Постанова від 18.08.2017 по справі 804/3389/17

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2017 р. Справа № 804/3389/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С.

при секретаріСкупейко І.М.

за участю:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Атрошенко В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2017 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування наказу виконуючої обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Перегудової І.В. № 2559-п від 18.05.2017 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Спірний наказ про проведення перевірки не відповідає вимогам, встановленим Податковим кодексом України з наступних підстав. Наказ не містить мети перевірки та підстав її проведення, а також обґрунтувань того, що підприємницька діяльність позивача є ризиковою. Крім того, наказ не підписаний керівником податкового органу або його заступником - особа, що його підписала, є виконуючою обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області. Також, необхідною умовою для проведення планової перевірки платника податків є включення такого платника до плану-графіка проведення перевірок. Відповідного плану-графіка податковим органом до суду не надано, а той, що міститься в матеріалах справи, оформлений з порушенням вимог чинного законодавства. Враховуючи наведене, наказ виконуючої обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Перегудової І.В. № 2559-п від 18.05.2017 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5» суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. Податковим органом спірний наказ винесено в зв'язку з включенням позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 р. Перегудова І.В. є виконуючою обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та має повноваження на підписання наказу. Наказ не містить інформації про те, що підприємницька діяльність позивача є ризиковою, але це не виключає можливості проведення перевірки фізичної особи-підприємця. Відповідач діяв відповідно до положень Податкового кодексу України. Таким чином, оскаржуваний наказ відповідає вимогам законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_5 зареєстрований як фізична особа-підприємець 17.10.2000 р., включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом НОМЕР_1.

18.05.2017 р. Головним управліннямДФС у Дніпропетровській області винесено наказ № 2559-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5».

Згідно вказаного наказу належало провести перевірку фізичної особи-підприємця з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 р. по 31.12.2016 р.

Наказ підписано виконуючою обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Перегудовою І.В.

На підставі наказу винесено повідомлення про проведення перевірки від 18.05.2017 р. № 1338.

Відповідно до листа Державної фіскальної служби України № 8195/7/99-99-13-04-02-17 від 03.04.2017 р. план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 р. затверджено в.о. голови Державної фіскальної служби України 31.03.2017 р.

Згідно до листа Головного управління ДФС у Дніпропетровській області№ 86дск/8/04-36-13-10дск від 24.04.2017 р. направлено на адресу Державної фіскальної служби України розділ ІІІ плану-графіка проведення документальних перевірок на ІІ квартал 2017 р. від 24.04.2017 р.

До зазначеного плану-графіку включено фізичну особу-підприємця ОСОБА_5

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно до п. 77.1, 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, щопередує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарнийрік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймаєтьсярішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно до п. 5 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 р. за № 751/27196 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п.п.1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для призначення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5стало включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 р.

Оскаржуваним наказом призначено перевірку відповідно до вимог вказаного плану-графіка.

Положеннями п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України передбачено як підставу для проведення документальної планової перевірки зазначення такої перевірки у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік проведення планових документальних перевірок складається до винесення керівником податкового органу наказу про проведення перевірки та є необхідною умовою винесення такого наказу.

При цьому, саме при складанні плану-графіка здійснюється оцінка ризиковості підприємницької діяльності платника податків, періодичність перевірок, доцільність проведення перевірки, період її проведення та інші обставини.

При винесення наказу враховуються наявність платника податків в плані-графіку та інші відомості, вказані в плані-графіку.

Згідно до п. 5 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Дії та рішення посадових осіб Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо включення ОСОБА_5 до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків не оскаржувались позивачем та не визнані протиправними у встановленому законодавством порядку.

Доводи представника позивача щодо підписання наказу неповноважною особою не приймаються судом до уваги, оскільки на період відсутності начальника або заступника начальника податкового органу повноваження цих осіб, зокрема, на підписання наказів, переходять до виконуючого обов'язки начальника або виконуючого обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Таким чином, наказГоловного управління ДФС у Дніпропетровській області № 2559-п від 18.05.2017 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5» відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_5.є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 128, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 22 серпня 2017 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 22.08.2017 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова