Ухвала від 21.08.2017 по справі 821/1082/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 серпня 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/1082/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (далі-позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, в якому, з урахуванням зміни предмету позову, просить визнати протиправним та скасувати розпорядження від 11.08.2017 року № 3 про зупинення операцій з бюджетними коштами та зобов'язати відповідача поновити та проводити впродовж бюджетного періоду 2017 року видаткові операції з бюджетними коштами за КЕКВ 2112, 2120, 2240, 2250.

Позивач заявив клопотання про заміну способу забезпечення позову, вжитого ухвалою від 25.07.2017 року, зупинивши дію розпорядження ГУ ДКСУ у Херсонській області від 11.08.2017 року № 3 в частині зупинення операцій з бюджетними коштами за КЕКВ 2112, 2120, 2240, 2250, а також заборонити відповідачу виносити нові розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ГУ ДСНС України в Херсонській області до набрання законної сили рішенням у справі № 821/1082/17.

Суд вважає, що вимога, заявлена у даному клопотанні позивача, стосується вжиття нових заходів забезпечення позову, а не зміни способу забезпечення позову, оскільки позивач просить зупинити дію нового розпорядження відповідача та заборонити йому вчиняти дії, які не були предметом розгляду ухвали від 25.07.2017 року.

У судовому засіданні представник позивача, підтримавши клопотання про забезпечення позову, просить зупинити дію оскаржуваного розпорядження в частині зупинення операцій з бюджетними коштами за КЕКВ 2112 спеціального фонду "Грошове забезпечення військовослужбовців" на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280; за КЕКВ 2120 спеціального фонду "Нарахування на оплату праці" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280; за КЕКВ 2240 загального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35213015085690 по КПКВК 1006280; за КЕКВ 2240 спеціального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280; за КЕКВ 2250 загального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку № 35213015085690 по КПКВК 1006280; за КЕКВ 2250 спеціального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280. Представник позивача зазначила, що спірним розпорядженням зупинено операції з бюджетними коштами за всіма незахищеними статтями видатків. Дія вказаного розпорядження розповсюджується також на статті видатків, які БК України не відносить до захищених, проте вони відносяться до соціального забезпечення працівників та стосуються виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу (зі спецфонду); сплати єдиного соціального внеску на цих осіб (зі спецфонду); виплату службових відряджень працівників відповідача, які вже відбулись, у тому числі до зони проведення АТО (з загального та спеціального фондів); оплату щорічного обов'язкового медичного огляду працівників (з загального та спеціального фондів). Необхідність вжиття заходів забезпечення позову Головне управління ДСНС обгрунтовує тим, що дія оскаржуваного розпорядження призведе до несвоєчасної виплати грошового забезпечення особовому складу пожежно-рятувального підрозділу ГУ ДСНС, несплати до бюджету єдиного соціального внеску за цих працівників, несвоєчасної оплати профілактичного огляду в закладі охорони здоров'я цих же працівників, невиплата службових відряджень (у тому числі учасникам АТО), які здійснюються з рахунків загального та спецфонду бюджету, що порушить гарантовані Конституцією права працівників на своєчасне отримання грошового забезпечення.

Щодо заборони виносити нові розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ГУ ДСНС України в Херсонській області, представник позивача зазначив, що відповідач уже втретє приймає розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ДСНС (розпорядження від 12.06.2017 року № 13, від 12.07.2017 року № 2, від 11.08.2017 року № 3) на період 30 днів кожне, а загалом 90 днів, незважаючи на те, що статтею 120 Бюджетного кодексу передбачено право відповідача проводити зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках на строк до 30 днів у межах поточного бюджетного періоду. Такі дії відповідача є протиправними, оскільки позивач оспорював в судовому порядку всі рішення про зупинення операцій з бюджетними коштами. Вважаючи дії відповідача порушенням його прав, позивач просив суд забезпечити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти розгляду клопотання про забезпечення позову.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступні обставини.

12 червня 2017 року керівник Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області прийняв розпорядження № 13 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за порушення пункту 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України на строк до 11 липня 2017 року.

12 липня 2017 року керівник Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області прийняв розпорядження № 2 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за порушення пункту 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України на строк до 10 серпня 2017 року.

Ухвалою від 25.07.2017 року суд вжив заходи забезпечення позову, зупинивши дію розпорядження від 12.07.2017 року № 2.

11 серпня 2017 року керівник Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області прийняв розпорядження № 3 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за порушення пункту 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України строком на 30 діб.

Щодо зупинення дії розпорядження Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області від 11.08.2017 року № 3, суд зазначає наступне.

Стаття 43 Конституції України Кожен закріплює право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом а також право на своєчасне одержання винагороди за працю, яке захищається законом.

Відповідно до частини п'ятої статті 97 Кодексу законів про працю оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

За приписами частини шостої статті 24 Закону України "Про оплату праці" своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку.

Разом з тим слід зазначити, що стаття 117 Кодексу цивільного захисту передбачає, що медичне забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту організовується та здійснюється закладами охорони здоров'я центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту щороку проходять медичний огляд з подальшим проведенням лікувально-профілактичних заходів у разі потреби. Безоплатна медична допомога зазначеним особам надається за рахунок коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (тобто ДСНС).

Таким чином, діючим законодавством України гарантовано право фізичної особи на своєчасне одержання винагороди за працю, проходження щорічного медогляду, відшкодування витрат, понесених у службових відрядженнях. Відповідальність за своєчасність належних працівникові виплат несе позивач, у той час, як вказані видатки повинні здійснюватися відповідачем з рахунків Головного управління ДСНС у визначені законодавством терміни для проведення таких виплат та з коштів, передбачених на утримання ГУ ДСНС у 2017 бюджетному році.

За наведених обставин суд погоджується із доводами позивача, що дія оскаржуваного розпорядження призведе до порушення гарантованих Конституцією прав працівників державної служби надзвичайних ситуацій, завданням яких є захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частин 1-4 статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.

Зважаючи на те, що завданням адміністративного судочинства є, зокрема захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України), з метою попередження заподіяння шкоди правам та інтересам працівників ГУ ДСНС, суд дійшов висновку про необхідність вжиття заходів забезпечення шляхом зупинення дії розпорядження від 11.08.2017 року № 3 в частині до набрання рішенням законної сили.

Щодо забезпечення позову шляхом заборони відповідачу виносити нові розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ГУ ДСНС України в Херсонській області до набрання законної сили рішенням у справі № 821/1082/17, суд зазначає наступне.

Як досліджено судом відповідач тричі приймав розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ДСНС (розпорядження від 12.06.2017 року № 13, від 12.07.2017 року № 2, від 11.08.2017 року № 3 на період 30 днів кожне, а загалом 90 днів. Тобто відповідач, незважаючи на приписи статті 120 Бюджетного кодексу, якою передбачено право відповідача проводити зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках на строк до 30 днів у межах поточного бюджетного періоду, постійно приймає розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках ДСНС, чим зумовлює неодноразові звернення позивача до суду про оскарження зазначених розпоряджень із одних і тих самих підстав.

За таких обставин, суд дійшов висновку про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу зупиняти операції з бюджетними коштами на рахунках позивача за тими КЕКВ, щодо яких суд зупинив дію розпорядження від 11.08.2017 року № 3.

Таким чином суд частково задовольняє клопотання про забезпечення позову .

Керуючись ст. ст. 117, 118 КАС України, суд, -

ухвалив:

Клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області про забезпечення позову задовольнити частково.

Зупинити до набрання рішенням у справі № 821/1082/17 законної сили дію розпорядження Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області від 11.08.2017 року № 3 в частині зупинення операцій з бюджетними коштами:

- за КЕКВ 2112 спеціального фонду "Грошове забезпечення військовослужбовців" на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2120 спеціального фонду "Нарахування на оплату праці" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2240 загального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35213015085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2240 спеціального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2250 загального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку №35213015085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2250 спеціального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280.

Заборонити Головному управлінню Державної казначейської служби України у Херсонській області до набрання рішенням у справі № 821/1082/17 законної сили зупиняти операції з бюджетними коштами:

- за КЕКВ 2112 спеціального фонду "Грошове забезпечення військовослужбовців" на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2120 спеціального фонду "Нарахування на оплату праці" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2240 загального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35213015085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2240 спеціального фонду "Оплата послуг (крім комунальних)" (профогляд працівників в медичних закладах) на рахунку № 35228215085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2250 загального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку №35213015085690 по КПКВК 1006280;

- за КЕКВ 2250 спеціального фонду "Видатки на відрядження" на рахунку №35228215085690 по КПКВК 1006280.

У задоволенні решти клопотання відмовити.

Копії ухвали направити сторонам.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.

Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.