22 серпня 2017 р.
м. Херсон
Справа № 821/1154/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного виробничо-комерційного підприємства "Універсаль" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до приватного виробничо-комерційного підприємства "Універсаль" (далі - відповідач, ПВКП "Універсаль") про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 35562,50 грн. та пені в розмірі 1522,61 грн.
Адміністративний позов обґрунтований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 16 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робочих місць. Однак, оскільки на ПВКП "Універсаль" не працюють особи, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність, то за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 15 квітня 2017 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 35562,50 грн. та пеню в розмірі 1522,61 грн. за порушення терміну сплати цих санкцій. Вказані суми відповідачем самостійно не сплачені, а тому підлягають стягненню в судовому порядку, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Представник позивача надала суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову. Зі змісту заперечень слідує, що на підприємстві відповідача кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 1 особа. Відповідно до діючого законодавства підприємства, які використовують найману працю, зобов'язані, в тому числі, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. ПВКП "Універсаль" вказані вимоги закону виконано. Крім того, підприємство з власної ініціативи здійснює самостійний пошук осіб за допомогою оголошень, при цьому жодним чином не відмовляючи у працевлаштуванні осіб з інвалідністю. У зв'язку з тим, що Підприємством виділено та створено робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю та повідомлено службу зайнятості у встановленому законом порядку про наявність вакансій, тобто виконано всі вимоги законодавства, однак з незалежних від нього причин кандидатів на зайняття посад не направлено, відповідач не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції у сумі 35562,50 грн. та пеню у сумі 1522,61 грн. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
01.02.2017 року ПВКП "Універсаль" подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, за яким середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 16 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, спеціально створених - 1 особа; фонд оплати праці штатних працівників - 569000,00 грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 35562,00 грн.
07.07.2016 року ПВКП "Універсаль" подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", відповідно до якої ПВКП "Універсаль" має 1 вакансію на посаду слюсаря з ремонту автомобілів, 3 категорії, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з 5 денним робочим тижнем. Необхідні вимоги - стаж роботи 3 роки.
Відповідно до відповіді Херсонського міського центру зайнятості, наданої на запит позивача, протягом 2016 року на ПВКП "Універсаль" видано 1 направлення особі з обмеженими фізичними можливостями на робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда за посадою "слюсар з ремонту автомобілів»" від якого особа відмовилась.
25.01.2017 року відповідачем подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", відповідно до якої ПВКП "Універсаль" має 1 вакансію на посаду слюсаря з ремонту автомобілів, 3 категорії, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з 5 денним робочим тижнем. Необхідні вимоги - стаж роботи 3 роки.
Згідно з наданою відповідачем роздруківкою, ПВКП "Універсаль" розмістило оголошення про вільну вакансію автослюсаря у газеті "Есть работа для всех!", № 31 (501) 5 - 11 вересня 2016 року.
22.02.2017 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом повідомило ПВКП "Універсаль" про обов'язок сплати адміністративно-господарських санкцій до 15.04.2017 року у розмірі 35562,50 грн. внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. За порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій з 16.04.2017 року нараховуватиметься пеня.
Зі змісту ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст.18 Закону № 875-ХІІ).
Робочим місцем інваліда, відповідно до статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", вважається місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, установах, організаціях.
Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ч.1 ст.12 Закону України "Про охорону праці").
Пунктом 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI передбачено, зокрема, що роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Пунктом 2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 31.05.2013 р. № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 року за №988/23520 (у редакції, що діяла у 2016 році), визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
За приписами ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Зважаючи на те, що відповідач у 2016 році вжив всіх залежних від нього заходів та виконав свій обов'язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та подання про це звітів, суд вважає, що у даному випадку відсутні ознаки правопорушення щодо невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів, за яке настає відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Суд відмічає, що обов'язок щодо пошуку працівників на такі вакансії законодавчо покладений саме на уповноважені органи, а не на підприємство.
Така правова позиція відповідає висновкам, викладеним Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 року № 21-105а12, від 02.04.2013 року № 21-95а13, постанові Вищого адміністративного суду України від 13.12.2016 року у справі № К/800/28820/16.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач надав належні докази того, що ним вжито всіх передбачених законодавством заходів для недопущення господарського правопорушення.
З огляду на вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити Херсонському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позовних вимог до приватного виробничо-комерційного підприємства "Універсаль" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 10.3.4