Ухвала від 23.08.2017 по справі 820/3662/17

Справа №820/3662/17

Україна

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

23 серпня 2017 р. м. Харків

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Відділу реєстрації місця проживання в Слобідському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу реєстрації місця проживання в Слобідському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради, в якому просять суд:

- визнати протиправними дії Відділу реєстрації місця проживання у Слобідському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради щодо зняття ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з реєстрації місця проживаня, за адресою: квартирна №73 розташована: м. Харків, вул. Зернова, буд.6;

- зобов'язати відділ реєстрації місця проживання у Слобідському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради внести необхідні зміни до реєстраційного обліку га поновити реєстрацію ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за місцем проживаня, а саме: квартирою №73 розташованою за адресою: м. Харків, вул. Зернова, буд.6.

Згідно з положеннями ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, вказане передбачено ч.1 ст.17 КАС України.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України.

У відповідності до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно частини 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року №1382-IV (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

З огляду на вищезазначені положення Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", визначений позивачем у даній справі відповідач - Відділ реєстрації місця проживання в Слобідському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради є органом місцевого самоврядування.

Так, пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Таким чином, з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, а також враховуючи те, що предметом даного спору - є визнати протиправними дій відповідача щодо зняття позивачів з постійної реєстрації та зобов'язання поновити реєстрацію, що належить до компетенції органу місцевого самоврядування, - вказаний спір має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Однак, відповідно до визначеної пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України предметної підсудності адміністративних справ вказаний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, що, в свою чергу, виключає можливість вирішення його ОСОБА_3 окружним адміністративним судом.

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 108 КАС України, позовна заява підлягає поверненню позивачеві, з огляду на те, що справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Даний спір не підсудний ОСОБА_3 окружному адміністративному суду, а підлягає розгляду - місцевим судом, як адміністративним.

Згідно з положеннями ч.4 ст.108 КАС України, копія ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Крім того, суддя зазначає, що відповідно до ч.6 ст.108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом. Позивач не позбавлений можливості звернутися до місцевого суду з відповідним позовом в порядку КАС України.

На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 2, 3, 6, 18, 108, 160, 165, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Відділу реєстрації місця проживання в Слобідському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації ОСОБА_3 міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачеві право у встановленому законом порядку звернутись з даним позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду, з урахуванням встановлених положеннями статті 19 КАС України правил територіальної підсудності.

Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.О. Біленський