Постанова від 17.08.2017 по справі 820/2877/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

17 серпня 2017 р. № 820/2877/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

за участю:

секретаря судового засідання - Самігулліної К.В.

прокурора - Комісара О.О.,

представника відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави за участю Прокуратури Харківської області

до Дергачівської міської ради Харківської області, третя особа: Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області

провизнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Дергачівської міської ради Харківської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Дергачівським дошкільним навчальним закладом (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області;

- зобов'язати Дергачівську міську раду Харківської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Дергачівським дошкільним навчальним закладом (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області загальною площею 0,6150 га.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що відповідно до рішення 17 сесії 23 скликання Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області від 21.08.2001р. №138 "Про прийняття у комунальну власність дитячого садка "Сонечко" ВАТ "Дергачівський завод турбокомпресорів" вказаний дитячий садок прийнято у комунальну власність. В подальшому назву дитячого садка було змінено на Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області.

Прокурор вказує, що відповідач, будучи засновником Дергачівського дошкільного навчального закладу (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, відповідно до його статуту здійснює управління цим закладом. При цьому, в порушення вимог ст. 38 Закону України "Про дошкільну освіту", Закону України "Про освіту", ст. 122, 123 Земельного кодексу України протягом тривалого часу не вжив заходів щодо здійснення передачі дошкільному закладу земельної ділянки, на якій його розташовано, що створило передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків.

В судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.

Відповідач - Дергачівська міська рада Харківської області, позов не визнав.

У письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с. 38-40), зазначив, що на даний час підготовлено проект рішення ради "Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки для обслуговування Дергачівського дошкільного навчального закладу (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради в м. Дергачі, пров. Заводський,1 Дергачівського району Харківської області" та здійснено його офіційне оприлюднення. Однак, враховуючи, що даний процес є тривалим, вжити усіх передбачених законом заходів одночасно, неможливо.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи письмових заперечень та просив суд прийняти рішення про відмову у задоволенні позову.

Представник третьої особи - Дергачівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради, у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку передбаченому ст.33-35 КАС України.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно рішення 17 сесії 23 скликання Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області від 21.08.2001р. №138 "Про прийняття у комунальну власність дитячого садка "Сонечко" ВАТ "Дергачівський завод турбокомпресорів" (а.с. 14) вказаний дитячий садок прийнято у комунальну власність.

Рішенням 7 сесії 6 скликання Дергачівської міської ради Дергачівського району від 22.02.2011 №31 (а.с. 15) змінено назву дитячого закладу на Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області та затверджено його статут.

Відповідно до п.1.3 Статуту Дергачівського дошкільного навчального закладу (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області (а.с.21-26) його засновником є Дергачівська міська рада Харківської області. Засновник здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріальне-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Управління закладом здійснюється його засновником - Дергачівською міською радою ( п.8.1 Статуту).

Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його завідуючий. Завідуючий здійснює керівництво і контроль за діяльністю дошкільного закладу, діє від імені закладу, представляє його в державних та інших органах, установах, організаціях, укладає угоди з юридичними та фізичними особами (п. 8.2 Статуту).

Пунктом 10.1 Статуту встановлено, що джерелами фінансування дошкільного закладу є кошти засновника.

14.12.2001р. у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців внесено запис №14561050004020921 про державну реєстрацію даного дошкільного навчального закладу як юридичної особи та отримано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №740221 (а.с.16).

06.04.2011р. внесено зміни до найменування юридичної особи на підставі рішення 7 сесії 6 скликання Дергачівської міської ради Дергачівського району від 22.02.2011 №31.

Свідоцтвом на право власності від 21.12.2012р. (а.с. 18) встановлена комунальна власність за Дергачівським дошкільним навчальним закладом (яслі-садок) №3 "Сонечко" за територіальною громадою в особі Дергачівської міської ради на нерухоме майно, що розташовано у місті Дергачі Харківської області по провулку Заводському 1 на земельній ділянці загальною площею 1937,90 кв.м.

За даними відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області (лист від 16.02.2017р. №10-20.18-0.1-448/2-17 (а.с.13) встановлено, що Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області користується земельною ділянкою загальною площею 0,615 та, на яких розташована сама будівля навчального закладу та двір. Правовстановлюючі документи на земельні ділянки не оформлено.

Відповідно до технічного паспорту на виробничий будинок №6220 від 29.08.2011р. (а.с. 20) виготовленого Комунальним підприємством технічної інвентаризації "Інвенрос" загальна площа під будинком, під господарськими будівлями та спорудами також визначена 0,615 та.

В зв'язку із встановленими обставинами справи суд зазначає, що статтею 38 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено, що матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Джерелами фінансування дошкільного навчального закладу є кошти засновника (власника).

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про освіту", земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Статтею 60 3акону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

У частині 2 ст. 18 Закону України "Про освіту" передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області має перебувати на праві постійного користування.

Також, згідно ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак, як встановлено судом, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Дергачівський дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Вказане свідчить про допущену бездіяльність з боку засновника дошкільного навчального закладу - відповідача у справі.

При цьому слід врахувати, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад серед іншого належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частинами 1, 3 ст. З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності відповідача стосовно не оформлення правовстановлюючих документів щодо земельних ділянок.

Щодо позовних вимог про зобов'язання вжити заходи з оформлення правовстановлюючих документів, судом встановлено, що відповідачем підготовлено проект рішення ради "Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки для обслуговування Дергачівського дошкільного навчального закладу (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради в м. Дергачі, пров. Заводський,1 Дергачівського району Харківської області» та здійснено його офіційне оприлюднення (а.с. 42), що вказує на здійснення відповідачем заходів вимог щодо належного оформлення землі та початок передбаченої для цього законом процедури на час розгляду справи судом.

В зв'язку з наведеним позовні вимоги про зобов'язання вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на час розгляду справи судом не підлягають задоволенню в зв'язку з добровільним виконанням їх відповідачем.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави за участю Прокуратури Харківської області до Дергачівської міської ради Харківської області, третя особа: Дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) №3 "Сонечко" комбінованого типу Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 22 серпня 2017 року.

Суддя Панченко О.В.