17 серпня 2017 рокум. Ужгород№ 807/2249/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - ОСОБА_1
сторони в судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алроса" про продовження дії спеціальної санкції, третя особа - Державна фіскальна служба України, -
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алроса" про продовження дії спеціальної санкції, третя особа - Державна фіскальна служба України.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що згідно з поданням ДФС України суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса» при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними контрактами.
Так, за повідомленням ОТ "ОТП Банк" у м. Києві від 08.01.2015 № 52-52-1-1/103БТ, від 06.03.2015 № 52-52-1-1/130БТ, від 08.04.2015 № 52-52-1-1/2218БТ, від 07.05.2015 № 52-52-1-1/3119БТ, від 08.07.2015 № 52-52-1-1/4361БТ було встановлено порушення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними контрактами від 28.04.2014 року № 2, від 12.01.2015 № 3.
Позивачем до відповідача застосовано спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності згідно наказу від 02.02.2016 року №147. Оскільки згідно ч.7 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду, позивач просить суд подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 02.02.2016 № 147 до Товариства з обмеженою відповідальністю “Алроса” на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю “Алроса” порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, однак надіслала на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, адміністративний позов просила суд задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, про причини неявки або клопотання про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не направляв, письмових заперечень з доказами на підтвердження таких на адресу суду не направляв.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився також, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду даної адміністративної справи.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи Державна фіскальна служба України (далі - ДФС України) листом від 17.12.2015 № 28801/5/99-99-22-05-02-16 звернулася до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупиненння зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса»(а.с. 9) .
Згідно з частиною третьою статті 37 Закону подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані:
найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження);
відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України;
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати;
найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Так, подання ДФС України від 17.12.2015 № 28801/5/99-99-22-05-02-16 містило, зокрема, такі обов'язкові дані:
назва і реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності - Товариство з обмеженою відповідальністю «Алроса», вул. Миру, 9, м. Виноградів, Виноградівський район, Закарпатська область, 90300;
код порушення - 00010, який зазначає порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (згідно з листом ДПА від 16.07.2007 № 8747/5/22-6016 щодо тлумачення кодів порушень, які використовуються ДПА при наданні пропозицій на застосування спеціальних санкцій до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності);
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 9 - зворот).
Згідно з поданням ДФС України суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса» при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними контрактами.
Так, за повідомленням ОТ "ОТП Банк" у м. Києві від 08.01.2015 № 52-52-1-1/103БТ, від 06.03.2015 № 52-52-1-1/130БТ, від 08.04.2015 № 52-52-1-1/2218БТ, від 07.05.2015 № 52-52-1-1/3119БТ, від 08.07.2015 № 52-52-1-1/4361БТ було встановлено порушення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними контрактами від 28.04.2014 року № 2, від 12.01.2015 № 3.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановами Національного банку України установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статті 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Пунктом 2 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку від 24.03.1999 № 136 (далі - Інструкція), встановлено, що відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення ВМД або підписання акта іншого документа).
При цьому пунктом 2.3 Інструкції передбачено, що банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.
У відповідності до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону, затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 № 52, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481 (далі - Положення), Мінекономрозвитку наказом від 02.02.2016 № 147 "Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" застосувало за порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 10-12).
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.
Мінекономрозвитку листом від 10.05.2016 № 4102-10/13470-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса» (а.с. 13-16).
ДФС України надіслала у відповідь лист від 08.06.2016 9851/5/99-99-14-06-16 (вх. Мінекономрозвитку від 13.06.2016 № 03/35553-16), у якому зазначається, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто(а.с. 17-22).
Так, платник перебуває на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області.
Відповідно до довідки Оперативного управління ДПІ у м. Ужгороді від 19.06.2015 № 415/7/07-01-07-04 платник податків за місцем реєстрації відсутній (а.с. 25 - зворот).
До ЄДР внесено запис про відсутність підтвердження відомостей. Відсутні відомості щодо погашення простроченої дебіторської заборгованості, а відтак ДФС України, вважає за доцільне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Алроса».
Відповідно до абзацу другого підпункту 3.4 пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України від 09.11.2006 № 340/672, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 17.01.2007 за № 30/13297, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо попущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономрозвитку готує відповідну позовну заяву до суду.
Відповідно до частини дев'ятої ст.. 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до частини другої статті 252 Цивільного кодексу України термін - зазначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не надано суду письмових заперечень проти позову та не спростовано доводів позивача, суд приходить до переконливого висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, оскільки суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України ТОВ «Алроса» не усунуто порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та не надано суду доказів про усунення таких порушень в добровільному порядку, слід подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін до усунення порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Відповідно до вимог ч.4 ст. 94 АС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алроса" про продовження дії спеціальної санкції, третя особа - Державна фіскальна служба України - задовольнити повністю.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 02.02.2016 № 147 до Товариства з обмеженою відповідальністю “Алроса” на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю “Алроса” порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяОСОБА_2