Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"14" серпня 2017 р.Справа № 922/2141/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Помпі К.І.
розглянувши справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Харків
до Управліня соціального захисту населення Балаклійської Районної державної адміністрації, м. Балаклія
про стягнення 310990,59 грн.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, дов. № 744 від 12.12.2016 року
відповідача - не з*явився
Розглядається позовна вимога про стягнення з відповідача 310990,59 грн. невідшкодованої заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання послуг зв*язку пільговим категоріям населення згідно вимог чинного законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні просить суд долучити до матеріалів справи додаткові документи, які суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, у наданому клопотанні просить суд перенести розгляд справи, у зв*язу зі знаходженням головного спеціаліста (юриста) Управліня соціального захисту населення Балаклійської РДА у відпустці. Також у наданому клопотанні просить суд зобов*язати сторони здійснити взаємозвірку розрахунків.
Представник позивача у судовому засіданні проти клопотання відповідача про зобов*язання сторін здійснити взаємозвірку розрахунків заперечує.
Відповідно до частини 1 статті 69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до Управліня соціального захисту населення Балаклійської Районної державної адміністрації 27 червня 2017 року.
Таким чином, з 27 червня 2017 року почався розгляд справи та почався перебіг двох місячного строку вирішення спору по справі, який спливає 27 серпня 2017 року.
Згідно частини 3 статті 69 Господарського процесуального кодексу України у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Враховуючи, що перебіг двох місячного строку вирішення спору по даній справі закінчується, клопотань про продовження строку розгляду спору від сторін не надходило, суд відмовляє відповідачу у задоволенні клопотань про перенесення розгляду справи та зобов*язання сторін здійснити взаємозвірку розрахунків.
Представник позивача у судовому засіданні та у наданому письмовиму поясненні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, у наданих письмових заперечення на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України “Про телекомунікації”, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11 квітня 2012 року, інших законодавчих актів України.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про телекомунікації” телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 295 визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг зв'язку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Відповідно до статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) Харківською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (позивачем) були надані послуги зв'язку на пільгових умовах населенню м. Балаклія та Балаклійського району Харківської області, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та на яких поширювались дія пункту 19 частини 1 статті 12, пункту 10 частини 1 статті 13, пункту 18 частини 1 статті 14, пункту 20 частини 1 статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, пункту 11 статті 20, статті 21 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пункту 6 частини 1 статті 6, частини 3 статті 7 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, частини 5 статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 частини 3 статті 13 Закону України “Про охорону дитинства”.
Згідно статті 87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України).
Разом з тим, відповідно до підпункту б пункту 4 частини 1 статті 89 та статті 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04 березня 2002 року, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з Державного бюджету України. Зокрема, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04 березня 2002 року встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
При цьому згідно з пунктом 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином, розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг м. Балаклія та Балаклійського району Харківської області є Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації (відпоівідач), а отже відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання населенню м. Балаклія та Балаклійського району послуг зв*язку на пільгових умовах, повинен був здійснювати відповідач за рахунок державних субвенцій.
Відповідно до роз*яснень Міністерства фінінсів України від 31 серпня 2016 року за № 31-09010-16-16/24984, надання вказаних пільг в 2016 році здійснюються місцевими органами виконавчої влади за рахунок когтів відповідних місцевих бюджетів.
З 01 січня 2017 року внесено зміни до статтей 89, 91, 102 Бюджетного кодексу України, відповідно до яких замість субвенцій з державного бюджету на видатки з надання пільг з послуг зв*язку фінансування пільг здійснюється з місцевих бюджетів.
Матеріали справи свідчать про те, що в порушення вимог Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04 березня 2002 року, Порядку № 256, а також вимог, встановлених Порядком перерахування деяких субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій від 11 січня 2005 року № 20 (в редакції згідно постанови Кабінету міністрів України від 25 лютого 2015 року № 64 "Про внесення змін до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій"), відповідач на протязі 2016 року не здійснював відшкодування позивачу наданих послуг зв*язку пільговим категоріям населення, в наслідок чого станом на 01 січня 2017 року утворилась заборгованість у розмірі 310990,59 грн.
На виконання пункту 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджене Постановою Кабінету міністрів України від 29 січня 2003 року № 117, позивач подавав на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.
Згідно пункту 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджене Постановою Кабінету міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 ат пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04 березня 2002 року, Порядку № 256, Управліня соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації було зобов*язано щомісяця звіряти інформацію, що міститься в Рєестрі з отриманою від позивача інформацією, та здійснювати розрахунки з ним на підставі поданих позивачем щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги, однак порушив свої зобов8язання та розрахунки не здійснив.
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до Управліня соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації з питанням погашення існуючої заборгованості, зхокрема, листом від 02 листопада 2016 року № 8-07/561, однак на теперішній час сума боргу відповідачем не сплачено.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України та пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно статті 222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, які порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії або звернення до суду.
Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається (стаття 525 Цивільного кодексу України, пункт 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідач, який є розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг у м. Балаклія та Балаклійському району Харківської області, зобов'язаний був здійснювати відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуг зв*язку) на пільгових умовах.
Таким чином, суд вважає, що неналежне фінансування заходів соціального захисту окремих категорій громадян не є підставою для звільнення Управліня соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації від відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуг зв*язку) пільговим категоріям населення м. Балаклія та Балаклійському району Харківської області та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов*язання.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом частини 2 статті 617 Цивільного кодексу України, частини 2 статті 218 Господарського кодексу України та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року, відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15 травня 2012 року у справі №3-28гс12.
За таких обставин, Управліня соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, у разі задоволення позовних вимог, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 11, 16, 509, 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33-34, 43, 44, 49, 75, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управліня соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації (64200, Харківська область, м. Балаклія, пл. Ростовцева, 4, код ЄДРПОУ 03196357) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченко, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (61010, м. Харків, Нетіченська набережна, 8, код ЄДРПОУ 25614660) - 310990,59 грн. невідшкодованої заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання послуг зв*язку пільговим категоріям населення згідно вимог чинного законодавства та 4664,86 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 19.08.2017 р.
Суддя ОСОБА_2