про зупинення провадження по справі
м. Вінниця
17 серпня 2017 р. Справа № 802/1054/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
без участі сторін
розглянувши матеріали адміністративно справи
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра нива"
до: Державного реєстратора Степанюка Дмитра Васильовича, КП "Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації"; треті особи: ТОВ "Ступник - Агро", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
про: скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра нива" до Державного реєстратора Степанюка Дмитра Васильовича КП "Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації"; треті особи: ТОВ "Ступник - Агро", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки .
Сторони та треті особи в судове засідання не з"явились.
До суду від представника третьої особи ТОВ "Ступник - Агро" надійшло клопотання за вх. №17801 про витребування у відповідача додаткових доказів.
Так, згідно поданого клопотання за вх. №17801 заявник просить суд витребувати у Тульчинської РДА реєстраційні справи щодо реєстрації договорів оренди, що укладені між ТОВ "Ступник - Агро" та власниками земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, 0524883100:02:001:0194.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення заявленого клопотання, з огляду на наступне.
Так, згідно матеріалів справи позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора КП "Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" №15727684, №15727819, №15727233 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, за кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, укладеними між ТОВ "Ступник - Агро" та власниками земельних ділянок.
Суд зауважує, що особливість адміністративного судочинства полягає у більш активній ролі суду. Саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного і повного з'ясування обставин у справі. Тобто, адміністративний суд має встановити наявність або відсутність всіх обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, в частині 4 статті 11 КАС України, якою визначено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною другою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Оскільки відповідачем не надано суду відповідних доказів, враховуючи заявлені у даній справі позовні вимоги та доводи, якими позивач їх обґрунтовує, суд вважає, що судовому дослідженню підлягають реєстраційні справи щодо спірної реєстрації договорів оренди, що укладені між ТОВ "Ступник - Агро" та власниками земельних ділянок за кадастровими НОМЕР_4, НОМЕР_2, НОМЕР_3.
Визначаючись щодо субєкта державної реєстрації, уповноваженого зберігати реєстраційну справу, суд враховує наступне.
Так, відповідно до частини 4 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор, який не перебуває у трудових відносинах з субєктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, та провів державну реєстрацію прав, забезпечує передачу реєстраційної справи у паперовій формі або документів, що були видані, оформлені або отримані ним під час проведення такої реєстрації, до відповідного субєкта державної реєстрації прав, який забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі відповідно до цієї статті.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 9 наведеного Закону зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.
Оскільки земельні ділянки щодо яких виник спір знаходяться у Хмільницькому районі Вінницької області, суд дійшов висновку, що обов"язок зберігання реєстраційної справи на вказані вище земельні ділянки відповідно до наведених норм покладений саме на Хмільницьку районну державну адміністрацію.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність витребування у Хмільницької РДА реєстраційних справ щодо реєстрації договорів оренди, укладених між ТОВ "Ступник - Агро" та власниками земельних ділянок за кадастровими НОМЕР_4, НОМЕР_2, НОМЕР_3, які розташовані та території Кропивнянської сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
Положеннями частини 3 статті 79 КАС України передбачено, що письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду.
Суд зауважує, що безпідставне невиконання ухвали суду, що набрала законної сили, перешкоджає вирішенню спору, має прояв неповаги до суду, за який статтею 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачений штраф в розмірі від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, частиною 2 статті 382 Кримінального кодексу України передбачено, що умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню вчинене службовою особою карається штрафом від семисот пятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до пяти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Також частиною 1 статті 166 кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, виявивши під час розгляду справи порушення закону, постановити окрему ухвалу і направити її відповідним субєктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Враховуючи те, що надходження витребуваних судом доказів, може зайняти певний період часу, що призведе до порушення строку розгляду адміністративної справи, визначеного ст.122 КАС України, а також право суду на зупинення провадження у справі, що передбачене п.4 ч. 2 ст. 156 КАС України, суд приходить до переконання, що провадження у справі слід зупинити до встановленого терміну.
Керуючись ст.ст. 156, 165, 186, 254 КАС України, суд -
Витребувати у Хмільницької районної державної адміністрації реєстраційні справи щодо реєстрації договорів оренди, укладених між ТОВ "Ступник - Агро" та власниками земельних ділянок за кадастровими НОМЕР_4, НОМЕР_2, НОМЕР_3, які розташовані та території Кропивнянської сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
Строк виконання ухвали суду встановити до 19.09.2017 року.
Витребуванні судом докази направити на адресу Вінницького окружного адміністративного суду вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця.
В разі відсутності витребуваних судом доказів надати письмові пояснення.
Провадження у справі зупинити до 20.09.2017 року.
Наступне судове засідання у справі призначити на 20.09.2017 року о 13:00 год. в залі судового засідання Вінницького окружного адміністративного суду №4 за адресою: вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця.
Ухвала в частині витребування доказів оскарженню не підлягає. Відповідно до ч. 6 ст. 254 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна
З оригіналом згідно:
Суддя:
Секретар: