ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"22" серпня 2017 р. Справа № 809/1177/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Богородчанському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення № РВ-2600228452017 від 03.07.2017,-
21.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора відділу у Богородчанському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення № РВ-2600228452017 від 03.07.2017.
До позовної заяви позивачем долучено квитанцію про сплату судового збору № 0.0.819125089.1 від 01.08.2017 в розмірі 640 гривень.
За цим самим номером, датою та сумою сплати додана квитанція до адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Богородчанському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 Богдановичапро визнання протиправним та скасування рішення № РВ-2600228452017 від 03.07.2017, про що відділом документального забезпечення-канцелярія Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.08.2017 складено відповідну довідку.
Окрім того, згідно поданої квитанції за № 0.0.819125089.1 від 01.08.2017 платником зазначено ОСОБА_3 , а призначенням платежу вказано сплату судового збору за позовом ОСОБА_3 в Івано-Франківському окружному адміністративному суді, що не може підтверджувати сплату судового збору ОСОБА_1 за подання цього позову.
Статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені вимоги до позовної заяви, частиною 3 якої передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно частини до частини 1 статті 4 «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, який вступив в дію з 01.01.2017, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року складає 1600 гривень.
Статтею 4 Закону України “Про судовий збір” встановлені ставки судового збору, згідно положень частини 2 якої за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою ставка судового збору становить один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, при зверненні ОСОБА_1 до адміністративного суду з даним адміністративним позовом, у відповідності до положень статтей 4, 6 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір повинен становити 640 гривень.
Судом встановлено, що позивачем за подання адміністративного позову за № 809/1177/17, не сплачено судовий збір, оскільки подана ним квитанція не може бути доказом сплати судового збору в справі № 809/1177/17.
За таких обставин, суд приходить до висновку про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, адже позивачем не додано документу про сплату судового збору в повному обсязі.
Відповідно частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі наведеного, керуючись частиною 1 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державний кадастровий реєстратор відділу у Богородчанському районі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення № РВ-2600228452017 від 03.07.2017 - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі встановленому статтею 4 Закону України “Про судовий збір” в сумі 640 гривень до 31 серпня 2017 р. та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Остап'юк С.В.