Постанова від 21.08.2017 по справі 803/996/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2017 року Справа № 803/996/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Державного підприємства «Шахта №1 «Нововолинська» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Володимир-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - позивач, Володимир-Волинська ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до Державного підприємства «Шахта №1 «Нововолинська» (далі - відповідач, ДП «Шахта №1 «Нововолинська») про стягнення податкового боргу у розмірі 1344776,41 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 1344776,41 грн. з яких: 3895,99 грн. - заборгованість по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 1017195,42 - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб; 9410,94 грн. - заборгованість по надходженнях від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воду; 25740,02 грн. - заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води; 53697,81 грн. - заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 234836,23 грн. - заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. Просить стягнути з рахунків ДП «Шахта №1 «Нововолинська» на користь держави податковий борг в сумі 1344776,41 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, проте подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Володимир-Волинської ОДПІ, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.70-71).

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, заперечення на адміністративний позов не надав, хоча відповідно до відповідно до частини 10 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) був належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду (а.с.61).

Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, тому судовий розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що ДП «Шахта №1 «Нововолинська» зареєстроване як юридична особа 28.05.2015 та перебуває на обліку в Володимир-Волинській ОДПІ як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.72-73).

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як передбачено підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 1344776,41 грн. з яких: 3895,99 грн. - заборгованість по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 1017195,42 - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб; 9410,94 грн. - заборгованість по надходженнях від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воду; 25740,02 грн. - заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води; 53697,81 грн. - заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 234836,23 грн. - заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), що підтверджується довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету (а.с.8), розрахунком суми боргу (а.с.9,15,18,26,35,40), зворотнім боком облікових карток по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.13-14), по надходженнях від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воду (а.с.16-17), по земельному податку з юридичних осіб (а.с.33-34), рентній платі за спеціальне використання води (а.с.24-25), по податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки (а.с.38-39), по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (а.с.45-46).

Як свідчать матеріали справи, заборгованість по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря виникла внаслідок несплати самостійно визначених відповідачем узгоджених грошових зобов'язань згідно з деклараціями екологічного податку від 17.10.2016 у розмірі 1131,86 грн., від 09.02.2017 в сумі 1668,37 грн. та від 13.04.2017 у розмірі 1095,76 грн. (а.с.10-12).

Таким чином, заборгованість по даному платежу становить 3895,99 грн.

Заборгованість по надходженнях від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воду виникла внаслідок несплати самостійно визначених платником грошових зобов'язань згідно з деклараціями екологічного податку від 17.10.2016 у розмірі 2548,26 грн., від 09.02.2017 в сумі 3831,35 грн. та від 13.04.2017 у розмірі 3031,33 грн. (а.с.10-12).

Отже, заборгованість по даному платежу становить 9410,94 грн.

Заборгованість по земельному податку з юридичних осіб виникла внаслідок несплати самостійно визначених платником грошових зобов'язань згідно з деклараціями з плати за землю від 11.03.2016 у розмірі 57506,33 грн. (з терміном сплати 30.10.2016, 30.11.2016, 30.12.2016, 30.01.2017 відповідно), від 07.02.2017 в розмірі 162551,23 грн. (з терміном сплати 02.03.2017, 30.03.2017, 30.04.2017, 30.05.2017 відповідно) та уточнюючою декларацією від 23.03.2017 в розмірі 32498,20 грн. за відповідний період (а.с.27-32). Крім того, позивачем нарахована відповідачу пеня в сумі 6972,93 грн. згідно з підпунктом 129.1.2 статті 129 ПК України.

Відтак, загальна сума заборгованості по вказаному платежу становить 1017195,42 грн.

Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води виникла внаслідок несплати самостійно визначених платником грошових зобов'язань згідно з деклараціями з рентної плати від 07.11.2016 у розмірі 10492,74 грн., від 08.02.2017 в сумі 7808,48 грн. та від 05.05.2017 у розмірі 7228,02 грн. (а.с.19-23). Водночас внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов'язань відповідачем нарахована пеня у розмірі 210,78 грн. згідно з підпунктом 129.1.2 статті 129 ПК України.

Таким чином, загальна заборгованість по даному платежу становить 25740,02 грн.

Заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, виникла внаслідок несплати самостійно визначених платником грошових зобов'язань згідно з деклараціями від 17.02.2016 у розмірі 24847,41 грн., від 07.02.2017 в сумі 28850,40 грн. (а.с.36-37).

Отже, загальна заборгованість по даному платежу становить 53697,81 грн.

Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла внаслідок несплати відповідачем узгоджених грошових зобов'язань згідно з деклараціями з податку на додану вартість від 17.10.2016 у розмірі 26748,00 грн., від 16.12.2016 в сумі 29802,00 грн. та від 15.02.2017 у розмірі 167176,00 грн. (а.с.42-44). Разом з тим, податковий борг по даному платежу виник внаслідок несплати грошових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням від 05.10.2016 №000608319, яким було застосовано штраф у розмірі 11110,23 грн. (а.с.41).

Таким чином, сума заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить 234836,23 грн.

Відтак, загальна сума податкового боргу становить 1344776,41 грн.

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України позивачем сформовані та надіслані відповідачу податкові вимоги від 03.10.2001 №1/4/2628/24, від 03.10.2001 №1/1/2627/24 та від 03.10.2001 №1/3/2630/24 (а.с.49-50).

Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу. Доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Про наявність у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» відкритих рахунків у банках свідчить витяг з АІС «Податковий блок» (а.с.51-52).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про стягнення з відповідача на користь держави податкового боргу на загальну суму 1344776,41 грн.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Державного підприємства «Шахта №1» (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Шахтарська, будинок 42, код ЄДРПОУ 39806601) на користь держави податковий борг в сумі 1344776 (один мільйон триста сорок чотири тисячі сімсот сімдесят шість) грн. 41 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій