,47 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VIІ “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста" та рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” зі змінами”.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "ЕКОЛОГІЯ-ДНІПРО 2000" (40005, м. Дніпро, вул.. Обручева, 17, код 30012497) на користь Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан ОСОБА_2, 2, код 24604168) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600,00 грн., про що видати наказ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 23.08.2017
Суддя ОСОБА_3