15.08.2017 Справа № 904/6460/17
За позовом першого заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (м. Дніпро)
до комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» (м. Тернівка, Дніпропетровська обл.)
про відшкодування збитків
Суддя: Татарчук В.О.
Секретар судового засідання: Білан О.В.
Представники:
прокурор: Карпенко О.І., посв. №017866 від 19.06.13
від позивача: ОСОБА_1, дов.№9 від 22.03.17
від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Перший заступник прокурора Дніпропетровської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» про стягнення збитків, що заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у розмірі 139637,81грн, з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України 41891,34грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 27927,56грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Тернівської міської ради 69818,90грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами», плану рахунків у розрізі кодів класифікації доходів бюджету та території, по коду 24062100, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012).
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставною несплатою відповідачем збитків в сумі 139637,81грн, нарахованих на підставі акту Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо стану виконання приписів, наданих в ході попередньої перевірки КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» від 01.12.2015 по 21.12.2015.
Відповідач вказує на можливість часткового задоволення позову в розмірі 99637,81грн та вказує на погашення збитків в сумі 40000грн.
Відповідач не забезпечив явку представника в судове засідання. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання.
В судовому засіданні 15.08.2017 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд -
встановив:
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області у період з 08.11.2016 по 21.11.2016 на підставі наказів № 974-П та № 814-П, направлень на проведення перевірки № 4-7274-7-3 від 07.11.2016 та № 4-7381-7-3 від 10.11.2016 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо стану виконання приписів, наданих в ході попередньої перевірки, проведеної у період з 01.12.2015 по 21.12.2015, у діяльності КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство».
За результатами вказаної перевірки позивачем складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо стану виконання приписів, наданих в ході попередньої перевірки у період з 01.12.2015 по 21.12.2015 КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство».
В акті зазначено, що підприємство в період з 08.12.2015 по 16.11.2016 здійснювало скид забруднюючих речовин зі зворотними водами з Тернівських очисних споруд з перевищенням нормативів ГДС, що є порушенням ст.ст. 44, 110 Водного кодексу України та умов скидання зворотних вод у водні об'єкти.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області визначено розмір збитків, заподіяних державі КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» у результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів за період з 08.12.2015 по 16.11.2016 на загальну суму 139637,81грн.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині стягнення 99637,81грн - збитків та припинити провадження у справі щодо стягнення 40000грн - збитків за теплову енергію з таких підстав.
Держекоінспекція та її територіальні органи здійснюють державний контроль за станом охорони та раціонального використання вод, проведення заходів з охорони водних об'єктів від забруднення, засмічення та вичерпання, роботи очисних та інших водоохоронних споруд, з яких здійснюється скидання зворотних вод усіх категорій, дотримання встановленого режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та прибережних захисних смугах відповідно до законодавства (п. 24 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465).
Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. (п. «б» ч. 1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища).
Водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України).
Основні вимоги до нормування гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, які утворюються в процесі виробничої діяльності водокористувачів, визначені Порядком розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 № 1100, за яким нормативи гранично допустимих скидів затверджуються органами, уповноваженими видавати дозвіл на спеціальне водокористування одночасно з видачею дозволу на спеціальне водокористування з урахуванням Переліку забруднюючих речовин, скидання яких нормується, затвердженого цією же постановою.
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин (ч.1 ст. 70 Водного кодексу України).
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч.1 ст. 69 Закону України «Про охорони навколишнього природного середовища»).
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.
Частиною 3 статті 110 Водного кодексу України визначено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у:
1) самовільному захопленні водних об'єктів;
2) забрудненні та засміченні вод;
3) порушенні режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та на землях водного фонду;
4) руйнуванні русел річок, струмків та водотоків або порушенні природних умов поверхневого стоку під час будівництва і експлуатації автошляхів, залізниць та інших інженерних комунікацій;
5) введенні в експлуатацію підприємств, комунальних та інших об'єктів без очисних споруд чи пристроїв належної потужності;
6) недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування;
7) самовільному проведенні гідротехнічних робіт (будівництво ставків, дамб, каналів, свердловин);
8) порушенні правил ведення державного обліку вод або перекрученні чи внесенні недостовірних відомостей в документи державної статистичної звітності;
9) пошкодженні водогосподарських та гідрометричних споруд і пристроїв, порушенні правил експлуатації та встановлених режимів їх роботи;
10) незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод;
11) використанні земель водного фонду не за призначенням;
12) неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об'єктах;
13) відмові від надання (приховуванні) проектної документації та висновків щодо якості проектів підприємств, споруд та інших об'єктів, що можуть впливати на стан вод, а також актів і висновків комісій, які приймали об'єкт в експлуатацію;
14) порушенні правил охорони внутрішніх морських вод та територіального моря від забруднення та засмічення.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України).
Статтею 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 1.2 ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 № 389 (далі - ОСОБА_2), ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:
- забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;
- забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів;
- самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів;
- забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
ОСОБА_2 встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами. (п.1.3 ОСОБА_2).
ОСОБА_2 застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї ОСОБА_2, розраховують розмір відшкодування збитків (п.1.4 ОСОБА_2).
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено розрахунок відшкодування збитків, заподіяних державі комунальним підприємством «Тернівське житлово-комунальне підприємство» в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів за період з 08.12.2015 по 16.11.2016 відповідно до вказаної ОСОБА_2 на загальну суму 139637,81грн.
Також, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області за порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме перевищення нормативів ГДС на скиді очищених зворотних вод з очисних споруд в поверхневі води річки ОСОБА_1 та невиконання приписів попередньої перевірки, відносно головного інженера КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення за № 12781 від 25.11.2016 за ст. 188-5 КУпАП.
Постановою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 12781 від 25.11.2016 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255грн., який сплачено відповідно до квитанції від 30.11.2016.
Таким чином, в ході вирішення спору доведений факт порушення відповідачем ст.ст. 44, 110 Водного кодексу України у вигляді перевищення нормативів ГДС на скиді очищених зворотних вод з очисних споруд в поверхневі води річки ОСОБА_1.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
В ході вирішення спору відповідачем було сплачено 40000грн - збитків, що підтверджується платіжними дорученнями: №177 від 29.06.2017 на суму 10000грн та №109 від 03.07.2017 - 30000грн.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
З урахуванням наведеного, суд задовольняє позов в частині стягнення з відповідача 99637,81грн - збитків та припиняє провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення 40000грн.
Керуючись ст. 49, п. 11 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» (51502 Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, ідентифікаційний код 31657751) збитки, що заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у розмірі 99637,81грн, з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України 29891,34грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 19927,56грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Тернівської міської ради 49818,91грн, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами», плану рахунків у розрізі кодів класифікації доходів бюджету та території, по коду 24062100, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012.
Стягнути з комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» (51502 Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, ідентифікаційний код 31657751) на користь прокуратури Дніпропетровської області (реквізити отримувача: 49044 м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800) 2094,56грн - витрат по сплаті судового збору.
Припинити провадження у справі в частині стягнення з комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» 40000грн - збитків.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено - 19.08.2017.
Суддя В.О. Татарчук
Повне рішення складено 19.08.2017