22 серпня 2017 року Справа № 808/1699/17 м.Запоріжжя
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Матяш О.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області до ОСОБА_1 обласної ради, комунального підприємства «Облводоканал» ОСОБА_1 обласної ради про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу управління комунального підприємства,
позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Сторони у судове засідання не з'явились, до його початку надали клопотання про зупинення провадження у справі для надання додаткових доказів. Клопотання просять розглянути без їх участі.
Також представником ОСОБА_1 обласної ради надано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 обласної державної адміністрації. Клопотання обґрунтовує приписами ст. 119 Конституції України, ст.ст. 44, 61, 65, 66 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 7, 52, 78 Бюджетного кодексу України та тим, що обласним державним адміністраціям делеговані повноваження, що стосуються галузі бюджету та фінансів. Рішення щодо виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу КП «Облводоканал» може бути прийняте обласною радою після підготовки та подачі відповідного проекту рішення ОСОБА_1 обласною державною адміністрацією. Отже, рішення суду у даній справі у випадку задоволення позовних вимог може вплинути на обов'язки ОСОБА_1 ОДА.
Згідно із ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. У зв'язку з цим суд розглянув справу в порядку письмового провадження. Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши зміст наданих клопотань та наявні в матеріалах справи докази, дійшов наступних висновків. По-перше, щодо клопотання про залучення до участі у справі третьої особи: в позовній заяві позивач з посиланням на приписи ст. 96 ПК просить звернути стягнення податкового боргу з ПДВ у розмірі 13964225,5 гривень на кошти ОСОБА_1 обласної ради, в управлінні якої перебуває КП «Облводоканал» ОСОБА_1 обласної ради.
За приписами підпункту 96.1.1 пункту 96.1 статті 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради.
Згідно з абз. 2 п. 96.3 ст. 96 ПК України, у разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: ...вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
В ст. 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 визначені повноваження районних і обласних рад, які делегуються відповідним місцевим державним адміністраціям.
Повноваження місцевих державних адміністрацій в галузі бюджету та фінансів визначені в статті 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-XIV від 09.04.1999.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе погодитися з твердженнями представника ОСОБА_1 обласної ради про те, що судове рішення у даній справі може вплинути на обов'язки ОСОБА_1 ОДА, оскільки дійсно рішення щодо виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу КП «Облводоканал» може бути прийняте обласною радою після підготовки та подачі відповідного проекту рішення ОСОБА_1 обласною державною адміністрацією. Тому суд вважає за необхідне задовольнити клопотання.
По-друге, щодо клопотань про зупинення провадження у справі: відповідно до п.4 ч.2 ст.156 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі до терміну, встановленого судом, за наявності обґрунтованого клопотання сторони.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись п.4 ч.2 ст. 156 КАС України, суд
клопотання представника ОСОБА_1 обласної ради про залучення до участі у справі третьої особи задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 обласну державну адміністрацію (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164).
Зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу ОСОБА_1 обласної державної адміністрації копію позовної заяви з додатками.
Зобов'язати ГУ ДФС у Запорізькій області надати суду уточнений позов (та направити його копії відповідачам та третій особі) із викладом фактичних обставин формування загальної суми податкового боргу по даній справі, а саме щодо стягнутих судовими рішеннями сум та нарахованих сум, що не були стягнуті судовими рішеннями.
Клопотання представників сторін про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у справі до 28 вересня 2017 року , 14:30 години, для надання представниками сторін додаткових доказів та у зв'язку з цим вважати, що провадження у справі поновлено з зазначеної дати.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала в іншій частині оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Матяш