Постанова від 18.08.2017 по справі 826/1433/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 серпня 2017 року письмове провадження № 826/1433/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві,

третя особа: Територіальний сервісний центр №8041 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві

про зобов'язання вчинити дії

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить:

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 06.12.2014;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 24.09.2015;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 29.10.2015;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 19.11.2015;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати зняття з обліку від 28.11.2015 у зв'язку з вибраковкою транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України зняти з обліку для подальшого відчуження транспортний засіб, що належить ОСОБА_1, а саме: автомобіль LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 09.12.2015 p. Позивач звернулася до Відповідача щодо зняття з обліку належного їй на праві власності автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, однак Відповідач відмовився прийняти заяву та зняти з обліку вказаний транспортний засіб з огляду на те, що, транспортний засіб наразі уже є знятим з обліку.

Пізніше позивач повторно звернулася, до відповідача з заявою про зняття з обліку транспортного засобу, та отримала відповідь від 07.04.2016 року згідно якої автомобіль з даними номерами агрегатів на підставі довідки-рахунку ВІА № 836122 від 06.12.2014 р. було перереєстровано на нового власника. А 28.11.2015 p. у територіальному сервісному центрі № 8047 м. Києва, вказаний автомобіль було знято з обліку у зв'язку з вибраковкою.

Позивач вказує, що вона є першим та єдиним власником транспортного засобу та ніколи не здійснювала продаж чи обмін транспортного засобу.

На думку позивача, оскільки вона не здійснювала жодних операцій з продажу чи обміну транспортного засобу та раніше не вчиняла і жодних дій, направлених на зняття транспортного засобу з обліку, тим більше, у зв'язку з вибраковкою повністю справного автомобіля, у відповідних органів УДАЇ м. Києва, сервісних центрів не було жодних прав на перереєстрацію транспортного засобу, належного Позивачу та на зняття його з обліку.

Таким чином, Позивач вважає, що відмова Відповідача зняти з обліку транспортний засіб є протиправною, чим було грубо порушено його законні права позивача.

Під час розгляду справи позивач підтримала заявлені позовні вимоги просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача та третьої особи проти позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу RANGE ROVER, з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_1, кузов НОМЕР_7 з 07.08.2013 року.

09.12.2015 року позивач звернулася із заявою до міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділу-1 Державтоінспекції у м. Києві про зняття вказаного автомобіля з обліку.

У знятті з обліку було відмовлено на підставі того, що з таким самим номером кузовом є знятим з обліку та існують чотири перереєстрації власників автомобілю.

11.12.2015 року позивач звернулася із заявою до Регіонального сервісного центру МВС м. Києва із проханням розібратися у ситуації щодо її автомобіля, оскільки остання його нікому не відчужувала та згоди на відчуження вказаного автомобіля іншим особам не надавала. Просила відмінити всі перереєстрації автомобіля та дати можливість знати автомобіль з обліку для його подальшого продажу.

Листом Регіонального сервісного центру МВС м. Києва від 11.01.2016 року №27/26-Т-36 позивача повідомлено про те, що за наслідками проведеної перевірки за заявою щодо можливого проведення безпідставних реєстраційних операцій автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року номерний знак НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, копію матеріалів перевірки передано до відповідних територіальних органів досудового розслідування за фактами можливого використання завідомо підроблених документів під час проведення реєстраційних операцій та службової недбалості посадових осіб за підслідністю.

07.04.2016 року позивач знову звернулася до Територіального сервісного центру № НОМЕР_2 у м. Києві із заявою про зняття з обліку вищевказаного транспортного засобу.

Листом № 31/26-Т-4208 від 07.04.2016 року позивача повідомлено, що транспортний засіб LAND ROVER RANGE ROVEB EVOQUE, білого кольору, 2013 року виготовлення, кузов НОМЕР_7, номерний знак НОМЕР_1, не можливо зняти з обліку, так як згідно даних автоматизованої інформаційної системи МВС. 06.12.2014 року у ВРЕР № 9 УДАІ м. Києва, автомобіль з даними номерами агрегатів на підставі довідки-рахунку ВІА № 836122 від 06.12.2014 року було перереєстровано на нового власника.

Одночасно повідомлено, що 28.11.2015 року у територіальному сервісному центрі 8047 м. Києва, вказаний автомобіль було знято з обліку у зв'язку з вибраковкою.

Позивач вважаючи, що її права та охоронювані законом інтереси порушені з метою їх захисту та поновлення звернулася з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить враховує наступне.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).

Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників (ч.2 ст.34 Закону України "Про дорожній рух").

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388).

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.

Згідно з пунктами 7, 8 Порядку № 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

На думку суду така довідка-рахунок є підтвердженням укладання угоди про відчуження транспортного засобу за посередництвом уповноваженого суб'єкта господарювання, який підтверджує справжність угоди.

Як вбачається з письмових заперечень відповідача та поданих ним матеріалів, 06.12.2014 до BPЕВ-9 УДАІ в м. Києві на підставі довідки рахунок ВІА 836122 звернувся громадянин ОСОБА_3 (ІПН:НОМЕР_3) з заявою про проведення операції «перереєстрація на нового власника за довідкою-рахунок» виданої на його ім'я.

Після проведення перевірок по наявним базам та отриманні підтвердження відомостей щодо транспортного засобу та відсутності заборон та обмежень проведення операцій від центра ДАІ м. Сімферополь ВРЕВ-9 УДАІ в м. Києві проведено реєстрацію зазначеного автомобіля за ОСОБА_3

В подальшому транспортний засіб LAND ROVER RANGE ROVER кузов НОМЕР_7 24.09.2015 перереєстрований на ОСОБА_4, 29.10.2015 на ОСОБА_5 (при перереєстрації надано висновок експертного дослідження транспортного засобу) та 19.11.2015 на ОСОБА_6, яка 28.1 1.2015 звернулась із заявою щодо проведення вибраковки даного ТЗ.

Крім цього, судом встановлено, що під час розгляду заяви позивача щодо можливого проведення безпідставних реєстраційних операцій з автомобілем LAND ROVER RANGE ROVER, номерний знак НОМЕР_1, кузов НОМЕР_7 відповідачем встановлено, що під час першої перереєстрації автомобіля ОСОБА_3 пред'явлено спецпродукція - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 на ім'я ОСОБА_1 та номерні знаки НОМЕР_1.

Однак, в архівних матеріалах, які передані з УДАІ в м. Києві до РСЦ МВС в м. Києві щодо проведення перереєстрації 06.02.2014 LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, кузов НОМЕР_7, встановити наявність свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 під час проведення реєстраційної операції та як наслідок дослідити його фіктивність чи підроблення не виявляється можливим, в зв'язку з не внесенням посадовими особами в опис тома № 656 (ст. 292 - 300, справа 25/99 2014 ВРЕВ-9 УДАІ в м. Києві) та відсутністю в матеріалах. Встановити причину відсутності та місцезнаходження також не вдалося.

По факту можливого проведення безпідставних реєстраційних операцій з автомобілем марки «LAND ROVER», 2013 року випуску, д.н.з. НОМЕР_4, кузов НОМЕР_7, Святошинським УП і УГУ НП у м. Києві, слідчим відділом Оболонського УП ГУ Національної поліції у місті Києві, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, від 30.01.2016 року № 12016100050001027 за ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України, в рамках якого проводиться досудове розслідування.

В судовому засіданні позивач повідомила, що належний їй на праві власності автомобіль не відчужувала, доручення на право управляти та розпоряджатись вищевказаним автомобілем не надавала.

Також, під час розгляду справи позивач надала суду копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 за ОСОБА_1, згідно якого вона є власником транспортного засобу RANGE ROVER, з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_1, кузов НОМЕР_7 з 07.08.2013 року, та пред'явила його оригінал для огляду в судовому засіданні.

Згідно висновку № 1222/2G спеціального дослідження свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 22.12.2015 року бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 на автомобіль RANGE ROVER, з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_1, виготовлений на комбінаті ТОВ «Знак» Консорціуму «ЄДАПС» з дотриманням всіх вимог.

Відповідно до п. 3 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої 11.08.2010 наказом Міністерства внутрішніх справ України №379, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2011 за №123/18861, реєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 6 - 32 Порядку.

Для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції. Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.

Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Особа власника ТЗ або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює, для іноземців або осіб без громадянства - на підставі документів, визначених законодавством України.

За Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК" проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання-передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П. І. Б., дати та часу проведення перевірки).

Під час проведення реєстрації відомості про ТЗ та його власника вносяться до свідоцтва про реєстрацію ТЗ (тимчасового реєстраційного талона) за допомогою засобів комп'ютерної техніки.

На кожний зареєстрований ТЗ заповнюється електронна реєстраційна картка, у якій зазначаються всі необхідні реквізити щодо ТЗ та його власників.

Документи, які стали підставою для реєстрації ТЗ, підшиваються до справи працівниками Центру.

Згідно п. 4 Інструкції, перереєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру з урахуванням вимог пунктів 8, 12, 15, 33 - 39 Порядку. У разі перереєстрації ТЗ свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) підлягає заміні на загальних підставах.

Перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.

При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.13, 3.15 - 3.18 глави 3 цієї Інструкції.

В судовому засіданні позивач зазначила, що не зверталася ні особисто, ні через уповноважених осіб до відповідача із заявами про знаття автомобіля з обліку або перереєстрації, як і не втрачала свідоцтво про реєстрацію (технічний порт) на вказаний автомобіль, оригінал якого (свідоцтво) перебуває і завжди перебував у неї.

Свідоцтво про реєстрацію ТЗ позивача не є згубленим, не містить жодних записів про будь-які дії зі зняття автомобіля. На вимогу суду відповідачем також не надано копії спірної довідки - рахунку ВІА 836122 від 06.12.2014, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача про відсутність укладеної нею угоди на відчуження автомобіля.

Таким чином, судом встановлено, що під час спірної перереєстрації транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку ВІА 836122 від 06.12.2014 виданої, працівниками центру надання послуг не дотримано вимог вищевказаної Інструкції, у зв'язку із чим така перереєстрація автомобіля позивача є неправомірною.

Працівником ВРЕВ-9 УДАІ у м. Києві не було проведено всіх необхідних заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення перереєстрації транспортного засобу та зняття його з обліку, що слугувало підставою для неодноразової протиправної перереєстрації автомобіля та зняття його з обліку.

З огляду на вказане, як наслідок, всі інші реєстраційні дії вчинені відносно спірного автомобіля також не є правомірними.

Як передбачено п.5.7 "Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби. 5.7.1. У разі затримання, ТЗ доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку для тимчасового зберігання ТЗ, затриманих підрозділами Державтоінспекції відповідно до статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Власнику ТЗ або уповноваженій ним особі видаються копія протоколу про вилучення документів та копія протоколу про огляд і затримання ТЗ. 5.7.2. Про скасування державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції вноситься запис: "Скасування реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ", а також вноситься запис про підстави такого скасування. 5.7.3. Свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) таких ТЗ та номерні знаки вилучаються. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) анулюється способом, що не дозволяє його повторного використання, і долучається до матеріалів про скасування державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ, а номерні знаки знищуються в установленому порядку. 5.7.4. У разі неможливості вилучення номерних знаків, свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) інформація про їх розшук вноситься працівниками Центру до бази даних АІС "Номерний знак" та АІС "Документ".

Згідно ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Судом встановлено, що внаслідок протиправних рішень відповідача про перереєстрацію автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», що належить ОСОБА_1 та про зняття його з обліку, наступили негативні наслідки для позивача, які заважають їй повноцінно реалізовувати свої права, передбачені ст.41 Конституції України, ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (ч.2 ст.8 КАС України).

Згідно з ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У п.70-71 Рішення Європейського суд з прав людини від 20.10.2011 по справі "Рисовський проти України" (Заява №29979/04), зокрема, зазначено: "… Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п.120, ECHR 2000-I, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п.128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п.72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п.51, від 15 вересня 2009 року). […] 71.Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), п.73) … Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п.74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), п.58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, п.40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, п.67, від 11 червня 2009 року). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип "належного урядування" може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (див., наприклад, рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), п.69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (див. зазначені вище рішення у справах "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), п.53, та "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), п.38) …".

Відповідно до п. 8 Положення про регіональний сервісний центр МВС в м. Києві, із змінами затвердженими наказом МВС від 19.05.2017, № 427, здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері діяльності РСЦ МВС в м. Києві, уживає заходів із запобігання порушенню вимог законодавства у визначеній сфері діяльності, їх припинення та приймає відповідні обов'язкові до виконання рішення

В порушення даної вимоги закону, відповідач встановивши проведення реєстраційних дій відносно спірного автомобіля з порушенням порядку їх проведення не скасував державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).

Суд, виходячи з принципу верховенства права та з метою відновлення порушених прав позивача вважає, що інтереси позивача будуть захищені, а права - поновлені, якщо буде скасовано перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 06.12.2014; скасовано перереєстрацію транспортного засобу, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 24.09.2015; скасовано перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 29.10.2015; скасовано перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 19.11.2015; скасовано зняття з обліку від 28.11.2015 у зв'язку з вибраковкою транспортного засобу - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6; зобов'язання Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України зняти з обліку для подальшого відчуження транспортний засіб, що належить ОСОБА_1, а саме: автомобіль LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 889 утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком.

Згідно з Переліком територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, що утворюються (додаток до зазначеної постанови), утворено, зокрема, Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві.

Наказом МВС України від 29.12.2015 року № 1646, який зареєстрований Мінюстом України 28.01.2016 року за № 156/28286, затверджене Положення про територіальний сервісний центр МВС.

Згідно з цим Положенням РСЦ МВС відповідно до покладених на цього завдань, зокрема, проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Таким чином, функції, що раніше виконувалися ВРЕУ УДАІ в м. Києві з надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з 2015 року стали виконувати регіональні, територіальні сервісні центри МВС. У зв'язку із чим суд зобов'язує відповідача скасувати спірні реєстраційні записи.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 128, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 06.12.2014;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 24.09.2015;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 29.10.2015;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати перереєстрацію транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5., що була здійснена на підставі довідки-рахунку 19.11.2015;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України скасувати зняття з обліку від 28.11.2015 у зв'язку з вибраковкою транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, - автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в м. Києві Міністерства Внутрішніх справ України зняти з обліку для подальшого відчуження транспортний засіб, що належить ОСОБА_1, а саме: автомобіль LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, білого кольору, кузов «НОМЕР_7», згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6.

Стягнути з Регіонального сервісного центру в м. Києві Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2 204,84 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій