Постанова від 18.08.2017 по справі 826/9979/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 серпня 2017 року письмове провадження № 826/9979/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Любові Олександрівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу №61

від 29.08.2014 в частині зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач - 1), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач - 2), ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач - 3), ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, позивач - 4), ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5, позивач - 5), ОСОБА_6 (далі - ОСОБА_6, позивач - 6), ОСОБА_7 (далі - ОСОБА_7 позивач - 7), ОСОБА_8 (далі - ОСОБА_8 позивач - 8), ОСОБА_9 (далі - ОСОБА_9, позивач - 9), ОСОБА_10 (далі - ОСОБА_10, позивач - 10), ОСОБА_11 (далі - ОСОБА_11, позивач - 11), ОСОБА_12 (далі - ОСОБА_12, позивач - 12), ОСОБА_13 (далі - ОСОБА_13 позивач - 13), ОСОБА_14 (далі - ОСОБА_14, позивач - 14), ОСОБА_15 (далі - ОСОБА_15, позивач - 15), ОСОБА_16 (далі - ОСОБА_16, позивач -16), ОСОБА_17 (далі - ОСОБА_17, позивач - 17) звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Любові Олександрівни (далі - відповідач 1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Олександрівни (далі - відповідач 2), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Л.О. щодо відмови включити позивачів до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, визнання нікчемними всіх транзакцій та провочинів (договорів), зупинення перерахування/виплат за транзакціями і правочинами;

- визнати протиправним та скасувати Наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Л.О №61 від 29.08.2014 в частині визнання нікчемними всіх транзакцій та правочинів (договорів), зупинення перерахування/виплат за транзакціями і правочинами щодо позивачів;

- зобов'язати Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Л.О включити до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позивачам;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивачів до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та здійснити виплати позивачам.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2016 суддею Скочок Т.О. відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 30.07.2015 зупинено провадження у справі №826/9979/15 до розгляду Конституційним судом України подання Верховного суду України щодо відповідності (конституційності) положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» положенням статті 6, частини 1 статті 8, частини 4 статті 13, статей 21, 22, частин 1, 4, 5 статті 41 Конституції України та вирішення питання про відкриття провадження Конституційним судом України.

У зв'язку із припиненням повноважень у судді Скочок Т.О., 06.07.2017 на підставі «Положення про автоматизовану систему документообігу в адміністративних судах» справу №826/9979/15, передано на розгляд головуючому судді Арсірію Р.О.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.07.2016 суддею Арсірієм Р.О. прийнято справу до свого провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2017 поновлено провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовано протиправними діями уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Людмили Олександрівни щодо визнання нікчемними правочинів, укладених з позивачами, внаслідок чого їх не було включено до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіною Л.О. зазначено, що не включення позивачів до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відбулося у зв'язку з тим, що недодержано письмову форму договору, відсутність реального внесення позивачами готівкових коштів до каси, укладення договорів банківського рахунку та банківського вкладу здійснено на малий строк та під низький відсоток річних, що є доказом наміру використати банківський рахунок для одержання відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, всі перелічені обставини підтверджують нікчемність правочинів.

Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, у свою чергу, зазначено, що у переліку вкладників публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, переданому уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію вказаного банку, позивачів не зазначено, з огляду на що у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб були відсутні підстави для включення останнього до загального реєстру вкладників, на підставі якого здійснюється відшкодування гарантованої суми.

Представником позивача 15.06.2017 подано заяву про здійснення судового розгляду адміністративної справи у порядку письмового провадження.

Враховуючи викладене, керуючись частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_1 укладено договір банківського рахунку №7508, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1201-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 198000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63149 від 13.05.2014 про поповнення поточного рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1201-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

17.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_2 укладено договір банківського рахунку №7670, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1234-2014.

На банківському рахунку останнього зберігався вклад у розмірі 193000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63181 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1234-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

23.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_3 укладено договір банківського рахунку №7768, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1025-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 195000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63037 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1025-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_4 укладено договір банківського рахунку №7505, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1250-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 199000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63194 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1250-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_5 укладено договір банківського рахунку №7501, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1257-2014.

На банківському рахунку останнього зберігався вклад у розмірі 194000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63191 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1257-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

17.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_6 укладено договір банківського рахунку №7677, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1262-2014.

На банківському рахунку останнього зберігався вклад у розмірі 192000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63200 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1262-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_7 укладено договір банківського рахунку №7500, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1282-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 194000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63208 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1282-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

17.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_8 укладено договір банківського рахунку №7643, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1294-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 192000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63220 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1294-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_9 укладено договір банківського рахунку №7523, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1298-2014.

На банківському рахунку останнього зберігався вклад у розмірі 196000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63229 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до пункту 1.2 договору банківського вкладу №05/1298-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_10 укладено договір банківського рахунку №75002, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу №05/1318-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 198000.00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63267 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу № 05/1318-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_11 укладено договір банківського рахунку №7517, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1290-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 199000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63263 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1290-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_20 укладено договір банківського рахунку №7503, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1295-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 194000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63266 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1295-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

17.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_13 укладено договір банківського рахунку №7638, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1300-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 193000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63269 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1300-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_14 укладено договір банківського рахунку №7516, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1323-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 196000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63301 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1323-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

14.05.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_15 укладено договір банківського рахунку №7904, та договір банківського вкладу № 05/1136-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 193000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63581 від 14.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1136-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

16.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_16І укладено договір банківського рахунку №7549, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1029-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 197000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63271 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1029-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

15.04.2014 між Публічним акціонерним товариством «Старокиївський банк» та ОСОБА_17 укладено договір банківського рахунку №7534, а 14.05.2014 - договір банківського вкладу № 05/1333-2014.

На банківському рахунку останньої зберігався вклад у розмірі 191000,00грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №63299 від 13.05.2014 про внесення грошових коштів на рахунок з відповідною відміткою банку та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до договору банківського вкладу №05/1333-2014 від 14.05.2014 строк його дії закінчився 21.05.2014.

На підставі постанови Правління Національного банку України №365 від 17.06.2014 «Про віднесення ПАТ «Старокиївський банк» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 17.06.2014 прийнято рішення №50 про введення з 18.06.2014 тимчасової адміністрації і призначення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Старокиївський банк».

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Старокиївський банк» призначений провідний спеціаліст з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу впровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Пантіна Любов Олександрівна.

Тимчасову адміністрацію в ПАТ «Старокиївський банк» введено строком на 3 місяці з 18.06.2014 по 18.09.2014.

За інформацією, опублікованою на офіційному веб-сайті ПАТ «Старокиївський банк» (http://www.oldbank.com/about/news/427/) з 03.09.2014 ПАТ «Старокиївський банк» почав виплати коштів вкладникам за договорами, строк дії яких закінчився по 18.06.2014 включно, та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки). Виплата коштів вкладникам за договорами, укладеними з ПАТ «Старокиївський банк», здійснювалась через банк-агент Фонду - ПАТ «Банк «Київська Русь», про що також зазначено на офіційному веб-сайті банку.

На офіційному веб-сайті Фонду (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/46-starokyiv-bank/1083-817-oholoshennya-pro-pryznachennya-upovnovagenoi-osoby-fondu-na-likvidaciyu-banku-ta-pochatok-procedury-likvidacii-pat-staro) зазначено, що виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться у період з 25.09.2014 по 04.11.2014 відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Відшкодування вкладникам ПАТ «Старокиївський банк», які з будь-яких причин не звернуться до банку-агента Фонду в період з 25.09.2014 по 04.11.2014, здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України №563 від 11.09.2014 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Старокиївський банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішенням №92 від 17.09.2014 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ «Старокиївський банк» та призначень уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Старокиївський банк» Пантіну Любов Олександрівну на період з 18.09.2014 по 18.09.2015 включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №1555 від 18.08.2016 відповідно до якого продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ «Старокиївський банк» на один рік до 18.09.2017 включно та продовжено повноваження ліквідатора ПАТ «Старокиївський банк» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту управління активами Пантіної Любові Олександрівни на один рік до 18.09.2017 включно.

Представник позивачів посилається на те, що в порядку, визначеному Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, вкладники звернулись для отримання гарантованої суми відшкодування до ПАТ «Банк «Київська Русь», проте їм повідомили, що вони не включені до Загального реєстру вкладників ПАТ «Старокиївський банк», які мають право на отримання гарантованої суми відшкодування.

У зв'язку з не включенням до Загального реєстру таких вкладників, представник позивачів звернувся 13.10.2014 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за письмовими роз'ясненнями щодо не включення осіб до Загального реєстру.

Листом №02-036-14632/14 від 28.11.2014 Фондом гарантування вкладів фізичних осіб повідомлено, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 11.09.2014 №563 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Старокиївський банк» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 17.09.2014 №92 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ «Старокиївський банк» з 18.09.2014.

В Переліку вкладників, який переданий до Фонду гарантування уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку ПАТ «Старокиївський банк» інформація про вклади позивачів відсутня. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не має підстав для включення позивачів до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування.

Представник позивачів 24.10.2014 звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський банк» Пантіної Л.О. з заявою, в якій просив надати інформацію чи включені в перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позивачі.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський банк» Пантіної Л.О. надано відповідь №935/08.02 від 24.11.2014, в які зазначено, що позивачів не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Договори та інші правочини позивачів визнано нікчемними.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що 29.08.2014 за результатами роботи створеної Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. Комісії з перевірки договорів, складено протокол засідання комісії з перевірки договорів, призначеної наказом від 14.07.2014 № 30-А, яким вирішено надати на затвердження Уповноваженій особі перелік нікчемних договорів та інших правочинів (в електронному вигляді), виявлених за результатами перевірки.

За наслідками такої перевірки Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. прийнято наказ №61 від 29.08.2014, відповідно до якого зупиненно перерахування/виплати за транзакціями і правочинами згідно переліку, який додається до цього наказу, а також визнано нікчемними всі транзакції та правочини (договори), згідно переліку, який додається до цього наказу.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи листів Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старкиївський Банк» Пантіної Л.О., адресованих позивачам, вказаного переліку, який додається до наказу від 29.08.2014 №61, а також заперечень Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О., вказані правочини, укладені позивачами з ПАТ «Старокиївський банк», визнано останньою нікчемними.

Вважаючи свої права порушеними, позивачі звернулись до адміністративного суду.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Стосовно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постановах від 16.02.2016 у справі №21-4846а15 та від 15.06.2016 у справі №826/20410/14, щодо того, що на спори, які виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку, не поширюється юрисдикція адміністративних судів, суд зазначає наступне.

Так, згідно з частиною першою статті 244І Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1, 2 частиною першою статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Однак, суд вважає за доцільне та необхідне відступити від правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду України виходячи із нижче викладених мотивів.

Висновок Верховного Суду України у зазначеній постанові зводиться до того, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на вищевказані спірні правовідносини, які врегульовані нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому спори, які виникають на стадії ліквідації банку належить розглядати в порядку господарського судочинства.

Проте, проаналізувавши положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» суд приходить висновком, що ним регулюються відносини щодо відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, які вирішуються в порядку господарського судочинства.

Однак, суд звертає увагу на те, що в даній адміністративній справі вирішуються спірні відносини в рамках Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». ОСОБА_21 є спеціальним, яким в свою чергу врегульовано правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України (статті 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Системний аналіз положень вищезазначеного Закону дає підстави суду дійти до висновку, що в даному випадку ліквідаційна процедура, яка застосовується при ліквідації банку в силу відмінного правового регулювання відрізняється від процедури передбаченої Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Зокрема, в силу положень статті 7 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» порядок ліквідації банкрута здійснюється шляхом застосування судових процедур банкрутства.

Тобто, необхідною умовою для застосування до спірних правовідносин в частині задоволення кредиторських вимог в силу Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є безпосередня наявність порушення справи про банкрутство в Господарському суді.

Натомість, у даному випадку, ліквідація банку, здійснюється на підставі Постанови Правління Національного банку України в рамках Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», яким в свою чергу не передбачено порушення справи про банкрутство в Господарському суді, а тому в даному випадку застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до спірних правовідносин не підлягає і, як наслідок, відсутні підстави для відмови у відкритті провадження у справі чи закриття провадження у справі з підстав непідсудності.

Суд вважає за необхідне окремо зазначити, що правовідносини між Фондом і вкладниками, які претендують на отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду, складаються без участі банка-боржника.

Учасниками цих правовідносин є виключно вкладники та Фонд, і саме в них виникають відповідні права та обов'язки.

Банк, який ліквідується, жодним чином не впливає на той факт, чи буде особу включено до переліку тих, хто має право на відшкодування за рахунок коштів Фонду. Це питання відповідно до норм Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вирішує виключно Фонд. Отже, правовідносини між Фондом та вкладниками не породжують прав та обов'язків для банку.

Враховуючи усе вищезазначене, суд приходить до висновку, що за своїм характером спір між уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і вкладниками банку щодо включення відповідних фізичних осіб до переліку вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок коштів Фонду, є публічно-правовим.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом гарантування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом гарантування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до частини першої статті 3, частини першої статті 4, частини першої статті 26, частин першої, другої, четвертої статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Згідно з частинами першої, другою статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 (Положення №14), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

У пункті 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

При цьому Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема, щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

В той же час, суд зауважує, що чинна на момент розгляду даної справи редакція Положення із змінами і доповненнями, внесеними відповідними рішеннями виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, не зазнала змін в частині можливості надання Уповноваженою особою Фонду протягом процедури ліквідації додаткової інформації про вкладників, зокрема, щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Згідно з частини 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», у редакції, чинній на момент винесення Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. наказу від 29.08.2014 №61, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Частина 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

За результатами аналізу протоколу засідання комісії з перевірки договорів, призначеної наказом №30-А від 14.07.2014, витягу із Переліку нікчемних договорів та інших правочинів, який є додатком до Наказу № 61 від 29.08.2014, до яких віднесено позивачів, листа Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. щодо не включення до переліку вкладників позивачів, у зв'язку з визнанням договорів та інших правочинів нікчемними та інших матеріалів справи, а також пояснень представників, суд звертає увагу на те, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. не визначено конкретної підстави нікчемності правочинів, укладених між позивачами та ПАТ «Старокиївський банк», які передбачені статтею 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

В той же час, у письмових запереченнях Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіна Л.О. посилається на те, що через відсутність грошових коштів в банку було неможливо відобразити в САБ (система автоматизації банку) видачу грошових коштів, у зв'язку з чим, на думку останньої, спочатку відображено фіктивні операції зі здійснення позивачами вкладів, після чого з'явилась можливість відображення фіктивних операцій по видачі грошових коштів «великим» вкладникам. В свою чергу, кошти на рахунки позивачів надходили внаслідок так званого «перекидання коштів» вкладу вказаних двох «великих» вкладників, в той час як фізичні особи з рахунків яких здійснено таке «перекидання» фактично не отримували готівкові кошти, а позивачі фактично їх не вносили до каси банку.

Отже, як вбачається з письмових заперечень Уповноваженої особи Пантіної Л.О., позивачів не включено до переліку вкладників у зв'язку з визнанням нікчемними правочинів (договорів), оскільки кошти на рахунки позивачів надійшли внаслідок так званого «перекидання коштів» вкладу інших клієнтів банку, які за твердженням Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. відбулись у часі пізніше ніж вчинені позивачами правочини, шляхом внутрішньобанківських проводок, що свідчить про штучність та фіктивність створення правових підстав для отримання такими клієнтами банку відповідних сум та, відповідно, відшкодувань за рахунок Фонду.

Проаналізувавши вказані обставини та наявні матеріали справи, суд не може прийняти до уваги такі твердження Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О., оскілки, по-перше, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. всупереч вимогам частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не надано жодних доказів на підтвердження того, що у САБ відображено недостовірні дані та/або було будь-яке несанкціоноване втручання в роботу такої системи, а також доказів на підтвердження того, що залучені позивачами кошти є коштами інших вкладників ПАТ «Старокиївський банк» і саме такі кошти залучені позивачами на їх рахунки, натомість в матеріалах справи наявні відповідні докази (квитанції та виписки з відповідними відмітками та підписами) про внесення та зарахування таких коштів саме від позивачів, по-друге, така підстава не відноситься до переліку підстав, за якими договори можна вважати нікчемними.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. зазначено, що з цього приводу, подано заяву про вчинення злочину до правоохоронних органів, результатами розгляду цієї заяви відкрито кримінальне провадження №12014000000000367, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до частини 4 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Проте, враховуючи, що розслідування в даному кримінальному провадженні триває, такі посилання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. не можуть вважатись судом як преюдиційні факти.

Суд також не може погодитись з доводами Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. наведеними у письмових запереченнях, у яких фактично йдеться про надання внаслідок вчинення вказаних правочинів переваг позивачам перед іншими кредиторами, оскільки такі правочини (договори) не містять в собі жодних умов, які б передбачали платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.

Крім того, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіна Л.О., як на підставу для визнання спірних договорів нікчемними зазначає, що згідно з довідкою про рух коштів по рахункам клієнтів ПАТ «Старокиївський банк», сформованої на підставі даних САБ, більшість операцій здійснені в післяопераційний час (операційна каса Банку та відділення Банку по виданню та прийманню готівки працює з клієнтами з 9:00 до 16:00) та в час, коли каса банку була закрита.

Згідно з наявними в матеріалах справи квитанціями та виписками по рахункам позивачів вбачається, що кошти надані позивачами зараховано на рахунки класу « 2620» та « 2630», а також з рахунків позивачів класу « 2620» на їх рахунки класу « 2630».

Відповідно до глави «Клас 2. Операції з клієнтами» розділу «Класи, рахунки та їх призначення» Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України №280 від 17.06.2004 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 за № 919/9518, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин:

рахунок « 2620» - кошти на вимогу фізичних осіб; призначення рахунку: облік вкладів (депозитів) на вимогу фізичних осіб, у тому числі поточні рахунки фізичних осіб та розрахунки за ними; надані кредити овердрафт. За дебетом рахунку проводяться суми перерахувань, виплат за розпорядженням власників рахунків згідно з режимом роботи рахунків; суми коштів, що підлягають примусовому стягненню відповідно до законодавства України; надані кредити овердрафт. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять у встановленому порядку на рахунки клієнтів згідно з режимом роботи рахунків; суми залишків кредитів овердрафт, що перераховані на рахунки простроченої заборгованості;

рахунок « 2630» - короткострокові вклади (депозити) фізичних осіб; призначення рахунку: облік короткострокових вкладів (депозитів) фізичних осіб. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, що отримані від фізичних осіб на короткострокові вклади (депозити). За дебетом рахунку проводяться суми повернених короткострокових вкладів (депозитів).

Таким чином, з рахунків класу « 2620» за розпорядженням позивачів згідно з режимом роботи рахунків перераховувались суми, що отримані ними на короткострокові вклади (депозити), рахунок класу « 2630», відповідно до умов вказаних договорів.

Суд не бере до уваги доводи Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. про те, що на квитанціях не міститься зазначення часу виконання операції та напису чи штампу «вечірня» та «післяопераційний час», з огляду на те, що такі твердження спростовуються даними наявних в матеріалах справи квитанцій про внесення грошових коштів, які могли бути видані банком лише в межах операційного часу. При цьому, оскільки позивачі безпосередньо не мають доступу до проведення операцій із грошовими коштами в банку, навіть за умови неналежного виконання працівниками банку своїх посадових обов'язків, позивачі як добросовісні сторони договору банківського вкладу (рахунку) не повинні нести відповідні негативні наслідки у зв'язку з цим.

Крім того, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіна Л.О., стверджуючи про нікчемність договорів банківського вкладу (рахунку), посилається на неправомірність дій працівників банку. Разом із тим такі обставини не можуть бути самостійною підставою для сумніву в добросовісності позивачів як вкладників при виконанні умов договору банківського вкладу (рахунку). Доводи про наявність у працівників банку та позивачів спільного умислу на неправомірні, на думку Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О., дії не підтверджуються жодними доказами.

За таких обставин, в контексті того, що квитанції формуються не позивачами, а працівниками банку, і відсутність на них часу виконання операцій не може слугувати безумовною підставою для визнання правочинів (договорів) нікчемними, суд вважає ці доводи безпідставними та необґрунтованими.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.01.2016 у справі №К/800/27196/15 та постанові Верховного суду України від 27.04.2017 по справі 826/20140/14.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», операційний час - частина операційного дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього ж робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - учасником платіжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

Виходячи з системного тлумачення зазначених правових положень, обставини здійснення переказу коштів на рахунок позивача в післяопераційний час не можуть бути доказом нікчемності укладеного договору, оскільки вкладник не несе відповідальності за фактичне здійснення переказу працівниками банку в післяопераційний час.

При цьому, посилання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. на порушення вимог договорів у зв'язку з відсутністю свідоцтва про відкриття рахунку судом до уваги не приймаються, оскільки зазначені посилання не спростовують належних та допустимих доказів щодо внесення позивачами та зарахування банком таких коштів на відповідні рахунки.

Безпідставним також є посилання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. на постанову Правління Національного банку України №276/БТ від 12.05.2014 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» до категорії проблемних», якою, на думку останньої, введено обмеження на залучення вкладів, оскільки відповідно до пункту 2 вказаної постанови, з метою відновлення фінансового стану ПАТ «Старокиївський банк» з дня прийняття цієї постанови та до кінця строку, який визначений у пункті 1 цієї постанови, установити для ПАТ «Старокиївський банк» такі обмеження в його діяльності, зокрема: здійснювати залучення у вклади (депозити) коштів від фізичних осіб (у тому числі з видачею ощадних депозитних сертифікатів) у національній та іноземній валютах, а також у банківських металах у межах сукупної заборгованості перед фізичними особами, що виникла на кінець дня дати прийняття цієї постанови.

Будь-яких інших підстав, визначених статтею 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», внаслідок яких правочини позивачів з ПАТ «Старокиївський банк» є нікчемними, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. не наведено.

Водночас, частина 1 статті 203 Цивільного кодексу України встановлює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до частин першої та другої статті 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Частина третя цієї статті визначає, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Для застосування санкцій, передбачених статтею 228 Цивільного кодексу України, необхідним є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентами до бюджету.

Крім того, відповідно до пункту 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» при кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

Доказами в адміністративному судочинстві, за визначенням частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У відповідності до частин першої та четвертої статті 70 цього Кодексу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідачами не наведено, а судом не встановлено, підстав для визнання нікчемними відповідних правочинів (договорів); відповідачами також не надано доказів, які б свідчили, що зазначені правочини є такими, що порушують публічний порядок чи спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.

Крім того, в силу положень частини третьої статті 228 Цивільного кодексу України питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом.

Суд зауважує, що відповідного судового рішення про визнання недійсними правочинів (договорів), матеріали справи не містять, а про існування таких судових рішень ні суду, ні сторонам не відомо.

Враховуючи, що доводи Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. про нікчемність правочинів (договорів) не знайшли свого підтвердження під час вирішення даної адміністративної справи, суд приходить до висновку про протиправність наказу Уповноваженої особи Пантіної Л.О. №61 від 29.08.2014 в частині визнання нікчемними правочинів (договорів), укладених позивачами з ПАТ «Старокиївський банк», з огляду на що він підлягає скасуванню в цій частині.

Отже, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіною Л.О. не доведено наявність правових підстав для не включення позивачів до переліку вкладників ПАТ «Старокиївський банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за наведеними правочинами, а тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та є протиправною.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. щодо не включення позивачів до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За таких обставин задоволенню підлягають і позовні вимоги в частині зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладників - позивачів щодо здійснення їм виплат за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за відповідними договорами.

Щодо зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_20, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб суд встановив наступне.

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб переліку вкладників.

Оскільки Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_20, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 як Вкладників не надано, у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб обов'язку щодо здійснення відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не виникло.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні зазначеної позовної вимоги, оскільки вона є передчасно заявленою.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2017 по справі №826/22001/15 та в постанові Вищого адміністративного суду України від 12.03.2017 № К/800/24998/15 по справі №826/1202/15.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. від 29.08.2014 №61 в частині визнання нікчемними правочинів (договорів), укладених позивачами з ПАТ «Старокиївський банк»; визнання протиправними дій Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Старокиївський Банк» Пантіної Л.О. щодо невключення позивачів до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; зобов'язання Уповноваженої особи Пантіної Л.О. надати до Фонду додаткову інформацію про вкладників - позивачів щодо здійснення ним виплат, по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за вказаними договорами.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Любові Олександрівни від 29.08.2014 №61 в частині визнання нікчемними:

договору банківського рахунку №7508 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1201-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_1 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7670 від 17.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1234-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_2 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7768 від 23.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1025-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_3 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7505 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1250-2014, від 14.05.2014 укладених між ОСОБА_4 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7501 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1257-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_5 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7677 від 17.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1262-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_6 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7500 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1282-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_7 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7643 від 17.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1294-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_8 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7523 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1298-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_9 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку №7502 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1318-2014 від 22.05.2014, укладених між ОСОБА_10 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7517 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1290-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_11 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7503 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1295-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_12 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7638 від 17.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1300-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_13 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7516 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1323-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_14 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7904 від 14.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1136-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_15 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7549 від 16.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1029-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_16 та ПАТ «Старокиївський банк»;

договору банківського рахунку № 7534 від 15.04.2014 та договору банківського вкладу №05/1333-2014 від 14.05.2014, укладених між ОСОБА_17 та ПАТ «Старокиївський банк»;

3.Визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіної Любові Олександрівни щодо не включення ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

4.Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» Пантіну Любов Олександрівну надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладників:

ОСОБА_1 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1201-2014 від 14.05.2014, у розмірі 198000,00 грн.;

ОСОБА_2 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1234-2014 від 14.05.2014, у розмірі 193000,00 грн.;

ОСОБА_3 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу№05/1025-2014 від 14.05.2014, у розмірі 195000,00 грн.;

ОСОБА_4 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1250-2014 від 14.05.2014, у розмірі 199000,00 грн.;

ОСОБА_5 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1257-2014 від 14.05.2014, у розмірі 194000,00 грн.;

ОСОБА_6 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1262-2014 від 14.05.2014 у розмірі 192000,00 грн.;

ОСОБА_7 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1282-2014 від 14.05.2014, у розмірі 194000,00 грн.;

ОСОБА_8 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб договором банківського вкладу №05/1294-2014 від 14.05.2014, у розмірі 192000,00 грн.;

ОСОБА_9 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1298-2014 від 14.05.2014, у розмірі 196000,00 грн.;

ОСОБА_10 щодо здійснення ним виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1318-2014 від 14.05.2014, у розмірі 198000,00 грн.;

ОСОБА_11 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1290-2014 від 14.05.2014, у розмірі 199000,00 грн.;

ОСОБА_12 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1295-2014 від 14.05.2014, у розмірі 194000,00 грн.;

ОСОБА_13 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1300-2014 від 14.05.2014, у розмірі 193000,00 грн.;

ОСОБА_14 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1323-2014 від 14.05.2014, у розмірі 196000,00 грн.;

ОСОБА_15 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1136-2014 від 14.05.2014, у розмірі 193000,00 грн.;

ОСОБА_16 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1029-2014 від 14.05.2014, у розмірі 197000,00 грн.;

ОСОБА_17 щодо здійснення виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №05/1333-2014 від 14.05.2014, у розмірі 191000,00 грн.;

Судові витрати в сумі 118,27 грн. присудити на ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3), ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4), ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5), ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_6), ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_7), ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер 185109289), ОСОБА_9 (ідентифікаційний номер НОМЕР_8), ОСОБА_10 (ідентифікаційний номер НОМЕР_9), ОСОБА_11 (ідентифікаційний номер НОМЕР_10), ОСОБА_20 (ідентифікаційний номер НОМЕР_11), ОСОБА_13 (ідентифікаційний номер НОМЕР_12), ОСОБА_14 (ідентифікаційний номер НОМЕР_13), ОСОБА_15 (ідентифікаційний номер НОМЕР_14), ОСОБА_16 (ідентифікаційний номер НОМЕР_15), ОСОБА_17 (ідентифікаційний номер НОМЕР_16) - кожному окремо - за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій